More

  Темпото на руските офанзивни операции во северната Харкивската област продолжува да се намалува, одбиени 30 руски напади во јужниот одбрамбен сектор

  За жестоките битки во Донецката и Харкивската област на својот профил на Х објави украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир, која нагласи дека за заштита на цивилното население во Харкивската област, на Украина ѝ се потребни 2 системи Patriot!.

  Руските сили напреднаа не повеќе од осум километри од меѓународната граница во северниот регион Харков и се чини дека во моментов имаат приоритет на создавање „тампон зона“, соопшти Институтот за проучување на војната (ISW) во својот последен извештај.

  Експертите забележуваат дека темпото на руските офанзивни операции во северниот дел на Харкивската област продолжува да се намалува откако руските сили првично ги зазедоа областите за кои украинските власти сега потврдија дека се помалку одбранети.

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски и украинските воени претставници изјавија дека украинските сили делумно ја стабилизирале ситуацијата во северниот регион Харкив, кој се граничи со Русија.

  Портпаролот на украинската група на силите Хортица, потполковник Назар Волошин, изјави дека руските сили се обидуваат да постигнат тактички придобивки во близина на Лукјанци и Вовчанск за да создадат упоришта за иден напредок, но дека украинските контранапади и артилериски и беспилотни летала ги спречуваат руските сили да се зацврстат во овие области.

  Претставници на администрацијата на регионот Харкив на 15 мај изјавија дека постојаното руско гранатирање им оневозможува на украинските сили да воспостават утврдувања на три до пет километри од меѓународната граница во регионот Харкив и дека украинските сили ги изградиле првата и втората линија на одбрана на околу 12 до 13 километри. и 20 километри од меѓународната граница, соодветно.

  Според оценката на ISW руските сили напреднале не повеќе од осум километри од меѓународната граница во северниот регион Харкив.

  „Руските сили беа во можност да направат тактички напредок во северниот дел на Харкивската област од 10 мај во области каде што украинските сили намерно не воспоставија значителни одбранбени линии и во моментов се чини дека имаат приоритет на создавање „тампон зона“ наместо длабока пенетрација во Харкивската област. “, се вели во извештајот.

  Дополнително, ISW забележа дека руските сили кои дејствуваат од Русија лесно можат да извршат артилериски напади против украинските одбранбени позиции блиску до меѓународната граница, а забраните од Запад за употреба на системи за оружје обезбедени од Запад за напади врз задните руски области преку границата ги прават потенцијалните фиксни украински одбранбени позиции блиску до меѓународната граница „ранлив и можеби неодбранлив“.

  Како што беше соопштено предходно вечерта на 15 мај, претседателот Володимир Зеленски изјави дека украинските одбранбени сили успеале делумно да ја стабилизираат ситуацијата во пограничните области на регионот Харков.

  Во оперативната зона на Јужните одбранбени сили, украинските бранители вчера одбија седум непријателски напади на левиот брег на реката Днипро и 23 напади во секторот Орихив, објавија јужните одбранбени сили на Украина на Телеграм, според Укринформ.

  „Во секторот Орихив, окупаторите извршија 23 напади, од кои 19 во областа Старомаиорске и 4 во областа Роботин“, се вели во соопштението.

  На левиот брег на реката Днипро во привремено окупираниот дел од регионот Херсон, непријателот изврши седум неуспешни напади, претрпе загуби и се повлече на своите почетни позиции.

  Во текот на изминатиот ден, 76 непријателски извидувачки беспилотни летала беа забележани како прелетуваат над оперативното подрачје.

  Како што објави Укринформ, интензитетот на непријателствата во секторот Харкив се зголеми, при што украинските бранители одбија десет непријателски напади во околината на Слобожанске, Вовчанск, Старица и Липци.

  За жестоките битки во Донецката и Харкивската област  на својот профил на Х објави украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир:

  “813. Донецката и Харкивската област – жестоки битки со окупационите сили на државата-терорист рф. рф жестоко ги напаѓа населените места, пали се што ќе ѝ се најде на патот. За заштита на цивилното население во Харкивската област, на Украина ѝ се потребни 2 системи Patriot!”.

   

  Извор: ЦивилМедиа

  Exit mobile version