Последни написи

(ВИДЕО) Двајца руски менаџери на бар станаа првите лица обвинети во Русија според законот против ЛГБТК+

Бруталното кршење на човековите права во Русија се случува секојдневно, и речиси во сите сфери на руското општество. Неретко користејќи се со средновековни методи, властите во Кремљ се „пресметуваат“ со неистомислениците  и различните, мачат и стрелаат воени заробеници, вршат тортураврз осомничените, што е кривично дело и според меѓународното право, ги прогонуваат, малтретираат и дури присилно регрутираат работниците-мигранти,  осудуваат на долгогодуишни затворски казни припадниците на ЛГБТ заедницата, трујат и убиваат антивоени и активисти за човекови права, и се тоа снимено и дистрибуирано по социјалните мрежи, со цел да да го прикаже, пред Русите и пред светот, Владимир Путин, кој на нерегуларни избори по петти пат го доби претседателскиот мандат, како голем водач кој ќе ги одбрани рускиот народ и  традиционалните православни семејни вредности од налетот на омразениот Запад.

Така, минатата недела , руските власти уапсија вработени во геј клуб како дел од првото обвинение за кривично дело „екстремизам“ во земјата против членовите на ЛГБТК+ заедницата, според соопштението на судот во градот Оренбург.

Конзервативната активистка Екатерина Мизулина, поврзана со Кремљ, претходно минатата недела објави кривична пријава во врска со активностите на ЛГБТК+ клубот Посе. пренесува независниот руски медиум Moscow Times.

Националистичките, провоени активисти претходно во март рекоа дека им помогнале на агенциите за спроведување на законот да извршат рација во Поз поради сомневање за ширење „ЛГБТ пропаганда“.

Централниот окружен суд во Оренбург минатата средата одлучи да ги стави уметничкиот директор на клубот и менаџерот на барот во истражен затвор.

Двете лица се соочуваат со казна затвор до 10 години доколку бидат прогласени за виновни за „организирање екстремистички активности“.

Во соопштението на веб-страницата на судот се опишуваат и двајцата како „лица со нетрадиционални сексуални ориентации“ кои „ги поддржуваат ставовите и активностите на меѓународното јавно здружение ЛГБТ забрането во нашата земја“.

Уметничкиот директор беше обвинет дека избирал геј артисти за изведби, а менаџерот на барот за снимање на овие претстави.

Независната веб-страница за вести Медиазона ја идентификуваше менаџерката како Дијана Камилјанова, а уметничкиот директор како Александар Климов.

Неколку Руси се соочија со прекршочни обвиненија за „екстремизам“ во месеците откако рускиот Врховен суд го забрани „меѓународното ЛГБТ движење“ во ноември 2023 година.

Амнести интернешнал во вторникот ја критикуваше кривичната истрага против персоналот на Посе.

„Она што ЛГБТИ лицата и активистите за човекови права се плашеа од крајот на минатата година, конечно се оствари“, рече во изјавата директорката на Амнести интернешенел за Русија, Наталија Звијагина.

Звијагина рече дека е „особено за осуда што на членовите на руската националистичка група им било дозволено да и помагаат на полицијата во нивната рација на драг шоуто во клубот Поз“.

Спроведувањето на законот изврши рација во барот во март, а видео снимките од понижувачките притворања на некои од посетителите на локалот кружеа на интернет.

Русија јавно објави само нејасен опис на она што го нарекува „меѓународно ЛГБТ движење“, отворајќи го патот за гонење на секој што ги штити правата на ЛГБТК+ или едноставно се идентификува со заедницата.

Како што пренесува Гардијан, директорката на Лигата на безбеден интернет, Екатерина Мизулина, фигура на ултра-традиционалната фракција која се залага за репресивни закони, ја поздрави кривичната постапка.

„Ова е прв кривичен случај во Русија по одлуката на Врховниот суд да ја признае ЛГБТ како екстремистичко движење“, рече Мизулина.

Таа додаде дека „локалните активисти“ ѝ кажале на полицијата за клубот.

„Она што ЛГБТК лицата и активистите за човекови права се плашеа од крајот на минатата година конечно се оствари“, изјавија од Амнести интернешенел

Во 2013 година, руските пратеници им забранија на луѓето да промовираат „нетрадиционални“ односи со децата и оттогаш се зголеми притисокот врз либералните делови на општеството. Кремљ дополнително ја засили конзервативната реторика откако ја започна својата воена агресија врз Украина, опишувајќи го конфликтот како битка против западот и неговите либерални вредности.

Во декември 2022 година, Владимир Путин го прошири законот од 2013 година за да го криминализира секое позитивно јавно спомнување на ЛГБТК+ лица или врски.

Во јули минатата година пратениците тогаш забранија медицинска интервенција и административни процедури кои им дозволуваа на луѓето да го променат полот.

Во ноември, Врховниот суд ја донесе забраната за „ЛГБТ движење“, според која досега имаше неколку управни постапки кои резултираа со парични казни и кратки притвори.

„Меѓународната заедница мора да ги повика руските власти да ја преиспитаат хомофобичната пресуда на Врховниот суд и веднаш да го прекинат прогонот на ЛГБТИ лицата“, повика Амнести интернешенел.

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај