Последни написи

Франција пред политичка неизвесност откако ниту една политичка опција не доби апсолутно мнозинство

Француските избори ја доведоа земјата до политички ќор-сокак, откако на изборите победи Левицата, но ниту една политички групи не доби апсолутно мнозинство.

И додека граѓаните слават означувајќи го крајот на екстремно десничарското владеење на фашизмот на Марин Ле Пен, Франција се соочува со нестабилен Парламент и длабока политичка неизвесност по предвремените парламентарни избори вчера не оставија ниту една од трите главни политички групи левица, центар и десница со апсолутно мнозинство.

 

Како што пренесува Њујорк тајмс, левичарскиот Нов народен фронт изби на прво место, со 178 места, центристичката коалиција на претседателот Емануел Макрон беше на второ место со 150 места, а Националниот собир, антиимигрантската партија на Марин Ле Пен и нејзините сојузници паднаа на третото место, заземајќи 142 места.

Прелиминарните резултати ги поништија широко распространетите предвидувања за чиста победа на Националниот собир. Напорот на центристите и левицата да формираат „републикански фронт“ за да ја  спречат партијата на Марин Ле Пен во вториот круг на гласање, се чини дека успеа. Кандидатите ширум Франција се откажаа од трките во три насоки и повикаа на единство против партијата на Ле Пен.

Изборите беа голем удар за Макрон, кој загуби повеќе од една третина од пратеничките места на неговата партија и нејзините сојузници. Тој е оставен со длабоко поделен долен дом на Парламентот, нема владина коалиција веднаш, а Олимпијадата во Париз ќе биде отворена за помалку од три недели.

Новиот народен фронт водеше кампања за зголемување на месечната минимална плата, намалување на законската старосна граница за пензионирање, повторно воведување данок на богатство и замрзнување на цената на енергијата и гасот. Наместо да ја намали имиграцијата, како што вети Националниот митинг, алијансата рече дека ќе го подобри процесот на азил.

Подготви: Д. Мишев

Извор: ЦивилМедиа.мк 

Latest Posts

Не пропуштај