More

  Дали Путин блефира со нуклеарните закани, протечените документи ги откриваат критериумите на Москва за нуклеарен напад

  Рускиот претседател Владимир Путин во својот годишен говор за состојбата на нацијата  во четвртокот (повторно) се закани дека ќе употреби нуклеарно оружје доколку западните сојузници ѝ помогнат на Украина.

  Во обраќањето до Федералното собрание на Русија, Путин се пофали со нуклеарниот арсенал на неговата земја, вклучувајќи го и распоредувањето на нови хиперсонични ракети, повиккувајќи се притоа на изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за испраќање војници во Украина.

  Иако идејата која беше брзо отфрлена од САД и другите членки на западната алијанса НАТО, Путин ги удвои своите закани против каква било акција на НАТО, велејќи дека „потенцијалните агресори ќе се соочат со многу потешки последици“ доколку влезат на руска територија.

  „Ова навистина се заканува со конфликт со нуклеарно оружје“, рече Путин.

  „Тие мора да сфатат дека и ние имаме оружје способно да погоди цели на нивната територија“, рече Путин. „Се што измислуваат сега, заплашувајќи го светот со закана од конфликт со нуклеарно оружје, што потенцијално значи крај на цивилизацијата – зарем тие не го сфаќаат ова?

  Рускиот лидер се закани дека ќе користи нуклеарно оружје за време на војната во Украина, како дел од кампањата што треба  да се задржи во главите на западните лидери. Тој го суспендираше учеството во договорот за ограничување на нуклеарното оружје со САД и го префрли тактичкото нуклеарно оружје на територијата на сојузничката Белорусија.

  Путин, во својата порака од четвртокот, рече дека „стратешките нуклеарни сили се во целосна борбена готовност и способноста да ги користат е обезбедена“.

  Тој, исто така, повторно негираше дека Русија се подготвува да распореди нуклеарно оружје во вселената, откако САД рекоа дека Москва потенцијално може да го лансира како голема нова закана за глобалните комуникации и мрежи. Во својот говор рускиот диктатор го обвини Западот за поттикнување хистерија и нова трка во вооружување.

  Путин блефира со заканите со нуклеарното оружје, засега

  Но, официјални лица во НАТО сметаат дека нуклеарната закана на рускиот претседател Владимир Путин во моментов е само „психолошко заплашување“.

  Заменик-генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана, го окарактеризира нуклеарното штракање на Путин како „дискурс што навлегува во логиката на психолошко заплашување, а не во вистинските намери“, во интервју за шпанскиот весник „Ел Паис“ објавено во петокот.

  „Не гледаме секаква непосредна закана од Русија да го користи ова оружје. Но, овие изјави сами по себе се многу опасни, бидејќи ја нагризуваат довербата. Русија ги знае последиците од преземањето на таков чекор“, додаде тој.

  Протечените документи ги откриваат критериумите на Москва за нуклеарен напад

  Протечените воени документи ја прикажуваат руската доктрина за употреба на тактичко нуклеарно оружје, вклучувајќи ги и минималните критериуми за користење тактичко нуклеарно оружје, објави Фајненшл тајмс на 28 февруари.

  Руското тактичко нуклеарно оружје е дизајнирано за употреба на бојното поле во Европа и Азија и има поограничен опсег во споредба со стратешкото нуклеарно оружје, кое може да стигне до САД.

  29-те руски воени досиеја, кои датираат помеѓу 2008 и 2014 година, укажуваат на „понизок праг отколку што Русија некогаш јавно признала, според експертите кои ги прегледале и верификувале документите“, велат од ФТ. Критериумите се движат „од непријателски упад на Руската територија на поконкретни предизвикувачи, како што е уништувањето на 20 отсто од руските стратешки подморници за балистички ракети“, соопшти ФТ.

  Уништувањето на три или повеќе големи површински воени бродови, три аеродроми, 30% од нејзините нападни подморници на нуклеарен погон или „истовремен удар врз главните и резервните крајбрежни командни центри“ се исто така наведени како потенцијални услови за нуклеарен напад.

  Документите укажуваат и на недоверба кон Кина, и покрај растечките врски меѓу Москва и Пекинг. Материјалите за обука покажуваат дека источниот воен округ на Русија извршил вежби кои предвидувале хипотетички напад од Кина.

  Москва можеби да стравува дека Пекинг би можел да го искористи рускиот воен фокус кон Запад и да започне напад преку граница за да добие територија на Далечниот Исток на Русија, велат од ФТ.

  ФТ истакна дека Русија продолжува да спроведува воени вежби во близина на Кина, одржувајќи вежби во јуни и ноември 2023 година во регионите што граничат со Кина користејќи ракети со нуклеарни способности.

  Вилијам Алберк, директор за стратегија, технологија и контрола на оружјето во Меѓународниот институт за стратешки студии, изјави за ФТ дека Русија најверојатно има повисок праг за употреба на тактичко нуклеарно оружје против Украина поради стравувањата дека најверојатно „ќе го ескалира конфликтот и ќе доведе до директна интервенција на САД или Велика Британија“.

  Извор: ЦивилМедиа

  Exit mobile version