Последни написи

Судиите во Вашингтон изразуваат скептицизам за тврдењата дека Трамп е имун од гонење

Американскиот апелационен суд во Вашингтон ги доведе во прашање тврдењата на Доналд Трамп дека е имун од кривична пријава за обид за поништување на изборите во 2020 година, додека поранешниот претседател се закани дека ќе го гони Џо Бајден доколку се врати во Белата куќа.

Правниот тим на Трамп, кој треба да оди на суд во март за федерални обвиненија за субверзија на изборите, се обидува да ја убеди комисија од тројца судии дека поранешните претседатели не треба да бидат кривично гонети за постапките што ги презеле на функцијата.

Како што пренесе СБС њуз, судиите скептично реагираа на тој аргумент.

„Вие велите дека претседателот може да продава помилувања, може да продава воени тајни, може да му каже на тимот на SEAL Six да убие политички ривал? Судијката Флоренс Пан го праша адвокатот на Трамп, Џон Зауер во вторникот.

Зауер рече дека поранешен претседател може да биде обвинет за такво однесување само ако прво биде отповикан од Претставничкиот дом и осуден во Сенатот.

По сослушувањето, Трамп рече дека е жртва на политичко прогонство и предупреди на „легло во оваа земја“ доколку се дозволи случајот да продолжи.

„Тоа е отворањето на Пандорината кутија“, рече тој во хотел што порано го поседувал во близина на судската зграда.

Тој не одговори на прашањето дали ќе им каже на своите поддржувачи да не прибегнуваат кон насилство.

Трамп упати поостра закана пред сослушувањето, велејќи дека може да го гони Бајден ако го победи на претседателските избори во ноември.

„Џо би бил зрел за обвинение“, објави тој на социјалните мрежи.

Американските обвинители тврдат дека Трамп дејствувал како кандидат, а не како претседател, кога вршел притисок врз официјални лица да ги поништат изборните резултати и ги охрабрил своите приврзаници да маршираат до Капитол на 6 јануари 2021 година за да изврши притисок врз Конгресот да не ја потврди победата на Бајден.

Трамп, кој загуби од Бајден на изборите во 2020 година, моментално е во водство пред неговите ривали за републиканската претседателска номинација откако беше објавено првото кривично обвинение против него во март минатата година.

Републиканскиот натпревар за претседателски номинации од држава по држава треба да започне следниот понеделник во Ајова и се очекува Трамп лесно да победи во тој натпревар.

Американското Министерство за правда долго време смета дека претседателите не можат да бидат кривично гонети додека се на функција за извршување на нивните службени должности.

Трамп, првиот поранешен американски претседател кој е кривично гонет, се соочува со 91 кривична пријава во четири одделни случаи.

Зауер им рече на судиите на американскиот Апелационен суд за округот Колумбија дека доколку се дозволи продолжување на гонењето ќе доведе до циклус на одмазда по секои избори.

Тој рече дека претседателите мора прво да бидат отповикувани и отстранети од функцијата од Конгресот пред да бидат кривично гонети. Трамп двапати беше отповикан, но Сенатот не успеа да го осуди.

Некои републикански сенатори одбија да го осудат откако беше отповикан за обид да ги поништи изборите во 2020 година, со образложение дека наместо тоа, тој може да одговара пред судот.

Претседателот не е над законот

Случајот против Трамп ја одразува природата на неговите напори да ги поништи изборите во 2020 година и да му даде имунитет за тие дејствија, што ќе им даде дозвола на идните претседатели да вршат злосторства, изјави на панелот адвокатот од Министерството за правда Џејмс Пирс.

„Претседателот има единствена уставна улога, но тој не е над законот“, рече тој.

И правниот исход и времето на пресудата на апелациониот суд ќе играат клучна улога во одредувањето дали Трамп ќе се соочи со судење пред изборите во ноември. Трамп е обвинет за повеќестран заговор за да го попречи пребројувањето и потврдувањето на неговиот пораз во 2020 година, што кулминира во нападот на 6 јануари.

Трамп се изјасни за невин по обвиненијата, вклучително и измама на владата и попречување на Конгресот. Случајот е еден од четирите кривични гонења со кои се соочува Трамп оваа година додека води кампања за враќање на Белата куќа.

Подготви: Д. Мишев

Извор: ЦивилМедиа.мк

Latest Posts

Не пропуштај