Последни написи

16 економисти, добитници на Нобелова награда предупредуваат: Вториот мандат на Трамп би значел 1 работа – раст на инфлацијата

Шеснаесет економисти – нобеловци влегоа во претседателската кампања со остро предупредување: плановите на поранешниот претседател Трамп повторно ќе ја запалат инфлацијата и ќе предизвикаат трајна штета на глобалната економија доколку победи во ноември.

Инфлацијата уште еднаш ќе порасне ако поранешниот претседател Доналд Трамп се врати во Белата куќа, предвидуваат група од 16 економисти добитници на Нобелова награда во писмото до кое дојде Аксиос.

Економската агенда на претседателот Џо Бајден е „многу посупериорна“ од онаа што ја изнесе претпоставениот претседателски кандидат на Републиканската партија Трамп, тврдат нобеловците.

„Иако секој од нас има различни гледишта за деталите на различните економски политики, сите се согласуваме дека економската агенда на Џо Бајден е многу супериорна во однос на Доналд Трамп“, пишуваат 16-те економисти во писмото.

Вториот мандат на Трамп „ќе има негативно влијание врз економската положба на САД во светот и дестабилизирачки ефект врз домашната економија на САД“, а неговите „фискално неодговорни буџети“ повторно би ја запалиле инфлацијата што „неверојатно брзо падна“ во последните недели, предупредија тие.

Инфлацијата, клучна политичка точка на разговор пред изборите во 2024 година, се израмни по својот врв во 2022 година.

Сепак, предлозите на Трамп за продолжување на даночните намалувања и воведување повисоки царини, вклучително и 10% за целиот увоз и помеѓу 60% и 100% за производите од Кина и Мексико, би можеле уште еднаш да ја зголемат инфлацијата, тврдат економистите.

Како што пренесува Хуфпост, претходно овој месец, секретарот за финансии од времето на Клинтон, Лери Самерс, рече дека „никогаш немало претседателска платформа толку очигледно инфлаторна како онаа што ја предложи“ Трамп.

„Не се сомневам дека со програмата на Трамп“, предупреди тој, „ќе видиме значително забрзување на инфлацијата, освен ако некако прво не добиеме голема рецесија“.

Според Аксиос, потписниците на писмото ги предводи Џозеф Стиглиц, добитник на Нобеловата награда за економија во 2001 година, а по него следат Џорџ А. Акерлоф, Сер Ангус Дитон, Клаудија Голдин, Сер Оливер Харт, Ерик С. Маскин, Даниел Л. Мекфаден, Пол Р. М. Ромер, Алвин Е. Рот, Вилијам Ф. Шарп, Роберт Џ. Шилер, Кристофер А. Симс и Роберт Б. Вилсон.

Економијата се очекува да биде во фокусот на претседателската дебата во четврток навечер, а и двајцата кандидати го заоструваат својот пристап кон прашањата за џепарлакот.

Покрај ветувањето на корпоративната Америка дека ќе ја намали својата даночна стапка од 21% на 20%, Трамп сака да ги елиминира даноците на наплатените плати за работниците во индустријата за одмор и угостителство.

Бајден останува на својот план да ги зголеми даноците на корпорациите – и неговото ветување дека домаќинствата кои заработуваат помалку од 400.000 долари годишно нема да забележат зголемување на даноците.

Зад двата пристапи се наѕира федералниот долг кој продолжува да расте, при што даночните намалувања и трошоците во првиот мандат на Трамп додадоа речиси двојно повеќе на долгот од оној на Бајден, според новата непартиска анализа.

Бајден претседаваше со период на солиден раст, силен пазар на труд и упорно висока инфлација. Гласачите не му даваат голема заслуга за првите две, но го обвинуваат за третиот, велејќи им на анкетарите дека високите цени се главен извор на нивната економска нелагодност. Повеќе од половина од гласачите (погрешно) мислат дека САД се во рецесија.

Околу 68% од Американците сè уште мислат дека економијата е „не толку добра“ или „сиромашна“ според неодамнешното истражување на Фокс њуз. Останатите 32 отсто од гласачите велат дека е „одлично“ или „добро“. Сепак, и оваа анкета покажа одредено подобрување во однос на претходните и помрачни анкети.

Администрацијата на Бајден се обидува да ги пресретне гласачите на половина пат, барајќи од нив да прифатат дека инфлацијата е намалена, притоа признавајќи дека има уште работа да се направи.

Официјалните лица, исто така, ги користат лостовите што ги имаат за да се обидат да ги убедат гласачите дека се фокусирани на намалување на цените. Секретарот за финансии Џенет Јелен во понеделникот објави план од 100 милиони долари за поддршка на финансирање на станови со поволни цени.
Белата куќа, исто така, предупредува дека претседателството на Трамп ќе ја однесе инфлацијата до нови височини и дека нападите врз демократските институции во стилот на 6 јануари може да ја поткопаат глобалната економска стабилност.

Според последната анкета на Ројтерс/Ипсос, гласачите во САД сметаат дека кандидатот на Републиканската партија на претстојните претседателски избори, Доналд Трамп, е подобар кандидат кога станува збор за економијата, но сметаат дека кандидатот на Демократската партија, Џо Бајден, е подобар кандидат кога станува збор за зачувување на демократијата.

Latest Posts

Не пропуштај