More

  (ВИДЕО) Украински морски дронови уништија уште два руски воени брода на Крим

  Украинските разузнавачи користеа дронови за напад на поморски сили Magura V5, за да уништат два брода на руските агресори, објави главната управа за разузнавање на украинското Министерство за одбрана на Фејсбук, пренесува Укринформ.

  Според прелиминарните информации, морските беспилотни дронови ги погодиле руските бродови KS-701 Tunets.

  „На 30 мај 2024 година, групата 13, специјална единица на Главната разузнавачка управа на украинското Министерство за одбрана, со помош на поморски дронови Magura V5 од украинско производство, уште еднаш успешно нападна брод и бродска флота на агресорската држава Русија во привремено окупираниот Крим. “, се вели во објавата.

  https://youtu.be/xKE93i6N9dc?si=uFsV2lY9MhwU8_Ws

  Според украинските разузнавачи, специјалната операција била спроведена благодарение на поддршката на глобалната платформа за собирање средства United24.

  Во обид да ги уништат нападните морски беспилотни пловила на приодот кон заливот Вузка, руските окупациони сили на Крим користеа Су-27/30/35, МиГ-29, Бе-12, Ан-26 и Ка-27/29 и Ми-8 хеликоптери 32 пати. Агресорите, исто така, користеле мало оружје и топови од 30 мм.

  Украинската воена разузнавачка агенција потсети дека од почетокот на оваа година, специјалната единица Група 13 веќе уништила голем број руски бродови со помош на морски беспилотни пловила Magura V5, вклучувајќи ги ракетниот брод Ивановец, големиот десантен брод Цезар Куников, корветата Сергеј Котов. и брзиот патролен брод Мангуст.

  Како што предходно објави ЦИВИЛ Медиа, на 22 мај од страна на руските воени блогери беше потврдено дека најновиот напад спроведен од украинските сили врз пристаништето Севастопол во привремено окупираниот Крим довел до потонување на ракетната корвета „Циклон“ од класата „Проект 22800 Каракурт“.

  Досега Украина потона или значително оштети неколку руски бродови во Црноморската флота, покажувајќи забележителна ефикасност и покрај тоа што има многу помала морнарица. Најзабележителен од овие инциденти беше потонувањето на Москва, предводникот на руската Црноморска флота, на 14 април 2022 година. Крстосувачот со наведувана ракета беше погоден од украински противбродски ракети Нептун, што резултираше со негово потонување и означување значителен удар за руските поморски способности.

  На 24 март 2022 година, десантниот брод Саратов од класата Алигатор беше уништен додека беше закотвен во пристаништето Бердјанск. Овој напад предизвика штета и на десантните бродови Цесар Куников и Новочеркаск, иако тие успеаја да избегаат со минимална штета во тоа време. Сепак, „Цесар Куников“ подоцна беше критично оштетен и потопен од напад со беспилотно летало на Украина во близина на Алупка во февруари 2024 година. Новочеркаск, кој првично преживеал, бил повторно погоден и наводно потонал во декември 2023 година додека бил сместен во пристаништето Феодосија, најверојатно од Ракети Storm Shadow или SCALP.

  Друга значајна загуба за руската флота беше подморницата Ростов-на-Дон од класата Кило, која беше тешко оштетена за време на украинскиот ракетен напад на сувото пристаниште во Севастопол на 13 септември 2023 година. Овој ист напад, исто така, сериозно ја оштети десантен брод Минск од класата Ропуча. Оленегорски Горњак, уште еден десантен брод на позајмица од Северната флота, беше сериозно оштетен од украинско поморско беспилотно беспилотно летало во Новоросијск на 4 август 2023 година. Дополнително, управуваната ракета корвета Ивановец беше нападната и оштетена од украинските сили на 1 февруари 2024 година. .

  Мета беа и патролни бродови, при што Сергеј Котов наводно потонал од украински морски беспилотни пловила на почетокот на 2024 година. Понатаму, извештаите покажуваат дека други помали бродови, вклучително и патролни чамци, биле уништени или оштетени од украински морски дронови и ракетни напади во текот на целиот конфликт. Овие стратешки напади на Украина ги намалија оперативните способности на руската Црноморска флота и ја принудија Русија да повлече многу од нејзините површински бродови за да избегне дополнителни загуби.

  Центарот за стратешки комуникации на вооружените сили на Украина (StratCom) неодамна објави дека до почетокот на февруари 2024 година, 33% од воените бродови на Црноморската флота биле онеспособени, вклучувајќи 24 бродови и една подморница.

  Извор: ЦивилМедиа

  Exit mobile version