Последни написи

Албански медиуми: Косовската влада побара да се спроведе одлуката на Уставниот суд за манастирот во Дечани ; средба Курти –Ескобар; сепак нема договор помеѓу мнозинството и опозицијата во Албанија

Косовскиот премиер Албин Курти вчера соопшти дека неговата Влада побарала од Агенцијата за катастар на Косово да ја спроведе одлуката на Уставниот суд од 2016 година за имотот околу манастирот Дечан.

Ова се дел од темите од денешниот редакциски избор на ЦИВИЛ Медиа од албанските медиуми во регионот.

КОСОВО

Газета Експрес: Генеза  на спорот за 24-те хектари околу Дечанскиот манастир

Косовскиот премиер Албин Курти вчера соопшти дека неговата Влада побарала од Агенцијата за катастар на Косово да ја спроведе одлуката на Уставниот суд од 2016 година за имотот околу манастирот Дечан.

Прашањето за враќање на 24 хектари околу Дечанскиот манастир е актуелно веќе неколку години, повремено поттикнувајќи несогласувања меѓу државниот врв и манастирот, имајќи предвид дека локалните власти во Дечан одбиваат да ја спроведат одлуката на Уставниот суд. и покрај повиците на многу американски и европски дипломати.

Генеза на спорот

24-те хектари околу Дечанскиот манастир се заштитени со Законот за посебни заштитени подрачја од 2008 година.

На ова земјиште има предмети што им припаѓале на социјалните претпријатија „Апико“ и „Илирија“. Со крајот на војната, во 2000 година, двете компании излегоа на суд. Побараа укинување на договорот за земјиштето од 24 хектари.

16 години трае судскиот спор за прашањето кој е сопственик на 24 хектари земја и шума – социјалните претпријатија „Апико“ и „Илирија“ или средновековниот манастир Дечан.

На 16.05.2016 година, Уставниот суд даде епилог на случајот откако одлучи во корист на Манастир, но осум години по донесувањето на одлуката на Уставниот суд, општина Дечан не ја изврши својата одлука.

Уставниот суд тогаш ја отфрли одлуката на Апелацискиот колегиум на Специјалниот совет на Врховниот суд на Косово, од 2015 година, предметот да го врати во Основниот суд во Дечан и утврди дека претходната одлука на Врховниот суд на 2012 година, со која се докажа сопственоста на Манастирот на спорното земјиште, тоа е „res judicata“, или правосилна пресуда.

На крајот на септември 2021 година, Уставниот суд на Косово прогласи дека неговата одлука не е спроведена и го повика Државното обвинителство на Косово да преземе дополнителни дејствија, во согласност со неговите законски овластувања.

Жителите на Дечан и општинските службеници одржаа неколку протести во 2013 година, велејќи дека манастирот е предмет на богослужба на Албанците, а не на Србите, пренесува Газета Експрес.

Репортери: Германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ (ФАЗ) пишува за последните случувања поврзани со Дечанскиот манастир и можноста Косово да биде дел од Советот на Европа

Германскиот весник го насловил текстот „Српски манастир треба да го отвори патот кон Советот на Европа“.

„Владата на Косово интервенира во име на српски православен манастир во спор што трае повеќе од една деценија. Причината е што Косово сака да влезе во Советот на Европа“, пишува германскиот весник.

Германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ меѓу другото пишува дека се очекува сега Парламентарното собрание на Советот на Европа да гласа за прием на Косово во Советот на Европа.

„Доколку тоа се случи, Комитетот на министри на Советот на Европа може да ја донесе конечната одлука за прием, пренесе Репортери.

Ора Инфо: Габриел Ескобар денеска се среќава со Албин Курти

Претседателот на Владата на Република Косово, Албин Курти, денеска е домаќин на заменик-помошникот секретар на Соединетите Американски Држави за европски и евроазиски прашања, а воедно и специјалниот пратеник на Соединетите Американски Држави за Западен Балкан, Габриел Ескобар.

Средбата се очекува да започне во 15:30 часот, пренесе Ора Инфо.

АЛБАНИЈА

Ора Њуз: Се одложи вчера  состанокот на лидерите на партиите во албанскиот

Вчера во 13:30 часот беше планирано да се одржи Конференција на претседатели во Собранието на Албанија. Но, средбата е одложена.

Пратеникот Газмент Барди одби да ги наведе причините за новинарите кои го чекаа во седиштето на Обновата, но се чини дека преговорите не оделе според планираното.

„Морате да го прашате собранието“ – рече тој зборувајќи пред новинарите додека влегуваше во седиштето на Ритемелими (Обнова), пренесе Ора Њуз.

Опинион: „Грдец“- Медиу одби да даде изјави за СПАК

Заврши седницата за „Грдец“, а следната седница ќе се одржи на 27 март. Поранешниот министер за одбрана Фатмир Медиу денеска одби да даде изјави за СПАК и изјави дека ќе се согласи да биде сослушан на крајот од процесот.

„Испитувањето на сведоците мора да ја доведе вистината до крај. СПАК имаше 2 години не само да побара туку и да ги исправи незаконските постапувања на обвинителството. На крајот од процесот, добро е да имате писмени аргументи, изјави Медиу, пренесе Опинион.

КОЛУМНА

Коха: Албин го преминува Рубикон

Вчера Албин Курти донесе одлука: да ја спроведе одлуката на Уставниот суд и да ги запише имотите на Дечанскиот манастир во катастар. И пред да избледи бојата на потписот на хемичарот на одлуката на Владата, овој чин поттикна огнена лава од критики.

Опремени со оние вообичаени фрази – „измамник“ – и поретките – „предавник“ – противниците на Курт слетаа на социјалните мрежи, порталите и телевизијата за да ги разоткријат сопствените манипулации и противречности на Курт околу имотното прашање на манастирот.

И ова е дефинитивно добра работа за структурата на нашата демократија. Тоа е добар показател за нашата демократска издржливост кога го гледаме капацитетот на нашето општество да бара одговорност од лидерите за работите што ги кажуваат или не ги кажуваат.“, пишува авторот Демуш Шаша во колумната „Албин го преминува Рубикон“, објавена во Коха.

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај