Последни написи

Албански медиуми: ЕУ со повик со косовските срби да учествуваат на пописот; кој ќе го користи запленетиот имот на Радоичиќ; 25 години од битката кај Кошаре

Во Косово веќе втор ден се спроведува попис на населението, а Српска Листа ги повика косовските Срби да не се попишуваат. Европската унија ги повика сите граѓани на Косово да учествуваат на пописот на населението што започна, додека за Србите во четирите северни општини побара тие да се појават и во гласањата повикани за разрешување на градоначалниците на општините, јавуваат медиумите во Косово.

Денеска е  одлучувачки ден за поранешниот премиер Сали Бериша, бидејќи Врховниот суд ќе ја разгледува неговата жалба преку која бара укинување на безбедносната мерка куќен притвор, каде што се наоѓа од 30 декември 2023 година, пренесоа албанските медиуми.

Ова се само дел од содржините од денешниот редакциски избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот.

КОСОВО

РТВ 21: ЕУ ги повикува Србите да гласаат и да се регистрираат

Европската унија ги повика сите граѓани на Косово да учествуваат на пописот на населението што започна, додека за Србите во четирите северни општини побара тие да се појават и во гласањата повикани за разрешување на градоначалниците на општините.

Дополнително, ЕУ го изрази своето жалење за повиците упатени од Српска Листа и други претставници на косовските Срби, за бојкот на гласањето и регистрација.

Во меѓувреме, ЕУ ја покани Српската листа да ја преиспита својата одлука да не учествува на изборите закажани за 21 април.

„ЕУ жали поради одлуката на Српската листа да не учествува на изборите закажани за 21 април во четирите северни општини. Ова следува по бојкотот на локалните избори во април 2023 година“, стои во ставот на Европската унија и повторува дека изборите од април 2023 година, „иако беа во рамки на косовската рамка, не понудија политичко решение, бидејќи бојкотот од страна на Србите резултираше со многу слабо учество“., пренесе РТВ 21.

РСЕ: Кој ќе ги користи имотите на Радоичиќ?

Запленетиот движен и недвижен имот на Милан Радоичиќ ќе биде управуван од Агенцијата за управување со запленети или конфискувани средства на Косово, до конечната одлука на судот, изјавија од Министерството за правда на Косово за Радио Слободна Европа, чија рамка е Агенцијата.

Милан Радоичиќ, поранешен потпретседател на Српска Листа – главната партија на косовските Срби – ја прифати одговорноста за организирање на вооружен напад врз косовската полиција во Бањска на 24 септември минатата година.

На 4 април, за време на акција на северот на Косово, Агенцијата за управување со запленети или конфискувани средства на Косово заплени два недвижности во Северна Митровица, ресторан и резиденција, како и вила во општина Зубин Поток, се ова имот  на Радоичиќ.

Во случај вилата Радоичиќ да и биде дадена на употреба на косовската полиција, оваа институција ќе има корист од стратешка позиција за извршување на своите должности на северот на Косово, смета Ментор Врајоли од Косовскиот центар за безбедносни студии во Приштина.

„Фактот што беше споменато дека вилата треба да биде ставена во служба на косовската полиција, покажува дека полицијата треба да има објект таму и треба објектот да биде на стратешка точка, за поефикасно улогата на оваа институција“, вели Врајоли.

Но, без конечна одлука на судските органи, запленетиот недвижен имот не може да се отуѓи, оценува Лавдим Макшана од Косовскиот институт за правда (ИКД).

Според него, однапред судот треба да донесе конечна одлука со која ќе се нагласи дека наведениот имот е прибавен со кривично дело или е искористен за извршување кривично дело од одредено лице.

Газета Експрес: 25 години од битката кај Кошаре

Денеска се навршуваат 25 години од битката кај Кошаре, една од најважните и најуспешните битки на Ослободителната војска на Косово за време на војната во Косово.

На 9 април 1999 година, како дел од операцијата „Стрела“, 138-та бригада на ОВК предводена од командантот Агим Рамадани се бореше со окупаторската српска војска за пробивање на границата меѓу Косово и Албанија. Покрај преземањето контрола над границата, битката кај Кошаре беше од особена важност за воспоставување стабилна мрежа за поддршка и логистика за ОВК, пишува Газета Експрес.

АЛБАНИЈА

Балкан Веб: Денеска е решавачки ден за Бериша, Врховниот суд ја разгледува жалбата за укинување на мерката „куќен притвор“

Овој вторник, 9 април, е одлучувачки ден за поранешниот премиер Сали Бериша, бидејќи Врховниот суд ќе ја разгледува неговата жалба преку која бара укинување на безбедносната мерка куќен притвор, каде што се наоѓа од 30 декември 2023 година.

Бериша досега не ги доби битките со правдата, бидејќи секое негово барање беше одбиено од Специјалниот суд или од Специјалната Апелација. Неговиот адвокат Генц  Ѓокутај постојано тврди дека правдата дејствува по наредба на премиерот и дека целта е да му се запали мандатот на Бериша како заменик, пренесува Балкан Веб.

Албеу: Меѓународна акција за борба против дрога меѓу Албанија, Италија и Германија, тројца  уапсени

Албанија учествуваше во меѓународна операција за национален сообраќај во соработка со Италија и Германија. Акцијата ја извеле оперативните сили на генералниот директорат.

Во рамките на акцијата „Самоџија“ кај нас се уапсени 3 лица.

Вкупно се уапсени 13 лица. За тројцата Албанци безбедносната мерка „притвор во затвор“ одреди италијанскиот суд.

На овие тројца граѓани Судот во Болоња им одреди мерка за безбедност „Апсење во затвор“, за кривично дело „Трговија со наркотици“, сторено во рамките на криминалната организација“, соопшти полицијата, пренесе Албеу.

КОЛУМНА

Коха: Дали сме спремни?

Пописот на населението официјално почна вчера. Неколку пати одложувано, не знам зошто, конечно почна. И колку поинаку, освен со мака. Уште вчера некои општини најавија дека пријавувањето ќе се одложи за понеделник „од технички причини“. Некои општини се пожалија дека немаат доволно анкетари, бидејќи некои од нив одбиле да работат поради малите плаќања. Во северните општини политиката влезе во игра и Српската листа повика да се бојкотира регистрацијата.

Причините ми се чинат јасни: вистинската регистрација веројатно ќе го намали бројот на Срби кои живеат во Косово, со што се манипулира со години, пишува Авторката Флака Сурои во колумната „Дали сме спремни“, објавена во Коха.

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај