Последни написи

Неутрализирана руската шпионска мрежа во која учествувале поранешни украински оперативци

Службата за безбедност на Украина ја неутрализираше моќната мрежа HUMINT управувана од ФСБ, која беше вклучена во собирање високо чувствителни доверливи податоци, вклучително и за системот за заштита на нуклеарните централи, точно позиционирање на утврдувањата на крајбрежјето во регионот Одеса и рутите за снабдување на меѓународната воена помош, пренесува Укринформ според прес-службата на СБУ.

Како резултат на повеќестепена специјална операција, пет руски соработници беа приведени во различни региони. Меѓу нив има и поранешни оперативци во Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана, службата за надворешно разузнавање и регионалната канцеларија на СБУ.

Се верува дека еден управувач на ФСБ, со седиште во окупираниот Крим, го надгледувал целиот тим.

Шпионската група имала задача да собира и пренесува разузнавачки информации за одбранбените сили на Украина и објектите за стратешка енергетска инфраструктура.

Според истрагата, поранешниот соработник на службата за надворешно разузнавање, кој бил дел од шемата, бил регрутиран од ФСБ пред целосната инвазија, додека тој сè уште бил во активна служба.

Оттогаш, тој собирал информации за локациите на воените бази, а по инвазијата на 24 февруари – за патиштата за снабдување на странските системи за оружје што пристигнуваат во Украина.

Исто така, му пренесувал на ФСБ доверливите податоци за заштитните системи на централите Ривне и Хмелницки.

Како дел од неговите тајни активности, тој никогаш не испраќал информации до неговиот управувач преку телефон, испраќајки извештаи преку соучесник кој би отпатувал во странство како волонтер и лично ќе се пријави кај управувачот.

YouTube player

Поранешниот разузнавач пренесувал особено чувствителни информации на флеш диск преку шверцери со седиште во областите блиску до границата.

Друг руски соработник, кој претходно служел во одбранбеното разузнавање ГУР, на Русите им ги предал личните податоци на украинските бранители.

Вработен во SBU собирал разузнавачки информации за утврдувањата долж крајбрежјето на регионот Одеса.

Според истрагата, ФСБ успешно регрутирала соработници за шпионскиот синџир, вклучително и со примена на закани за убиство на нивните семејства. Освен тоа, за секоја завршена мисија, сторителите добивале награди.

Петмина осомничени беа обвинети по член 111 од Кривичниот законик на Украина (велепредавство).

Во тек е истрага за да се повикаат на одговорност сите непријателски соучесници.

Рацијата за разоткривање на синџирот беше извршена со помош на единиците за внатрешна безбедност на Службата за надворешно разузнавање, Главната управа за разузнавање на Министерството за одбрана и СБУ, под процедурално водство на Канцеларијата на јавниот обвинител.

Претходно, СБУ разоткри службеник на Врховниот суд на Украина кој ја оправдуваше руската агресија, се надеваше на нова офанзива од руските трупи и се надеваше на брзо заземање на цела Украина.

Руската шпионска мрежа, која е испреплетена во многу региони во светот, меѓу кои и регионот на Западен Балкан, каде оваа мрежа е една од најактивните, особено се засили по руската агресија врз Украина За една нејзина испостава во Северна Македонија пишуваше ЦИВИЛ МЕДИА, каде како најеклатантен пример го посочи прогласувањето за персона нон грата руското свештено лицен Васијан Змеев, челник на Руската црква во Бугарија, одговарен и за територијата на Македонија, откако, според написите, тој минатата година зачестил со посети во земјава и остварувал средби со претставници на Македонската православна црква извршувајќи функциите на руското контраразузнавање, со цел да создаде раскол во Македонската црква.

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај