Последни написи

Дали може да се случи Мишел Обама против Доналд Трамп за Белата куќа?

Пишува: БРЕНДОН Ј. ВАЈЧЕРТ / The National Interest

Изгледите дека претседателот Џо Бајден можеби нема да се кандидира за реизбор добиваат се поочигледно внимание овие денови. Сепак, едно лице може целосно да ги ресетира претседателските избори во 2024 година во корист на Демократската партија. Тоа е поранешната прва дама Мишел Обама.

Многумина се скептични дека тоа е реална можност, се разбира. Овие скептици, вклучително и самата Мишел Обама, тврдат дека поранешната прва дама никогаш не била заинтересирана за бурната внатрешна политика како што била друга поранешна прва дама – Хилари Клинтон.

Сепак, како некој што бил во брак со успешен политичар – поранешен претседател кој влезе во историјата со тоа што беше првиот Афроамериканец избран на таа улога, ни помалку ни повеќе – г. Обама веројатно не е имуна на потребите на нејзината претпочитана политичка партија.

На пример, доколку претседателот Бајден избере да не се кандидира за реизбор или не може да се кандидира, тоа би значело дека маглата на Демократската партија, поранешниот републикански претседател Доналд Џеј Трамп (кој се кандидира за реизбор) ќе има зголемени шанси да се врати на власт.

Мишел Обама славно ја опиша победата на Трамп во 2016 година како „директен укор“ за наследството на нејзиниот сопруг.

Уште повеќе, семејството Обама се очигледно заинтересирани да ги задржат рацете во политичкиот колач. На крајот на краиштата, наместо да го напуштат Вашингтон, по завршувањето на нивниот мандат, семејството Обама купи дворец дом во историската населба Калорама во главниот град на нацијата. Тој дом беше опишан од Сет Барон од Сити Журнал како „нервниот центар“ на анти-Трамп „отпорот“ што го зафати цел Вашингтон (и политичкиот естаблишмент) низ целата спорна администрација на Трамп.

Очигледно, и поранешниот претседател Барак Обама и неговата сопруга сакаа да ја задржат својата инвестиција во политиката, само за да го зачуваат своето наследство (за што Трамп се закани). Како што се приближуваат изборите во 2024 година и се зголемуваат кризите и во Соединетите Држави и кај Демократската партија, дали Мишел Обама може да одлучи да ја испроба својата „капа“ во политиката?

Под вистински околности, да.

„Политичките животни“ не се менуваат

Останува фактот дека Обама остануваат „политички суштества“ силно поврзани со нивната партија.

Сè повеќе се чини дека Трамп ќе стане кандидат на Републиканската партија.

Други лидери на Демократската партија беа спомнати да се кандидираат во 2024 година, доколку претседателот Бајден одлучи да не се кандидира. Но, никој го нема она што го има Мишел Обама. Поранешната прва дама ги има вистинските квалификации за успешен претседателски кандидат на Демократската партија: има ѕвездена моќ, има искуство, ги рангира сите правилни луѓе од десницата и има вистински национален, па дури и меѓународен профил.

Уште повеќе, таа со себе би донела поранешен претседател кој ефективно управувал со Демократската партија од зад сцената откако тој ја напушти Овалната соба во јануари 2017 година. За демократите, тоа би било „две во едно“ посебно што им беше ветено со Бил и Хилари Клинтон, но никогаш не го добија (само, за разлика од Бил и Хилари Клинтон, Обама се навистина обоени левичари).

Мишел Обама: Жената на која најмногу се восхитуваат

Според неодамнешната анкета на YouGov, Мишел Обама има рејтинг од 67 проценти и се смета за 302-та најпозната личност на сите времиња (точно помеѓу Боб Сагет и Џо Димаџо). Во анкетата на YouGov во мај 2020 година, поранешната прва дама имаше 55,8 проценти рејтинг на поволност кај Американците.

Интересно е тоа што во анкетата на Галуп во 2020 година, во која се бара од Американците да ги рангираат нивните мажи и жени на кои им се восхитуваат најмногу, на Мишел Обама ѝ беше даден највисок статус.

Во истата анкета од 2020 година, Доналд Џеј Трамп беше тој што беше на врвот на листата за мажи.

Ако Доналд Трамп, всушност, стане републикански кандидат, со оглед на недостигот на алтернативи доколку Бајден не се кандидира, Мишел Обама ќе влезе во трката против Трамп. За неа ова е лична работа. Таа и нејзиниот сопруг го гледаат Трамп како политички нож насочен кон самото срце на нивното наследство. Г-ѓа Обама ја опиша победата на Трамп во 2016 година како нешто „многу погрдо од политички пораз“. За време на турнејата за нејзината неодамнешна книга, Обама изјави дека победата на Трамп во 2016 година „ја повреди“.

Овие висцерални чувства кон претседателствувањето на Трамп се она што ја поттикна г-ѓа Обама да води напори да регистрира еден милион нови гласачи во пресрет на среднорочните избори во 2022 година. Ставовите на Обама за Трамп и неговата партија ја натераа Мишел да влезе во кампањата за време на среднорочните избори во 2022 година со таква жестокост што обично ја покажува само политичар кој се кандидира за функцијата.

Ваквите постапки не се на една конвенционална поранешна прва дама. Мишел Обама се подготвува да преземе решителна акција со цел да го запре обновувањето на нејзиниот голем „bugaboo“, Доналд Трамп. А Мишел Обама е можниот кандидат на Демократската партија во 2024 година од кој повеќето републиканци – вклучително и Доналд Трамп – најмногу се плашат. Трамп може лесно да ја добие номинацијата на Републиканската партија во 2024 година. Но, со тоа, Трамп може да ја поттикне својата најголема непријателка, Мишел Обама, да се кандидира против него на општите избори и да ја задуши неговата амбиција да се врати во Овалната соба.

Брендон Џ. Вајчерт е соработник во Вашингтон Тајмс, како и уредник во Азија тајмс. Тој е автор на Winning Space: How America Remains a Superpower (Republic Book Publishers), The Shadow War: Iran’s Quest for Supremacy (28 март) и Biohacked: China’s Race to Control Life.

Превод: Ј. Ѓ.

Извор: Фронтлајн.мк

Latest Posts

Не пропуштај