More

  Руските пропагандисти шират лажни фотографии од пасоши на Украинци, наводно вмешани во терористичкиот напад во Москва

  Вистинските фотографии од пасошот пронајдени на Интернет се користат за да се измисли „украинска трага“

  На 22 март се случи терористички напад во градското собрание Крокус во Красногорск, Московската област, при што според последните податоци загинаа 137 луѓе. Руската пропаганда го искористи за уште еднаш да ја оцрни Украина. Обидувајќи се да најдат украинска трага, пропагандистите веднаш почнаа да создаваат фалсификати. Главниот наратив е дека Украина била вмешана во нападот.

  Според лажните вести што ги шират на платформата на социјалните мрежи Х, осомничените за терористичкиот напад во Москва се идентификувани како украински државјани кои наводно биле ангажирани од државата користејќи пари од американските даночни обврзници. Пропагаторите дистрибуираат фотографии од четири украински пасоши како наводен доказ. Едниот го покажува името Циезар Јули-Халарирохаилалирозр Илич, а на другиот Малуха Микола Валеријович. Останатите две фотографии се со низок квалитет и имињата не се читаат, пренесува Укринформ.

  Пропагаторите го создадоа овој лажен користејќи фотографии од вистински украински пасоши пронајдени на Интернет. Сепак, овие фотографии се направени долго пред инцидентот во московскиот регион. Фотографија од пасошот на Циезар Јули-Халарирохаилалирозр Илич може да се најде во материјалите од 2020 година. Едно лице со овој пасош извршило кривично дело и е уапсено од органите на редот.

  Фотографија од пасошот на Микола Малуха се појави на интернет уште во 2016 година. Самиот Микола ја објави на својата Фејсбук страница. Интересно, објавата беше за тоа дека Малуха добил украински пасош и сакал да се откаже од рускиот.

  На својата официјална страница на Фејсбук, Микола ги исмеа лажните вести создадени од руската пропаганда.

  Пропагаторите шират и друг лажен тврдејќи дека државјанин на Украина, ветеран од втората руско-чеченска војна, Рустам Ажиев, кој командувал со централниот фронт на ичкерската војска и учествувал во руско-украинската војна на страната на Украина. од 2022 година, учествуваше во терористичкиот напад. Како „доказ“, тие наведуваат фотографија од пасошот пронајдена на Интернет и наводна фотографија од сослушувањето на Ажиев по нападот. Како што се испостави, личноста што се обидуваат да ја пренесат како Рустам Ажиев и самиот Рустам Ажиев имаат различни црти на лицето.

  Рустам Ажиев има скршено лево уво и сосема поинаков облик на носот.

  Претходно, руските пропагандисти од ТВ каналот НТВ објавија длабок фејк со Олексеј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, во обид да ги убедат луѓето дека Украина наводно била вмешана во терористичкиот напад на 22 март во регионот на Москва.

  Одбранбеното разузнавање на Украина ги отфрли тврдењата на Русија за „украинска трага“ во нападот врз градското собрание на Крокус во регионот на Москва како апсурдни и целосно невистинити.

  Покрај фалсификатите за „украинската трага“, руската пропаганда шири дезинформации за вмешаноста на САД и Британија преку западните „медиуми“.

  Според The Insider, бот мрежата Doppelgänger ги дистрибуира овие материјали на повеќе јазици, вклучувајќи англиски, арапски, француски, германски, хебрејски, италијански, полски и шпански. Тие се објавуваат на лажни медиумски сајтови или на клонирани страници на добро познати публикации, како што е spiegel.ltd; grenzezank.com; hauynescherben.net; meisterurian.io; onnam.life итн. Според извештаите, пропагандата на Кремљ веројатно го проширува своето влијание врз западната публика.

  Како што објави Укринформ, терористичката група Исламска држава (позната и како ИСИС) ја презеде одговорноста за терористичкиот напад врз градското собрание Крокус во Красногорск, Московската област. Оваа информација подоцна беше потврдена од американското разузнавање.

  Извор: ЦивилМедиа

  Exit mobile version