More

  Албански медиуми: Во северна Митровица започна петиција за разрешување на градоначалниците; ослободен од притвор Никола Сандуловиќ; НАТО ја отвора првата регионална воздушна база во Албанија

  Во северна Митровица започна петицијата за разрешување на градоначалниците од редовите на албанската заедница, пишуваат косовските медиуми.

  Во фокусот на косовските медиуми денеска е и ослободувањето од притвор на Никола Сандуловиќ, еден од ретките  српски политички противници на Вучиќ, кој беше претепан поради поклонување на гробиштата на семејството на косовскиот борец  за слобода и херој, Адем Јашари.

  Ова се само дел од темите што редакцијата на ЦИВИЛ Медиа ги издвои од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-Прес.

  КОСОВО

  Газета Експрес: Во северна Митровица започна Петиција за разрешување на градоначалниците Албанци

  Во Северна Митровица петицијата започна откако општинските собранија го одобрија барањето на иницијаторот собирањето потписи да се изврши во спортската сала во оваа општина на северот на Косово, населена со мнозинство Срби.

  Веќе започна петицијата за разрешување на градоначалниците од редовите на албанската заедница.

  Во просториите на спортските сали на север пристигна и првиот потпис за отказ, пренесе Газета Експрес.

  Бота Сот: Сандуловиќ е ослободен

  Еден од ретките политички противници на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, опозиционерот Никола Сандуловиќ, во тешка здравствена состојба, во понеделник беше пуштен од притвор.

  Неговата ќерка Клара Сандуловиќ покажува дека останува неподвижен на десната страна со болки во стомакот и скршено ребро. Насилството врз него дојдоа откако Сандуловиќ на социјалните мрежи се присети на неговата посета на Преказ, каде што се поклони на гробиштата на семејството Јашари.

  Александар Вулин, санкционираниот поранешен шеф на српското разузнавање, тврдеше дека наредил негово апсење пред да поднесе оставка, но тоа нашироко се сметаше за потег за ослободување на улогата на српскиот претседател Александар Вучиќ во случајот, пренесува Бота Сот.

  Блиц: На маргините на светската средба во Давос денеска се разговара и за ситуацијата на Косово

  На маргините на Светскиот економски форум во Давос денеска тема ќе биде ситуацијата во Косово. Европскиот посредник за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, одвоено ќе се сретне со претседателот Александар Вучиќ и со премиерот на Косово, Албин Курти.

  Српскиот претседател Вучиќ, кој вчера имаше низа билатерални средби во Давос, соопшти дека најавата од Косово за откажување на платните трансакции со централна Србија ги доведува во прашање сите процеси, пренесе Блиц.

  АЛБАНИЈА

  Албеу: НАТО ја отвора првата регионална воздушна база во Албанија

  НАТО потврдува дека до пролет ќе биде пуштена во употреба воздухопловната база Кучова, инвестиција од 50 милиони евра.

  Надвор од пречекорените рокови за оваа инвестиција, експертите ја нагласуваат важноста што ќе ја има првата воздушна база на НАТО во Албанија за безбедноста на целиот регион, пренесе Албеу.

  Дукаѓини: Албанија учествува во мисијата на НАТО „Sea Guardian“ во Егејското Море

  Третиот контингент на вооружените сили на Албанија и бродот „Лисус“ испловија за учество во мисијата на НАТО „Sea Guardian“ во Егејското Море.

  Ова го соопшти министерот за одбрана во Албанија Нико Пелеши преку објава на социјалната мрежа Фејсбук, пренесе Дукаѓини.

  КОЛУМНА

  Коха: Година на „што доколку“?

  Западен Балкан стравуваше од 2024 година како година кога Трамп, екстремната десница во Европа и Путин во Украина би можеле да победат.

  Ние веќе влеговме во него, но Западен Балкан не направи пресуден пресврт за интеграција во ЕУ. Напротив, како што сведочеше Бањска во септември минатата година, меѓу земјите од Западен Балкан има повеќе слобода на движење на омраза и дестабилизација отколку на четирите европски слободи поврзани со заедничкиот пазар, пишува авторот Ветон Сурои во колумната „Година на „што доколку? “, објавена во Коха.

  Извор: ЦивилМедиа

  Exit mobile version