Последни написи

Руските пропагандисти со хиперпродукција на лажни вести и видеа во обид да го дискредитира украинскиот воен персонал и нивните семејства

Претходно руската пропаганда, користејќи фалсификати, се обиде да ги убеди луѓето дека по руската анексија на Крим, животот на полуостровот станал многу подобар.

Руските пропагандисти не престануваат со хиперпродукција на лажни вести и видеа во обидите да го дискредитира украинскиот воен персонал и нивните семејства.

Во една од последните лажни објави, тие креираа фалсификат видео за извесна Украинка која наводно отишла во Полска во потрага по нова врска откако нејзиниот сопруг бил ранет на фронтот, додека во друга објава дури користат банална лажна реклама за  печатница во Украина каде наводно може да се нарача картонски исечок од мобилизиран роднина во природна големина.

Претходно руската пропаганда, користејќи фалсификати, преку лажен руски канал на украински јазик, се обиде да ги убеди луѓето дека по руската анексија на Крим, животот на полуостровот станал многу подобар.

Руски фејк за Украинка која отишла во Полска во потрага по нова врска откако нејзиниот сопруг останал инвалид

Две вистински приказни за храброст и љубов беа искористени за лажно видео за „предавство“
Медиумите кои го поддржуваат Кремљ, Z телеграм каналите  и проруските профили на социјалната мрежа „Икс“ циркулираа видео за кое се тврди дека е приказна за една Украинка која отишла во Полска со својот млад син во потрага по нова љубов откако нејзиниот сопруг ги загубил нозете напред.

Ова видео е лажно. За својата пропаганда, рускиот агитпроп користи видео материјали и фотографии кои можат да се најдат во јавниот домен.

Првите фотографии, објавени на Инстаграм на 1 ноември 2022 година, покажуваат пар од градот Мостиски, регионот Лвив. Човекот на нив е член на службата со знак за повикување „Блогер“.

Тој за дописникот на Укринформ изјави дека видеото е лажно, дека е жив и здрав и дека нема сериозни повреди. Човекот никогаш немал син.

Ранетиот војник на фотографијата е кијивскиот активист Олех Симороз кој ги загубил нозете во војната. Постепено се враќа во активен живот, а саканата му дава поддршка.

Руски дезинформации за нарачки на испечатени фигури на мобилизирани роднини во природна големина  во Украина

Ова не е прв пат руската пропаганда да се обидува да го дискредитира украинскиот воен персонал и нивните семејства. Како што објави Укринформ, пропагандистите фалсификуваа реклама на печатница со седиште во Полтава, за понатаму, про-Кремљ медиумите и каналите Z Телеграм активно да шират погрешни информации дека во Украина може да се нарача картонски исечок од мобилизиран роднина во природна големина.

Ваква услуга наводно нуди Марс-Реклама, печатница лоцирана во Полтава. За докази пропагандистите објавија фотографија и видео од огласот со вистинската адреса и телефонски броеви во објавата. Тие додадоа дека исечокот во природна големина може да биде корисен за Украинците на семејните празници и настани.

Ова е дезинформација. Нема информации за таква услуга на официјалните ресурси на печатницата.

„Иако компанијата се занимава со производство на фигури во природна големина, ние сме специјализирани за фигури на актери, изведувачи и ѕвезди, но не правиме ништо слично на она што е споменато во лажната реклама“, додаде претставникот на компанијата.

Прототипот на овој лажен наратив за првпат се појави во Русија. На 4 јануари 2024 година, руските медиуми објавија дека Михаил Козирев, член на партијата Единствена Русија и пратеник на градската дума Вологда, предложил на својата страница на социјалните мрежи да им ги претстави на роднините на мобилизираните фигурите во природна големина со нивните портрети. „за да можат семејствата заедно да го прослават Божиќ“. Оваа ситуација налути некои корисници на социјалните мрежи. Подоцна, Козирев изјави дека не објавил таков пост и дека скриншот, кој активно го користеа руските медиуми, е фабрикуван.

Веројатно руската пропаганда, анализирајќи ја реакцијата на своите сограѓани на таквиот лажен, решила да почне да го шири во украинскиот информативен простор.

Лажно видео за руските достигнувања во анектираниот Крим

Претходно руската пропаганда, користејќи фалсификати, се обиде да ги убеди луѓето дека по руската анексија на Крим, животот на полуостровот станал многу подобар. Руските медиуми, каналите на Телеграма и сметките на платформата за социјални медиуми Х шират видео за Крим, кое наводно првпат се појавило во украинскиот сегмент на Телеграм. Сепак, како што пренесува Укринформ, самото видео е антиукраинско. Го споредува Крим пред и по руската окупација во 2014 година. Видеото започнува со црно-бели снимки наводно снимени пред 2014 година и продолжува со живописни снимки од наводно просперитетниот Крим за кој авторите тврдат дека станал во последните 10 години. Украинскиот воис-овер раскажува дека Украина 30 години не направила ништо за да го развие полуостровот, додека Русија го копа, бетонира и гради 10 години. Затоа украинскиот Крим, наводно, повеќе не постои. Сумирајќи на руски, авторите на видеото додаваат: „Крим сега е руски“.

Се разбира, и ова видео е лажно. Каналот Телеграм, кој е референциран од руски ресурси и наречен украински, има јасен проруски стил, иако е на украински. Инаку, по повеќе од петмесечна пауза, овој канал продолжи со работа дури на 16 јануари. Покрај тоа, утрото на 17 јануари веќе беше објавено видеото. Според метаподатоците обезбедени од Metadata2go.com, антиукраинското видео е создадено во 6:50 часот. Се појави на каналот Телеграм во 08:02 часот, а му претходеше објава со истиот наратив во 7:56 часот, во која се вели дека додека Украинците „уништуваат сè“, Русите „градат се повеќе и повеќе“. Тој пост послужи како почеток на приказната во видеото.

Со создавање на вакви фалсификати, руските пропагандисти имаат за цел првенствено да ја промовираат идејата за нов, просперитетен полуостров пред жителите на Крим. Дополнително, ваквите фалсификати со нетрпение ги прифаќаат Русите без критичко размислување како причина да се радуваат на „успесите“ на нивната влада.

Драган Мишев

Извор: ЦивилМедиа.мк

Latest Posts

Не пропуштај