Последни написи

Албански медиуми: Курти е за одвоен процес на интеграција, ЕУ бара нормализација на односите со Србија; Бериша останува во домашен притвор

Портпаролот на ЕУ, Петер Стано се огласи по барањето на косовскиот премиер Албин Курти, кој смета дека процесот на интеграција на Косово во ЕУ, посочувајќи дека интеграцискиот процес е директно поврзан со нормализацијата на дијалогот со Србија.

Специјалниот апелациски суд ја потврди одлуката на Специјалниот, за домашниот притвор на поранешниот премиер на Албанија, Сали Бериша. Неговиот адвокат најави дека ќе поднесе жалба до врховниот суд, пренесуваат албанските медиуми.

Ова се дел од темите од денешниот редакциски избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот.

КОСОВО

Досја: Курти побара интегративен процес одвоен од дијалогот,  ЕУ – Европскиот пат на Косово зависи од нормализацијата на односите со Србија

Косовскиот премиер Албин Курти претходно побара процесот на интеграција на Косово кон Европската унија да се одвои од процесот на нормализација на односите со Србија. По барањето на Курти, реагираше и портпаролот на Европската унија, Петер Стано, кој најави дека интеграцискиот процес на Косово е директно поврзан со процесот на дијалог, пренесе Досја.

Зери: Продолжува судскиот процес против поранешните водачи на ОВК

Во Специјализираните комори на Косово (ДХСК) во Хаг денеска се очекува да продолжи судскиот процес против поранешните лидери на ОВК, Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Селими и Јакуп Красниќи.

Во средата сведочењето го продолжи 41-от сведок на Специјализираното обвинителство. Таа го започна своето сведочење на 17 јануари 2024 година.

Судскиот процес против поранешните водачи на ОВК започна на 3 април минатата година, додека обвинетите беа прогласени за невини, пренесува Зери.

Коха: Претседателот на Северна Македонија денеска е во посета на Косово

Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе го посети Косово.Се очекува тој да се сретне со претседателот Вјоса Османи. Средбата ќе започне во 11:00 часот.

Не е најавено дека по средбата ќе има изјава за медиумите.

Пендаровски ќе се сретне и со премиерот Албин Курти. Според известувањето од владата, средбата со Курти се очекува да започне во 12 часот. Ниту од владата нема известување за изјава за медиумите, пренесе Коха.

АЛБАНИЈА

Топ Чанел: Специјалниот апелациски суд ја потврди одлуката за домашен притвор на Бериша

Поранешниот премиер Сали Бериша останува во домашен притвор, откако Специјалниот Апелационен суд ја потврди одлуката на Специјалниот суд за корупција и организиран криминал.

На седницата која започна во 09:00 часот и траеше неколку минути, судијката Илирјана Олдаши ја соопшти одлуката, а самиот Бериша не беше присутен.

Адвокатот Генц Ѓокутај одлуката ја оцени како политичка. „Единствена цел е Бериша да биде изолиран“, рече тој, притоа најавувајќи го следниот чекор, да поднесе жалба до Врховниот суд, пренесе Топ Чанел.

Сури-  Европски центар: Албанија, на линијата на шверц на хероин од Авганистан преку Европа

Албанија е дел од балканската мапа со која се продава хероин од Авганистан, преку Иран и Пакистан, се вели во неодамнешниот извештај на Европскиот мониторинг центар за употреба на дрога (EMCDDA).

Во шемата објавена во извештајот, за земји кои не се членки на ЕУ, идентификувани како „потекло“ или „транзит“ на хероинот запленет во Европската унија за периодот 2018-2021 година. Албанија, Турција и Обединетото Кралство се единствените европски земји кои се вклучени во оваа шема, пренесе Сури.

КОЛУМНА

EO: Пропаднато општество со согласност и придонес на мнозинството

„Нашето општество, колку што е општество, е неуспешно, како резултат на согласноста на мнозинството да биде така. Значи, неуспехот е логичен резултат на тоа како се однесуваме во него, а не како го декларираме.

Дури и што се однесува до декларацијата, таа е сосема спротивно од реалноста, бидејќи секој член на ова општество, со право на збор, малкумина на Интернет, свечено се заколнува дека ќе работи посветено и со љубов кон ова општество, за ова земја и за интеграција неговиот евроатлантски, дури и за еднаквост и правда.“, пишува авторот Милазим Красниќи во колумната „ Пропаднато општество со согласност и придонес на мнозинството“, објавена во Економиа Онлајн.

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај