More

  Жестоки битки околу Харкив, аналитичари сметаат дека Русите спроведуваат лажна офанзива за да изнудат повлекување на украинските сили од Часив Јар

  Продолжуваат жестоките одбранбени битки на голем дел од пограничната област на регионот Харкив, објави украинскиот претседателот Володимир Зеленски во синоќешното видео обраќање до нацијата.

  Одбранбените битки се во тек, жестоки битки – на голем дел од нашата погранична област. Има села кои всушност од сива зона се претворија во борбена зона – а окупаторот се обидува да се зацврсти во некои од нив или едноставно некои од нив да ги искористи за понатамошен напредок. На периферијата на Вовчанск, ситуацијата е исклучително тешка – градот е под постојан руски оган, а украинската војска изведува контранапади, помагајќи им на локалните жители.

  Исто така, постојано се внимава на другите области на борбени операции, вклучувајќи го и секторот Донецк, каде ситуацијата не е помалку интензивна.

  Всушност, идејата зад нападите во регионот Харков е да ги рашириме нашите сили и да ја поткопаме моралната и мотивациската основа на способноста на Украинците да се бранат. Покровскиот правец е најтежок, и покрај се. Само овој ден, веќе имаше триесет борбени ангажмани во насока Покровск. Насоките Лајман и Вримивка се исто така тешки. Краматорск. Купјанск. Нашите воини адекватно возвраќаат на окупаторот и прават се што е можно, честопати невозможно, да ги одвратат руските напади и да одговорат – одговорете на окупаторот со оган, нагласи Зеленски во обраќањето.

  Украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир, на 810 ден од целосната руска агресија врз Украина, на социјалната мрежа Х објави дека државата-терорист рф спроведува офанзивна операција на Харкивската насока.

  Жестоките борби продолжуваат. Овие неколку дена, руските окупаторски сили ги гранатираат цивилите и се обидуваат да заземат територии.

  Украина има критична потреба од забрзување на испораката на воено-техничка помош!”, напиша Дир.

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=864809062339155&set=a.296181909201876&type=3&ref=embed_post

  Но, како што пренесува Форбс, според шпекулациите на некои аналитичари, можно е руската армија да сака да ја измами украинската армија со лажна офанзива, притоа, руските упади северно од Харкив се чини дека се финти.

  Многу набљудувачи очекуваа дека руската армија ќе изврши голем напад на 9 мај, кој е Денот на победата во Русија – денот кога земјата го слави поразот на Советскиот Сојуз од нацистичка Германија во Втората светска војна.

  Секако, рано наутро во четвртокот руски војници со оклопни возила БМП и МТ-ЛБ преминаа преку северната граница на Украина, само 17 милји надвор од Харкив, вториот по големина град во Украина.

  Украинските беспилотни летала и артилерија брзо уништија неколку БМП и МТ-ЛБ, а потоа уништија оклопно возило за обновување БРЕМ што Русите го испратија за да ги извлечат уништените БМП и МТ-ЛБ.

  Но, елементите на рускиот 11-ти и 44-ти армиски корпус со големина на вод – десетици или приближен број војници наместо стотици – успеаја да напредуваат околу една милја јужно од границата и да заземат позиции во селата Стрилеча, Пилна, Красна, Мороховец и Олиникове.

  Украинската група за анализа Fronttelligence Insight повикува на смиреност.

  „Многумина се сомневаа како руските сили толку брзо ја преминаа границата“, објасни групата. „Одговорот е едноставен – границата е сива зона без војници или утврдувања директно на граничната линија“.

  Наместо тоа, Украина изгради одбрана неколку милји јужно од границата – и стационираше армија и територијални сили зад таа одбрана, од каде што можат да одговорат на руските упади долж граничната зона.

  „Тврдењата за колапс во одбраната се предвремени и не се усогласуваат со реалноста“, додаде Frontelligence Insight. „За разлика од големите механизирани единици, руските лесно оклопни мали тактички единици стационирани во мали села долж границата можат релативно лесно да преминат во сивата зона и да ја преземат контролата“.

  Иако постојат знаци дека Русите имаат намера да ги зајакнат своите позиции во неколкуте гранични населби што ги зазедоа, нема докази дека собираат цели полкови и бригади за сериозно туркање кон главната одбранбена линија на Украинците меѓу границата и Харкив.

  Затоа, според Frontelligence Insight, „секој понатамошен напредок надвор од оваа точка останува голем предизвик за Русите“.

  Но, веројатно големиот напредок никогаш не бил поентата, шпекулираше финскиот аналитичар Јони Аскола. Аскола рече дека „офанзивата“ во Харкив е, всушност, разработена финта – за која Кремљ се надева дека ќе ги повлече украинските сили од Часив Јар и градовите западно од Авдивка, местата на скапата руска зимско-пролетна офанзива во регионот Донбас на истокот од Украина.

  На тој начин, харкивската финта може да има ефект на „намалување на достапноста на резервите за да се спротивстави на примарната руска офанзива на исток“, напиша Аскола.

  Ако тоа е целта, постои шанса руската операција да ја постигне.

  42-та механизирана бригада на украинската армија можеби беше првата што ги премести силите на север за да ги зајакне територијалните трупи што веќе беа таму. И според офицерот на украинската армија Денис Јарославски, армиската 57-ма моторизирана бригада и 92-та јуришна бригада и полкот Кракен на директорот на разузнавањето исто така се движеле кон харкивскиот фронт. Се чини дека украинскиот генералштаб во Кијив е уплашен. И тоа е можеби целата поента.

  „Изгледа дека Русите имаат за цел да внесат паника и неизвесност во општеството со тоа што ќе го убедат населението за закана преку границата во најава“, забележа Frontelligence Insight. „Со тоа што ги поттикнуваат Украинците да преселат единици во овие области, Русите ги пренасочуваат Украинците од фокусирање на руските стратешки цели во регионот на Донбас“.

  Извор: ЦивилМедиа

  Exit mobile version