Последни написи

Одблиску со движењето на отпорот во привремено окупираните делови на Украина

Актите на отпор доаѓаат во многу облици и големини. Од жолто-сина лента врзана за дрво или украинското знаме подигнато на оддалечена планинска страна, до брза дојава за шифрирана апликација што започнува низа настани што кулминираат со уништување на воен брод, сè е подеднакво важно во борбата за ослободување на окупираните делови на Украина.

Колку и да е големо или мало, без разлика дали влијанието е воено или симболично, дејствијата на Украинците кои живеат на териториите окупирани од Русија во текот на речиси двегодишната војна од целосни размери помогнаа да се пренесе една едноставна порака дома: дека рускатаконтрола на делови од Украина е слаба и привремена.

Околу една петтина од Украина е окупирана од руски сили од јануари 2024 година, од кои повеќето се наоѓаат во пет региони – Херсон, Запорижја, Луганск и Донецка област, каде Москва одржа лажни референдуми за приклучување кон Русија во есента 2022 година – и Крим, кој Русија незаконски припоен уште во 2014 година.

Кијив Индепендент разговараше со три лица вклучени во координирање на операциите на отпорот на окупираните територии на Украина: претставници на добро познатите движења Жолта лента и Атеш, како и војник на украинските специјални сили специјализиран за одржување на лична мрежа на информатори во Донецката област.

Секој од нив има цели со различни методи: некои посимболични, некои посуптилни, а некои подеструктивни. Она што ги обединува сите нив, заедно со погонетите Украинци со кои соработуваат на окупираните територии, е непопустливата решеност да продолжат да се спротивставуваат на руската власт и покрај големиот личен ризик.

 

Во Украина и меѓу нејзините поддржувачи во странство, доаѓањето на 2024 година и приближувањето на двегодишнината од целосната војна агресија донесе со себе широко распространето чувство на вознемиреност. Највисоките функционери признаа дека нема да биде возможен брз пробив за повторно ослободување на големи количини на територија во догледна иднина, при што дискусијата наместо тоа ќе се префрли на одбрана од обновените руски напори да заземе повеќе украинска земја.

Но, според оние што им помагаат да се спротивстават, волјата на Украинците под окупација да бидат ослободени на никаков начин не избледе, а ниту нивните операции на отпор.

Мрежа од шепотења

Поминаа речиси 10 години откако регионалната престолнина Донецк за прв пат беше совладана од руските прокси сили. Иако сега, големиот индустриски град, кој се наоѓа во срцето на руското пропагандни претензии за земјиштето во регионот на Донбас, не е безбедно место за руските војници.

И покрај некои руски придобивки во областа, градот останува во опсегот на украинската артилерија, но поголемата закана не се топовите – тоа е локалното население. Работејќи преку контакт мрежи засновани на лична доверба, многу скромни жители на Донецк редовно пренесуваат информации за руските движења на украинската војска.

Една таква мрежа е координирана од Дмитро ( името на субјектот е променето за да се заштити идентитетот на неговите доушници, забелешка на уредникот), родум од Лиман во северниот дел на Донецката област, кој служел во силите за специјални операции на Украина од првите месеци на целосната инвазија. Кога ќе му се даде можност, контактите на Дмитро во Донецк и околните населени места го информираат за локацијата или движењето на руските трупи и тешката опрема, кои тој брзо ги предава на украинската артилерија и ракетните единици со прецизно наведување за да извршат напад.

Неговите доушници доаѓаат од различно потекло, честопати тешко одговараат на калапот на просечен патриотски Украинец.

„Имаме секакви луѓе, дури и луѓе кои никогаш не биле на територија под контрола на Украина (од 2014 година), луѓе кои некогаш гласале за (проруската) Партија на регионите или луѓе кои не прочитале ништо на украински уште од нивниот училишен учебник во 1980-тите“, изјави тој за Кијив Индипендент.

„Не е важно, тие се нашите очи сега“.

Дмитро е еден од неколкуте такви членови на службата специјализирани за ваков вид на работа, секој со свои посебни индивидуални контакти. За безбедносни цели, комуникацијата се врши само вертикално, бидејќи врските меѓу информаторите на теренот може да го зголемат ризикот сите да бидат фатени одеднаш.

„Луѓето често ги замислуваат партизанските движења како нешто од филмовите од Втората светска војна, но таму (во Донецк) нема ништо такво, бидејќи ако фатат една личност, тогаш сите се компромитирани“, рече тој.

Првиот судир на Дмитро со руската агресија се случи на самиот почеток; тој само што ја одбрани својата дисертација по историја на универзитет во Донецк кога руските полномошници го зазедоа градот под маската на локален сепаратистички бунт во пролетта 2014 година. Откако се бореше во доброволечка бригада во текот на првата година од војната во Донбас, тој се врати на цивилниот живот на територијата контролирана од Украина, но не ги прекина врските со оние кои беа заглавени под окупација во неговиот поранешен дом.

„Одржав контакт со окупацијата сите овие осум години, цело време се обидував да добијам информации од таму“, рече тој. „Имаше период кога нашите луѓе што живееја таму креваа знамиња, сликаа проукраински графити и јас пишував за тоа на моите социјални мрежи одвреме-навреме“.

„Сакав да се спротивставам на популарниот наратив во Украина дека на овие (окупирани) места не остана никој од нашите луѓе, па да покажам дека всушност ги има многу и дека се спротивставуваат колку што можат.

Според Дмитро, неодамнешните украински неуспеси и избледените надежи за брзо ослободување не ја менуваат основната мисија на неговите доушници во нивните очи.

„Филозофски кажано, во ситуации како оваа луѓето секогаш се прашуваат: „Кој сум јас? рече тој. „За овие луѓе, повеќе од девет години одговорот беше многу јасен: тие се Украинци“.

„Вистински Украинец тогаш си го поставува следното прашање: што можам да направам за победа? Еден Украинец ја полни чаурата, а друг дава информации што одлучуваат каде ќе лета“.

Ширење оган

Во текот на 2023 година, додека линијата на фронтот во Украина се движеше сè помалку во која било насока, вниманието се префрли на Крим, каде што серијата украински удари од долг дострел ја изложија ранливоста на некогаш безбедното владеење на Русија во регионот на Црното Море.

Најдраматичниот од нив се случи во септември, кога руски десантен брод и подморница беа уништени на нивните пристаништа во окупираниот Севастопол; срамен удар што треба да се добие од земја без правилно функционална морнарица.

Само 10 дена подоцна, седиштето на познатата руска Црноморска флота во Севастопол беше уништено од украински ракети од типот „сторм шедоу“ за време на состанокот на високата команда, при што наводно загинале 34 офицери.

Додека ракетите беа лансирани од Украина, нападите се тврдеше дека се координирани од Атеш, мистериозна украинска организација на отпорот која тргна од нула за да изгради страшно присуство не само во окупираните делови на Украина, туку и во самата Русија.

„Ние им пруживме голема помош при извидување директно од земја“, рече координатор на Атеш, кој зборуваше по знакот „Судак“ за ударите во Севастопол во ексклузивни коментари за Кијив Индипендент.

„Имаме луѓе и внатре во седиштето на Црноморската флота и надвор во форма на многу обични граѓани на Севастопол.“

Фото: Лого на Атеш (АТЕШ/Телеграма) / Последиците од пријавениот украински удар врз седиштето на руската Црноморска флота во Севастопол, Крим, на 22 септември 2023 година. (Итен случај Севастопол/Телеграма)

Основано во септември 2022 година, движењето, именувано по кримскиот татарски збор за оган, сега може да се пофали со 1.800 членови, од кои 500 се редовно активен во своите операции, рече Судак.

Сега, групата се вклучува во многу активности на отпорот, од вид на собирање разузнавачки информации слично на она што го спроведуваат информаторите на Дмитро, до информативни кампањи, до разни акти на директна партизанска акција.

Имено, голем дел од работата на Атеш се обидува директно да ги ангажира самите Руси, и воени и цивилни, со активни операции во градовите длабоко во Руската Федерација.

„Жителите на руските градови го гледаат физичкото присуство на Атеш“, рече Судак. „Многу Руси се уморни од режимот на Путин и криминалната војна против Украина и активно бараат соработка“.

„Успеваме да регрутираме луѓе во (руските) градски администрации“, рече Судак. „Покрај тоа, ја привлекуваме (руската) војска да соработува со нас. Овие би можеле да бидат мобилизирани војници, договорни војници или регрути“.

Во февруари минатата година, групата тврдеше дека привлекла над 4.000 руски војници во своето „Училиште АТЕШ“, платформа со видеа кои покажуваат како да се саботираат и оневозможат сопствените оклопни возила.

Според Судак, кој и самиот е родум од Крим кој избрал да остане по анексијата, информативната мрежа на Атеш се протега до највисоките чинови на локалниот руски воен систем.

„Воениот офицер ни пренесуваше различни информации; за движењата на командата, лични информации за други воени офицери и за општите активности на командата за кои знае тој.

Фото: Фотографии објавени од Атеш на социјалните мрежи на кои се прикажани постери за регрутирање поставени во градовите низ окупираниот Крим и Русија. (Атеш/Телеграма)

„Во Крим, каде што сме многу активни, зголемен е бројот на работните сили на ФСБ (Руската Федерална служба за безбедност) кои се занимаваат исклучиво со проукраинското подземје“, рече тој. „Добивме голем број извештаи дека градските администрации ги подучуваат вработените во училиштата, болниците и другите државни претпријатија за неприфатливоста да се работи со Атеш“.

Иако кулминацијата на јужната контраофанзива ги остава украинските сили уште далеку од приближување до Крим или ослободување на остатокот од окупираните територии, Судак е уверен во успешни операции во годината што следи.

„Ние растеме неуморно и нашите способности растат заедно со тоа“, рече тој. „Ние сме полни со енергија за активна работа во новата година, имаме планови и желба да работиме уште поактивно за ослободување на Украина“.

„Нашиот народ не се сомнева во победата; нема друга опција“.

Не се заборава

Дури и кога активниот отпор не вклучува уништување на воени цели со висока вредност, дури и најмалите гестови можат да бидат влијателни кога се изведуваат во голем број.

За Иван, ко-основач и координатор на движењето за граѓански отпор „Жолта лента“, ова беше веќе јасно во првите недели од целосната инвазија, кога тој и неговите колеги беа фатени во Херсон окупиран од Русија.

Во решителен пркос на руското заземање на нивниот град, жителите на Херсон масовно протестираа на улиците, но демонстрациите набрзо беа задушени со апсења, солзавец и пукање од руските сили.

„Имав многу пријатели од областите Донецк и Луханск кои велеа дека по окупацијата во 2014 година, мислите за Украина полека исчезнаа кај многу луѓе“, рече Иван, чиј целосен идентитет не се открива поради безбедносни причини, за Кијиев Индипендент. „Не го сакавме истото за Херсон“.

Првичната идеја за Жолта лента беше едноставна: да се направат актите на отпор што е можно поедноставни, безбедни и достапни за обичните граѓани.

Фотографиите од жолти ленти врзани низ целиот Херсонбрзо го привлекоа националното внимание и за кратко време, ко-основачите сфатија дека создале работен модел што треба да го следи цела окупирана Украина.

Фото: Знаци на жолти ленти низ целиот Херсон

„Сè започна со нас двајца“, рече Иван, „и кога видовме дека стотици луѓе почнаа да се приклучуваат (заедниците на жолтата лента на Телеграма) од различни региони, знаевме дека не можеме да го направиме тоа сами“.

Херсон на крајот беше ослободен од украинската војска во ноември 2022 година, но активностите на групата во остатокот од окупираните територии само дополнително се зголемија.

Досега, движењето има 12 координатори во поголемите окупирани градови и заедница од над 12.000 активни корисници на неговиот чет-бот на Телеграм, каде Жолтата лента споделува совети за ненасилен отпор, сајбер-безбедност и правни прашања. Лансиран во пролетта минатата година, посебниот чет-бот, исто така, им овозможува на жителите да поставуваат докази и сведоштва за руските воени злосторства. Со брзиот раст на Жолтата лента дојде нова одговорност и нова опасност, и за инволвираните поединци и за движењето, како руска внатрешна безбедност службите ги засилија контрамерките како одговор.

Фото: Фотографија на хартиен знак на кој пишува „Луганск е Украина! направено во близина на железничката станица во окупираниот Луганск, објавено од Жолта лента во август 2023 година. (Жолта лента/Телеграма)

„Најголемата закана сега е што и ФСБ и Министерството за внатрешни работи, често во конкуренција едни со други, навистина почнаа да ловат луѓе“, рече Иван. „Тие почнаа да уапсат сè повеќе луѓе, некои под обвинение за „тероризам“, некои за „екстремизам“ и некои за „дискрредитација на армијата“.

„Тие ве апсат не затоа што припаѓате на некаква група на отпор, туку едноставно затоа што сте Украинец, затоа што некој рече дека сте подигнале украинско знаме некаде дури и кога не сте го направиле тоа, и поради тоа ве држат и тепаат три месеци. некаде во подрум“.

Благодарение на неговата едноставност и привлечниот визуелен јазик, движењето Жолта лента води своја војна – посимболична, но не помалку важна од артилериски и ракетни напади – на три клучни фронта.

Прво, во главите на самите учесници:

„Овие луѓе се борат со окупација, знаат дека порано или подоцна ќе бидат ослободени, ако се покаже дека е подоцна, психички се подготвени за тоа, но инаку не се менува. било што друго“, рече Иван. „Но, оваа симболика е клучна за да ги потсети дека се на овој пат; патот кон ослободувањето, до Украина.“

Според Иван, најактивната база на следбениците на Жолтата лента е, неверојатно, на Крим, и покрај тоа што веќе живее речиси 10 години под непрекината руска окупација.

„Имаме луѓе на возраст од 18 години, кои имаа девет години кога нивните домови беа окупирани“, се сеќава тој.

„Како го научија украинскиот јазик? Не знам, но совршено го користат. Некои од нив велат дека нивните родители се проруски настроени, но сепак сакаат да направат се што можат за Украина да се врати“.

Ова присуство, рече Иван, е исто така клучно за потсетување на општеството на територијата контролирана од Украина дека нивниот народ чека и дека не треба да биде напуштен со хипотетички иден мировен договор.

„На Денот на украинското знаме, на пример, претседателската канцеларија објави фотографија од тоа како го подигнавме знамето на планината Боико (на Крим)“, рече тој, а инволвираните беа шокирани кога ја видоа поддршката и признанието.

Фото: Подигнато украинското знаме на планината Бојко на привремено окупираниот Крим

Жолтата лента, на која и беше доделено посебно признание во рамките на доделувањето на наградата за човекови права, Сахаров, на украинскиот народ минатата година, помогна да се засили гласот на Украинците под окупација сè до светската сцена.

„Ние им покажуваме, погледнете, европските политичари го гледаат ова, а сега се донесува нов пакет санкции… тие можат да го почувствуваат директниот ефект од она што го прават“, рече Иван.

„Ова го потсетува нашиот народ под окупација дека не се заборавени или напуштени, што е токму наративот што Русија се обидува да им го наметне“.

Подготви: Драган Мишев

Извор:ЦивилМедиа.мк

Latest Posts

Не пропуштај