More

  Најмалку 320 пропалестински демонстранти уапсени откако го блокираа сообраќајот низ мостовите во Њујорк

  Најмалку 320 про-палестински демонстранти беа уапсени откако во понеделникот организираа демонстрација низ Њујорк, блокирајќи го сообраќајот на неколку мостови повеќе од два часа за време на сообраќајот, за да побараат прекин на огнот во Газа, според градските власти.

  Повеќе од 1.000 демонстранти застанаа рака под рака, запирајќи го сообраќајот од центарот на Менхетен кај Бруклинскиот мост, мост Менхетен, мост Вилијамсбург и тунелот Холандија, според Џамил Мадбак, организатор на Палестинското младинско движење, кое ги предводеше демонстрациите.

  „Нашата цел денес беше да ги затнеме артериите на Њујорк за да го привлечеме вниманието на тековниот геноцид на палестинскиот народ и народот во Газа“, изјави 29-годишниот Мадбак за Си-Ен-Ен. „Американските бомби и американското меѓународно забрането хемиско оружје повторно се фрлаат врз Арапите, финансирани од американски даночни долари и заштитени од американските медиуми, повторно. Оние кои се на власт мислат дека можат да се извлечат со ова, но ние што сме овде секоја недела е нашиот начин да кажеме дека нема да им дозволиме“.

  Демонстрантите, многумина носеа кефии, традиционален палестински шал или држејќи го палестинското знаме, извикуваа „Слободна Палестина“ и носеа транспаренти и знаци на кои пишуваше „прекин на огнот сега“ и „САД престане да го вооружува Израел“.

  Демонстрантите повикуваат на „пет клучни барања“, кои вклучуваат „траен прекин на огнот, крај на вооружувањето на владата на САД на израелскиот режим, крај на опсадата на Газа, крај на ционистичката окупација и ослободување на сите Палестинци. политички затвореници“, се вели во соопштението на Палестинското младинско движење.

  Протестот предизвика „масовен сообраќаен метеж“ низ долниот дел на Менхетен, вклучувајќи ги Сохо, Трибека и плоштадот Хадсон, како и излезот во Њу Џерси. Блокадите на мостовите, исто така, предизвикаа „метеж низ Финансискиот округ и Долен Ист Сајд“, се вели во соопштението. Сите ленти на мостовите и тунелите беа повторно отворени до 11:15 часот, според полицискиот оддел на Њујорк.

  За време на прес-конференцијата во понеделникот по демонстрациите, градоначалникот Ерик Адамс рече: „Правото на протести не  дава право на блокирање мостови и тунели, како што видовме утринава“.

  „Целта е мирно да се протестира без да се направи поголемо нарушување на градот“, рече Адамс, додавајќи дека луѓето ги користат мостовите за да одат на работа и да се справат со итни случаи.

  „Бев исклучително јасен – на сите ни предизвикува болка да гледаме како се губат невини животи во моментов“, продолжи градоначалникот. „Треба да направиме се што е можно за да ставиме крај на се што ќе ги одземе животите на невините луѓе. Но Хамас мора да биде уништен. Тие се терористичка организација. Нивниот варварски чин на 7 октомври не треба да се игнорира“.

  Демонстрациите во понеделникот беа предводени од Палестинското младинско движење во соработка со седум други организации, вклучително и Еврејскиот глас за мир и Партијата за социјализам и ослободување, кои собираат десетици илјади луѓе низ целата нација на протести од почетокот на војната.

  Приближно 200 демонстранти беа уапсени на мостовите Бруклин, Менхетен и Вилијамсбург, според њујоршката полиција. Полицискиот оддел на пристанишната управа, кој управува со мостовите и тунелите меѓу Њујорк и Њу Џерси, уапси 120 демонстранти кои ги блокираа патеките на Холандскиот тунел кон Њу Џерси, изјави портпаролот на пристанишната управа Ленис Валенс.

  Палестинското Министерство за здравство во Рамала во понеделникот во своето дневно ажурирање објави дека најмалку 22.835 Палестинци се убиени во опколената енклава од почетокот на израелската војна во Газа, предизвикана од разорниот напад на Хамас во октомври, во кој загинаа 1.200 луѓе.

  Тој неверојатен број на загинати значи дека 1% од предвоеното население на енклавата од 2,27 милиони луѓе сега е избришано. Над 60 отсто од убиените се жени и деца, а дополнителни 58.416 Палестинци се повредени, соопшти Министерството за здравство.

  Извор: ЦивилМедиа

  Exit mobile version