Последни написи

Зеленски на Самитот рече дека Путин „го чека ноември“ и повика на итна помош

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, во својот говор во Институтот Роналд Реган пред самитот на НАТО, рече дека „сите го чекаат ноември“, вклучително и рускиот претседател Владимир Путин, бидејќи претседателските избори во САД во 2024 година и спектарот за второ претседателствување на Доналд Трамп остануваат на врвот на умот на меѓународните лидери собрани во Вашингтон на Самитот на НАТО, пренесе Си-Ен-Ен.

„Време е да излеземе од сенка, да донесеме силни работни одлуки, да дејствуваме и да не го чекаме ноември или кој било друг месец. За таа цел, ние мора да бидеме силни и бескомпромисни во целост“, рече Зеленски.

 

„И пред се, Америка, и пред се, лидерите на Америка, и претседателот на САД како лидер на слободниот свет, да бидат бескомпромисни во одбраната на демократијата. Бескомпромисна против Путин и неговата земја. Бескомпромисна за секој можен терор“.

Забелешките на Зеленски во Институтот Роналд Реган во Вашингтон дојдоа на маргините на самитот, на кој на врвот на агендата беше поставена долгорочна поддршка за Украина во војната против Русија. Во наредните денови, украинскиот лидер ќе се обиде да ја зајакне и зголеми сојузничката поддршка за неговата земја и ќе се сретне со претседателот Џо Бајден.

Зеленски ја повика Америка да обезбеди повеќе „одговори“ на Украина и на другите сојузници кои граничат со Русија, велејќи: „Повеќе од еднаш докажавме дека колку повеќе имаме, толку потешко му е на Путин да води војна. Тој сè уште мисли дека војната може да плати. Тој сè уште мисли дека понижувањето на Америка може да плати“.

Украина, рече тој, „може значително да ги ограничи руските акции во јужна Украина и да ги истисне окупаторите од таму доколку американското раководство ни помогне со потребните способности за длабок удар против руската војска и логистика во нашиот украински Крим“.

Соединетите Американски Држави ветија „значајни“ најави за Украина за време на тридневниот глобален собир, кој Бајден го започна претходно во вечерните часови со забелешки во кои ги објави плановите за снабдување со нова воздушна одбрана на земјата.

Пред самитот, членките на НАТО јасно ставија до знаење дека Украина ќе биде главниот фокус. „Приоритет еден, два и три е Украина“, рече европски дипломат.

Сепак, се наѕираат прашања дали покажувањата на поддршка ќе бидат доволни додека војната се одолговлекува со мали знаци за брза дипломатска или воена победа на Киев. Загриженоста за иднината на НАТО доколку Трамп победи на претседателските избори во ноември ги оптоварува многу присутни кои не беа уверени од катастрофалниот дебатен настап на Бајден кон крајот на минатиот месец.

Подготви: Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа.мк

Latest Posts

Не пропуштај