Последни написи

Есктремните десничари не се добредојдени на Берлинале: Што се случува со Берлинскиот филмски фестивал и АФД?

Имаше извештаи дека политичарите на АфД одржале состаноци со неонацистички активисти и разговарале за „мастерплан“ за масовни депортации во случај партијата да дојде на власт. На претходната одлука на Берлинале да ги поканат АФД, филмаџиите жестоко се спротиставија и потпишаа отворено писмо до фестивалот, протестирајќи против одлуката, велејќи дека поканата до политичарите на АфД е „некомпатибилна“ со изјавата заложба на Берлинале „да биде место на „емпатија, свесност и разбирање“.

Директорите на Берлинскиот филмски фестивал не ги поканија членовите на германската екстремно десничарска партија AfD, во светлината на откритијата за наводниот „мастерплан“ во врска со масовна депортација.

Берлинскиот филмски фестивал  не ги покани членовите на германската крајнодесничарска партија Алтернатива за Германија (AfD) да присуствуваат на свеченото отворање на овогодинешното 74.  издание на Берлинале.

До неодамна, фестивалот стоеше на својата одлука да упати покана до АфД, како дел од стандардната покана за берлинските парламентарци од целиот партиски спектар.

Берлинале дури доби поддршка од Клаудија Рот, политичарка на Зелените и германска федерална комесарка за култура, чија канцеларија изјави дека одлуката на Берлинале да покани членови на АфД е „во согласност со демократската практика и почитувањето на федералната влада кон парламентот и неговите избраници, делегати.

Но, сега, директорите на Берлинале – Мариете Рисенбек и Карло Шатријан – направија пресврт, цитирајќи ги неодамнешните извештаи за наводните планови за масовна депортација на АфД.

Навистина, имаше извештаи дека политичарите на АфД одржале состаноци со неонацистички активисти и разговарале за „мастерплан“ за масовни депортации во случај партијата да дојде на власт.

„Особено во светлината на откритијата што беа направени во последните недели за експлицитно антидемократски позиции и индивидуални политичари на АфД, за нас е важно како Берлинале и како тим  да заземеме недвосмислен став во корист на отворена демократија“, се вели во соопштението на директорите на фестивалот.

„Затоа денеска им пишавме на сите претходно поканети политичари на АфД и ги информиравме дека не се добредојдени на Берлинале.

Берлинале претходно издаде соопштение во врска со својата одлука да ги покани членовите на АфД на свеченото отворање. Фестивалот потврди дека членовите на АфД, Кристин Бринкер и Роналд Гласе биле поканети, но дека Берлинале „се залага за основните демократски вредности и против десничарскиот екстремизам“.

Глесер често беше прогласуван за неговите екстремни изјави, вклучувајќи го и еднаш споредувањето на Винстон Черчил со Адолф Хитлер.

Претходната изјава на Берлинале гласеше:

„Членовите на AfD беа избрани во Бундестагот и во Претставничкиот дом на Берлин на последните избори. Според тоа, тие се застапени и во политичките културни комисии и други тела. Тоа е факт и ние мораме да го прифатиме како такво. Сојузниот владин комесар за култура и медиуми и Берлинскиот Сенат добиваат квоти за покана за Берлинале, кои се доделуваат на демократски избраните пратеници од сите партии во Бундестагот и Претставничкиот дом. На Берлинале, луѓето, вклучително и избраните претставници  кои дејствуваат спротивно на нашите фундаментални вредности не се добредојдени на Берлинале. Ќе го изразиме тоа јасно и категорично во лично писмо до претставниците на АфД, како и во други прилики“.

Поканите предизвикаа бес, при што филмските професионалци потпишаа отворено писмо до фестивалот, протестирајќи против одлуката, велејќи дека поканата до политичарите на АфД е „некомпатибилна“ со изјавата заложба на Берлинале „да биде место на „емпатија, свесност и разбирање“.

Овогодинешното Берлинале ќе започне во време на интензивна дебата за тоа дали антиимиграциската партија претставува фундаментална закана за демократскиот устав на Германија. Стотици илјади Германци излегоа на улиците за да протестираат против АфД и да ја забранат партијата како антидемократска.

74. Берлински филмски фестивал ќе биде отворен на 15 февруари и ќе трае до 25 февруари. Воведниот филм е светската премиера на Small Things Like these, филм базиран на најпродаваниот историски роман на ирската авторка Клер Киган, во кој главната улога ја толкува Килијан Марфи.

Извор: Еуроњус

Подготви: А. В.

Извор: НоваТВ.мк

Latest Posts

Не пропуштај