Последни написи

Албански медиуми: По нападот во Бањска нема напредок во дијалогот; малцинствата во Албанија бараат нивно вклучување во изборниот систем

По српскиот терористички напад во Бањска минатата година, процесот на состаноци во Брисел стана потежок за нормализирање на односите Косово-Србија. Последната средба Курти-Вучиќ беше во септември минатата година, неколку дена пред нападот и оттогаш нема средба, пишуваат косовските медиуми.

Партијата Македонска алијанса за европска интеграција како и Алијансата партија за европска еднаквост и правда, заедно со Партијата за европеизација и интеграција, преку соопштение за медиумите, побараа од специјалната комисија за изборни реформи да одговори на препораките на ОБСЕ-ОХДИР, за нивно вклучување во изборниот систем, пренесуваат албанските медиуми.

Ова се дел од темите од денешниот редакциски избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот.

КОСОВО

Газета Експрес: Терористичкиот напад во Бањска го замрзна дијалогот, нема датум кога се очекува да продолжи

По српскиот терористички напад во Бањска минатата година, процесот на состаноци во Брисел стана потежок за нормализирање на односите Косово-Србија. Последната средба Курти-Вучиќ беше во септември минатата година, неколку дена пред нападот и оттогаш нема средба.

По средбите на Безбедносната конференција во Минхен, српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека очекува покана од Европската унија, а косовските аналитичари велат дека доколку има покана за премиерот Курти, тој да не ја одбие.

Европскиот дипломат Жозеп Борел викендов во Минхен имаше одвоени средби со премиерот Курти и со српскиот претседател.

На средбата со премиерот Курти станало збор за процесот на дијалог, спроведувањето на договорените договори и нормализацијата на односите меѓу Косово и Србија.

Курти на оваа средба побара и отстранување на рестриктивните мерки наметнати од Европската унија, пренесе Газета Експрес.

Албеу – Сарацин: Косово и Србија ќе го унапредат спроведувањето на Охридскиот договор

Во рамки на безбедносната конференција во Минхен, претставникот на германската влада за Западен Балкан, Мануел Саразин во интервју за ДВ вели дека целта е успешна интеграција на Западен Балкан во ЕУ.

Прво мора да се каже дека прозорецот сè уште не е затворен. Го имаме специјалниот пратеник на ЕУ, Мирослав Лајчак, кој работи, тој има агенда и сака да го постигне спроведувањето и спроведувањето на Охрид. И нашиот пристап е да го поддржиме и да направиме се, за да се искористи овој прозорец што сега го пополнува Мирослав Лајчак.

Тој е многу активен и тоа е нашиот пристап. Ми се чини дека нема смисла да се размислува премногу за тоа што ќе следи. Ние сме за Охрид и сакаме двете страни да продолжат со имплементацијата на Охрид и мислам дека ова е клучно. Гледам од двете страни дека домашната политика ќе стане важен фактор, изјави Саразин меѓу другото во интервјуто, пренесува Албеу.

АЛБАНИЈА

ЈОЌ Албанија: Хакери објавија интерни документи на компанијата ОНЕ Албанија

Пред извесно време, компанијата ОНЕ Албанија стана жртва на сајбер напад, а авторството на ова го презедоа ирански хакери.

Во тоа време, самата компанија излезе со официјална реакција и рече дека сите податоци се безбедни, но очигледно ова е шема на компанијата да не ги плаши клиентите.

Неодамна хакерите објавија некои податоци, интерни документи на оваа компанија, предупредувајќи дека имаат многу повеќе во рака, пренесува ЈОЌ Албанија.

ЕуроњузМалцинствата со жалба: Треба да се смени изборниот систем, да се вклучиме и ние

Партијата Македонска алијанса за европска интеграција како и Алијансата партија за европска еднаквост и правда, заедно со Партијата за европеизација и интеграција, преку соопштение за медиумите, побараа од специјалната комисија за изборни реформи да одговори на препораките на ОБСЕ-ОХДИР, извештај за спроведување на гласањето и електронското пребројување, деполитизираната изборна администрација како и создавањето услови за гласање на граѓаните во странство, пренесе Еуроњуз.

КОЛУМНА

Панорама: Сартори и „политичката измама“ на нашата демократија

„Секој од главните лидери на земјата во насока, било да е тоа Нано, Бериша и од неодамна Рама, во рамките на ова патување се изразија и сега премиерот продолжува да ги афирмира нашите достигнувања и пред се: народниот суверенитет.

Моќта му припаѓа на суверенот, ја слушате речиси на секоја дискусија на политичарите. Структурата „народ“ се користеше и продолжува да ја потврдуваат сите и тоа е веројатно единствениот момент, каде приматите на албанската држава се обединуваат во една целина: „давање“ моќ на народот“, пишува авторот Бен Андони во колумната „Сартори и „политичката измама“ на демократијата“, објавена во Панорама.

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај