Последни написи

Украина ја потенцира важноста на Советот за безбедност за документирање докази за „реинкарнацијата на Рибентроп“, додека Лавров продолжува да го користи ОН за ширење пропаганда

Украина ја препознава важноста на платформата на Советот за безбедност за документирање на сведочењето за модерната реинкарнација на Рибентроп и неговите послушници, изјави Сергиј Кислица, амбасадорот на Украина во ОН, обраќајќи се во Советот за безбедност во понеделникот како одговор на говорот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој го обвини Западот за воена помош на Кијив, јави дописникот на Укринформ од Њујорк.

„Овие сведоштва несомнено ќе се користат во идните судски процеси против руските воени злосторници“, нагласи Кислица, истакнувајќи дека лицето што го свикало состанокот на СБСК (Лавров – уред.) „брзо побегнало од советот“.

Тој потсети дека Русија поднела предлог да се разговара во Советот за безбедност на ОН за снабдување со оружје.

„Навистина, трансферите на оружје и воена опрема што ги добива Русија, особено од Иран и КНДР, продолжуваат да го поттикнуваат конфликтот и да резултираат со зголемен број на жртви меѓу цивилното население на Украина“, истакна тој.

Кислица зборуваше за уште едно „сведоштво, поточно целосно признание“, дадено минатата недела од заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев.

„Тој отворено и искрено во својот Телеграм канал ги истакна вистинските цели на руската војна против Украина – да ги убие сите Украинци сè додека сакаат да имаат своја независна земја“.

Ова е „манифестот за геноцид, јасен и едноставен, кој може да се спореди само со друг манифест, напишан пред речиси 100 години и познат под наслов „Mein Kampf“, рече постојаниот претставник на Украина во ОН.

Според амбасадорот, Русија ги обвинува другите за неонацизам за да ја оправда сопствената агресија.

„Всушност, ова е психолошки феномен на проекција, кога сопствените мисли, чувства и идеи им се припишуваат на другите“, забележа Кислица.

Тој, исто така, истакна дека, и покрај зголемените ракетни напади од страна на Русија, статистиката за жртви е намалена бидејќи повеќето руски ракети ги промашуваат своите цели благодарение на капацитетите за противвоздушна одбрана што сојузниците и ги дале на Украина.

Во понеделникот, Советот за безбедност на ОН се состана на иницијатива на Русија за уште еднаш да се обиде да ги осуди меѓународните испораки на оружје за Украина. Министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров, долета за лично да присуствува на настанот.

Како што се наведува во извештајот на Институтот за проучување на војната (ISW), Русија продолжува да ја користи својата позиција во Советот за безбедност на ОН за да ги промовира своите информативни операции.

„Барањето на Русија за состанок на Советот за безбедност на ОН на 22 јануари на кој ќе се разговара за испораките на оружје за Украина и употребата на Лавров на овој состанок за промовирање на различни информативни операции на Кремљ е веројатно обид да се легитимизираат овие наративи на Кремљ, како и да се промовираат на светската сцена. и да ги убеди меѓународните партнери на Украина да престанат да испорачуваат оружје на Украина“, се вели во извештајот.

Се забележува дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров зборувал на состанокот на Советот за безбедност на ОН свикан од Русија на 22 јануари и го обвини Западот за недостиг на преговори, велејќи дека Русија отсекогаш била „подготвена за преговори“.

Во понеделникот педесетина земји од ОН објавија соопштение во кое укажуваат на лицемерието на Руската Федерација за свикување редовна седница на Советот за безбедност на ОН за критикување на легалната испорака на оружје за Украина.

Извор:  ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај