Последни написи

Нобеловецот за мир, Олег Орлов осуден на 30 месеци затвор во Русија

70-годишниот застапник за човекови права беше осуден за „постојано дискредитирање“ на руската армија во напис каде што ја осудува инвазијата на Москва на Украина. Орлов го отфрли случајот против него како политички мотивиран, велејќи му на судот во Москва кој го осуди: „Не жалам за ништо и не се каам за ништо“. Активистот бил врзан со лисици и директно приведен од судницата.

Олег Орлов, 70-годишниот копретседател на Меморијалниот центар за човекови права, добитник на Нобеловата награда за мир, во вторникот доби 30-месечна затворска казна од московскиот суд поради неговата критика за војната во Украина.

Ветеранот застапник за човекови права беше осуден за „повеќекратно дискредитирање“ на руската армија во написот што тој го напиша во кој ја осудува инвазијата на Украина, која започна на 24 февруари 2022 година и предизвика тековна војна сега веќе во третата година.

Во Русија, властите официјално сè уште го нарекуваат конфликтот како „специјална воена операција“ наместо како инвазија. Секоја критика на војната е цензурирана и криминализирана како навреда за руската армија, кривично дело казниво со парична казна, па дури и со затвор.

Орлов го отфрли случајот против него како политички мотивиран, велејќи му на судот во Москва кој го осуди: „Не жалам за ништо и не се каам за ништо“. Активистот бил врзан со лисици и директно приведен од судницата.

Неговата организација, Меморијал, реченицата ја нарече „обид да се задуши гласот на движењето за човекови права во Русија и каква било критика на државата“. Вети дека ќе продолжи со својата работа. Меморијал, групата со која копретседава Орлов, ги документираше кршењата на човековите права за време на советската ера. Ја доби Нобеловата награда за мир во 2022 година.

Првично, на Орлов му беше наредено да плати парична казна од 150.000 рубљи (околу 1.381 евро во тоа време), но обвинителството поднесе жалба на пресудата, барајќи построга казна – која ја доби во вторникот.

Одлуката на судот ја осудија неколку западни дипломати, вклучително и американската амбасадорка во Москва Лин Трејси.

Во изјавата таа напиша:

„Вознемирена сум и загрижена од денешниот исход. Олег Орлов лично се бореше за правата на Русите повеќе од 45 години. Во претходните времиња неговите напори беа наградени на највисоките нивоа. Во денешна Русија тој е затворен за нив“.

Извор: НоваТВ

Latest Posts

Не пропуштај