Последни написи

Кратко објаснување за сложените теми во Украина: Ден на единството, напади на цели на руска територија, провокација во Донецк

Центарот за стратешки комуникации и информациска безбедност на Украина ги продолжува напорите да обезбеди кратко објаснување за странската публика за актуелните теми од особен интерес во однос на Украина наспроти дезинформациите и лажните наративи на руската пропаганда, пренесува Укринформ.

1. ДЕН НА ЕДИНСТВОТО НА УКРАИНА

На 22 јануари, Украина го одбележува државен празник – Денот на единството на Украина, темпиран на прогласувањето на Актот за обединување на Украинската Народна Република и Западноукраинската Народна Република во 1919 година (пред 105 години).

▪ 22 јануари е посебен датум во историјата на Украина. Тоа го симболизира единството и независноста на нашата држава, консолидацијата на сите граѓани, без разлика на нивната националност.

▪ Единството е составен фактор на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина.

▪ Пред 10 години, Русија почна срамни обиди да ги уништи темелите на украинското единство. Државата агресор навлезе во украинските територии, а од целосната инвазија, исто така се обидува да го уништи етничкото население на Украина – спроведувајќи го геноцидот врз Украинците.

▪ Украина ќе се бори против напаѓачите и нема да се откаже од своите земји. Преговорите со напаѓачите се можни само откако Русија целосно ќе ги повлече своите трупи надвор од меѓународно признатите граници на Украина.

▪ Украинците, како и пред повеќе од еден век, се обединија во силна и нераскинлива нација која ќе го брани своето право да живее во независна и обединета земја.

2. НАПАДИ НА ЦЕЛИ ВО РУСИЈА

На 18-21 јануари беа нападнати објектите за поддршка на руската армија во регионите Ленинград, Тамбов и Брјанск.

▪ Украина, како земја која беше подложена на целосна вооружена агресија од Русија, има законско право да напаѓа воени цели на нејзината територија.

▪ Украинските одбранбени сили ја зголемуваат својата способност за удар во длабоката руска задна страна. За прв пат беше можно да се погодат цели на растојание од повеќе од 900 километри.

▪ Големата територија на Руската Федерација престана да биде предност за агресорот во војната со Украина. Русите се принудени да префрлаат се повеќе системи за противвоздушна одбрана од напред за да го заштитат задниот дел, но тие сепак нема да бидат доволни.

▪ Меѓу погодените цели е и фабриката за барут Тамбов, која работи за да ги задоволи воените потреби на Руската Федерација.

▪ Нафтената индустрија е главниот извор на приход на Русија за финансирање на агресивната војна, таа ги обезбедува потребите за гориво и мазива на окупаторите. Така, складиштето за нафта во Клинци и нафтените терминали во Санкт Петербург и Уст-Луга се легитимни воени цели.

3. ПРОВОКАЦИЈА ВО ДОНЕЦК

На 21 јануари руската артилерија го гранатираше квартот Текстилник во привремено окупираниот Донецк, обвинувајќи ги вооружените сили на Украина за овој чин. Според окупациската администрација, загинале 28 цивили, а 25 биле повредени.

▪ Оперативната и стратешката групација на трупите на Таврија на одбранбените сили ги отфрлија обвинувањата за руска пропаганда во врска со вмешаноста на Украина во гранатирањето на Донецк. Украина изведува удари со висока прецизност врз воени цели и не се бори со цивили.

▪ Русија изврши злосторство против граѓаните на Украина во привремено окупираниот Донецк. Ова не е прва руска провокација против жителите на Донецк за добивање политички дивиденди. Сите руски злосторства ќе бидат истражени, а инволвираните секако ќе бидат изведени пред лицето на правдата.

▪ Крвавата провокација во Донецк се случи во пресрет на состанокот на Советот за безбедност на ОН свикан на 22 јануари за испорака на оружје за Украина, како и во пресрет на редовниот состанок во Рамштајн, кој ќе се одржи на 23 јануари. .

▪ Целта на руската провокација е да ја блокира меѓународната помош за Украина која и овозможува да ја одбие руската агресија, обвинувајќи го Кијив за смртта на цивилите.

▪ Руското гранатирање на Донецк се случи среде поразите и загубите на агресорот, како и комуналната катастрофа на привремено окупираните територии. Со провокативно гранатирање, Русите исто така се обидоа да го префрлат фокусот на огорченоста на жителите на Донецк од окупациската администрација во Украина.

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај