Последни написи

Несторовиќ со хушкачки објави поттикнува војна: Треба да се подготвуваме за напад на Косово

Контроверзниот лекар и носител на листата „МИ-ГЛАС ИЗ НАРОДА“ Бранимир Несторовиќ неодамна изјави дека Србија треба да се подготви за напад на Косово и за војна.

Како што објави Нова .рс, неодамна Несторовиќ во гостувањето на каналот Балкан инфо што се емитуваше на 20 јануари истакна дека Србија има сила да го освои Косово.

Контроверзниот Несторовиќ, долгогодишен близок соработник и поддржувач на српскиот претседател Александар Вучиќ повикува на војна против Косово и вели дека Србија треба да се подготви за инвазија во погоден момент, и преку својот профил на Икс повикув доброволци кои ќе се пријават за „мисијата ослободување“ на Косово и Метохија.

Тој, исто така, ја обвини  Нова.рс, која објави за неговите хушкачки говори, дека би го дале за грст американски долари Косово и Метохија.

Несторовиќ, пред една година беше означен како агент на Путин број 14 на листата ТИПАРС од списокот на агенти на рускиот претседател Владимир Путин, кој го состави „Октомвриската група“, кој наиде на осуда од јавноста, вклучително и новинарските здруженија, има 44 лица од јавната сфера на Србија, од носители на јавни функции, обезбедувачи, до новинарите.

Здружението за слобода на слободна Србија – Групацијата Октобар продолжува да се надополнува на списокот, откако денеска објавија нови имиња. Во моментот на пишување, следниот додаток беше објавен за 23 дена и 13 часа. Како што забележуваат, “.

Последните имиња на списокот, за кој се вели дека се агенти на Путин, а не „руски агенти, покрај Несторовиќ има и други познати имиња од политичкиот и јавниот живот на Србија, како министерот Ивица Дачиќ, претседателот на опозициската Народна партија Вук Јеремиќ, историчарот Милош Ковиќ, академик Коста Чавошки, претседателот на Ослободителното движење Млаѓан Ѓорѓевиќ, министерот Александар Мартиновиќ.

На списокот се и новинарите Љиљана Смајловиќ, Миломир Мариќ, Миодраг Зарковиќ, Дејан Петар Златановиќ, Љубинка Милинчиќ, како и функционерот на Српска листа Милан Радоичиќ и бизнисменот Звонко Веселиновиќ.

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај