Последни написи

Масивен руски ракетен напад: Нападнати 10 региони и енергетската инфраструктура на Украина во текот на ноќта, противвоздушната одбрана уништила 58 беспилотни летала Шахед, 26 проектили во текот на ноќта

Руските агресори нападнаа 10 региони на Украина ноќта и утрото на 29 март, оштетувајќи ја енергетската инфраструктура, цивилните објекти и приватните домови. Шест лица се повредени, изјави министерот за внатрешни работи Ихор Клименко во објава на Телеграм, според Укринформ.

Според него, повеќе од 150 спасувачи и 35 специјализирани возила на Државната служба за вонредни состојби биле вклучени во отстранувањето на последиците од непријателските напади.

Русите нападнаа со проектили и дронови. Шест лица, меѓу кои и едно дете, веднаш по нападите побарале лекарска помош.

Скоро 10 приватни куќи се уништени, а десетици други се оштетени, рече министерот.

Во новиот масивен ракетен и воздушен напад врз објектите на енергетскиот сектор на Украина што го извршија руските агресори ноќта на 29 март, украинските одбранбени сили уништија 84 непријателски воздушни цели, објави на Телеграм командантот на воздухопловните сили на вооружените сили на Украина, Микола Олешчук, пренесува Укринформ.

Според него, руските сили  во масивниот ракетен и воздушен напад врз објектите на енергетскиот сектор на Украина користеле различни видови ракети и борбени беспилотни летала – вкупно 99 средства за воздушен напад:

– 60 борбени беспилотни летала Шахед-136/131 (лансирани од областа Приморско-Ахтарск, руската област Курск);

– 3 балистички ракети од воздух Kh-47M2 Kh-47M2 Кинжал (од три борбени авиони МиГ-31К, рускиот регион Рјазан);

– 2 балистички ракети Искандер-М (од привремено окупиран Крим);

– 9 наведувани ракети Kh-59 (од девет авиони Су-34, руски регион Белгород);

– 4 крстосувачки ракети „Искандер-К“ (рускиот регион Курск);

– 21 крстосувачки ракети Kh-101/Kh-555 (од 11 стратешки бомбардери Ту-95МС, руски Енгелс).

Противвоздушните ракетни единици на украинските воздухопловни и копнени сили, мобилните огнени групи и опремата на ЕВ на одбранбените сили беа вклучени во одбивањето на непријателскиот воздушен напад.

Уништени се вкупно 84 непријателски воздушни цели:

– 58 борбени летала Шахед-136/131;

– 17 крстосувачки ракети Kh-101/Kh-555;

– 5 наведувани ракети Kh-59;

– 4 крстосувачки ракети Искандер-К;

За време на синоќешниот масовен комбиниран напад, во кој руските сили повторно ги нападнаа енергетските објекти, руската армија гранатираше 13 населени места во јужниот дел на Украина Херсон, при што загина едно лице.

Ова го изјави Олександр Прокудин, шеф на воената администрација на регионот во објава на Телеграм, пренесува Укринформ.

Русите ги гранатираа Кизомис, Берислав, Золота Балка, Дудчани, Микилске, Тиахинка, Нововоронцовка, Антонивка, Приднипрвске, Станислав, Михаиливка, Лвове и Херсон.

Оштетени се 21 приватна куќа. Нападнати беа и административна зграда, високообразовна институција, објект од критична инфраструктура, ќелија, земјоделско претпријатие, фарма, продавница, гаража и складишта и автомобили.

Во рускиот напад едно лице загина, а осум се повредени.

Руските напаѓачи во четвртокот, на 28 март, убиле еден и повредиле тројца жители на областа Доњецк, изјави Вадим Филашкин, шеф на воената администрација на регионот во објава на Фејсбук, пренесува Укринформ.

„На 28 март Русите убија жител на регионот Донецк – во Миколаивка. Уште три лица во регионот беа повредени во текот на денот“, рече тој.

Филашкин рече дека вкупниот број на жртви на руската армија во Донецката област е даден без да се земат предвид Мариупол и Волноваха.

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај