Последни написи

Албански медиуми: Според Курти, растот и заедничкиот пазар на Берлинскиот процес го забрзуваат членството на регионот во ЕУ; ЦИК гласаа за доделување 360 илјади евра за Српска листа; Албконтрол во загуба од 60 милиони евра

Од кабинетот  на косовскиот премиер Албин Курти, по синоќешната вечера во организација на македонскиот премиер Димитар Ковачевски во рамки на Самитот на лидери на Западен Балкан, објавија соопштение за неговата изјава во однос на Планот за раст и заеднички пазар на Берлинскиот процес.

Централната изборна комисија на Косово,  на седницата одржана на 12 јануари донесе одлука за доделување средства за поддршка на политичките субјекти за оваа година.

Висината на средствата за финансирање на политичките субјекти и за поддршка на работата на секој пратеник од овој фонд е во вкупна вредност од 4 милиони и 800 илјади евра, од кои 360 илјади евра се одвоени на Српската листа.

Ова се дел темите од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ- Прес.

КОСОВО

Коха нет- Курти од Скопје: Планот за раст и заедничкиот пазар на Берлинскиот процес го забрзуваат членството на регионот во ЕУ

Кабинетот на косовскиот премиер Албин Курти,  денеска испрати соопштение за синоќешната вечера во Скопје на која шефот на Владата учествуваше заедно со лидери од регионот и претставници од САД и ЕУ.

Претседателот на Владата на Република Косово, Албин Курти, синоќа учествуваше на лидерската вечера што ја приреди премиерот на Северна Македонија, Димитар Ковачевски.

„Премиерот за време на вечерата истакна дека Планот за раст и Заедничкиот регионален пазар на Берлинскиот процес треба да го забрзаат членството на Западен Балкан во Европската унија и дека фондовите на ЕУ треба да се поврзат со вредностите на ЕУ“, се наведува во соопштението, пренесе Коха нет.

Епока е Ре: Српскиот адвокат повторно е малтретиран, сега на белградскиот аеродром

Српскиот адвокат Чедомир Стојковиќ вели дека повторно бил запрен на белградскиот аеродром.

Објавата ја направи пред еден час, велејќи дека по откажувањето на летот вчера, денеска повторно бил запрен од српската полиција.

„Кога влегов на аеродромот за летот за да го надоместам откажаниот лет од вчера – повторно ме запреа. Граничните полицајци кои се таму од синоќа и кои ги поминаа сите претходни постојки со мене – ги гледаат јасните злоупотреби на Безбедносно информативната агенција, но ништо не можат. Системско малтретирање од фашистичка власт“, ​​напиша Стојковиќ на мрежата Икс, пренесе Епока е Ре.

Зери: Поранешната министерка за надворешни работи го објави моментот кога членовите на ЦИК гласаа за доделување 360 илјади евра за Српската листа

Централната изборна комисија на седницата одржана на 12 јануари донесе одлука за доделување средства за поддршка на политичките субјекти за оваа година.

Висината на средствата за финансирање на политичките субјекти и за поддршка на работата на секој пратеник од овој фонд е во вкупна вредност од 4 милиони и 800 илјади евра.

Од оваа сума 360 илјади евра се одвоени на Српската листа.

На ваквата одлука постојано се противи поранешната министерка за надворешни работи Мелиза Харадинај-Стубла.

Харадинај-Стубла оваа одлука ја оцени како скандалозна, додавајќи дека Српска листа, која го планирала нападот во Бањска, треба да биде прогласена за неуставна и терористичка организација, пренесува Зери.

АЛБАНИЈА

Епока е Ре: Баша предлага Албанија да додели 50 милиони евра на Косово за воена опрема

Првиот човек на Демократската партија, Љуљзим Баша, на прес-конференција изјави дека во понеделник ќе поднесат амандман на буџетот до Собранието, каде што ќе побараат пренамена на 50 милиони евра воена помош за Косово.

„ПД во понеделник до Собранието ќе достави амандман на буџетот што беше донесен за 7 минути, каде што ќе побара прераспределба на 5 милијарди нова воена помош за Косово“, рече Баша, пренесе Епока е Ре.

Панорама: Албконтрол за две години не инкасирал околу 60 милиони евра поради блокирањето на сметките од страна на Бекет

„Албконтрол“, државната компанија која управува со авиосообраќај, има неплатени околу 6,7 милијарди леки (65 милиони евра) за периодот 2021-2022 година, кои требало да ги добие од својата нормална активност, полетувања и слетувања, пренесе Панорама.

КОЛУМНА

Евхаристија, визуелизација и протест

Религијата и политиката се предизвикувачка комбинација. Кога станува збор за тоа, често се работи за конкретни ситуации. Неколку примери од христијанскиот спектар го покажуваат тоа.

Црквите сè уште одржуваат богослужби и покрај КОВИД, природно покренуваат прашања – и многу гнев, исто така доведе до прашања – и голема поддршка од аголот што сега е огорчен. Во секој случај, прославите во црквите се израз на желбата за друг свет, особено денес, пишува авторот Али Хертица во колумната „Евхаристија, визуелизација и протест“, објавена во Бота Сот.

Извор:

Latest Posts

Не пропуштај