Последни написи

Ердоган ги блокира миноловците на британската Кралска морнарица кои одат како донација во Украина

Турција не дозволува влез во Црното Море низ Босфор на британските миноловци испратени како донација во Украина, иако пред почетокот на инвазијата истото го дозволи на руските воени бродови, кои потоа учествуваа во целосната воена инвазија врз Украина.

Турција не дозволува влез во Црното Море низ Босфор на британските миноловци испратени како донација во Украина, иако пред почетокот на инвазијата истото го дозволи на руските воени бродови, кои потоа учествуваа во целосната воена инвазија врз Украина.

Двата брода на морнарицата на Обединетото Кралство, донирани на Кијив, беа запрени да минуваат низ теснецот Босфор и Галиполи за да стигнат до Црното Море, пренесува Телеграф.

Турција одби да им дозволи на ловците на мини донирани на Кралската морнарица да минуваат низ нејзините води, спречувајќи ги да стигнат до Црното Море.

Двата брода тргнаа во Кијив во декември за да и помогнат на нејзината морнарица во битката против Русија, и се водечките делови на новата поморска коалиција формирана со Норвешка за зајакнување на капацитетите на Украина во Црното Море зафатено со мини.

Коалицијата за поморски капацитети имаше за цел да се спротивстави на заканата од руски морски експлозиви за да помогне во обновувањето на извозот на жито од Украина и да го олесни увозот.

Се наведува дека бродовите се дел од долгорочната британска посветеност на поморското присуство на Украина во Црното Море, што се протега надвор од војната со Русија. Украинските војници сè уште можат да се обучуваат на бродовите.

„Овие ловци на мини ќе ѝ дадат витална способност на Украина што ќе помогне да се спасат животи на море и да се отворат виталните извозни патишта, кои се строго ограничени откако Путин ја започна својата нелегална инвазија од целосен обем“, рече тогаш Грант Шапс, секретар за одбрана.

Велика Британија претходно ја обвини Русија дека размислува да постави морски мини во хуманитарниот коридор воспоставен во Црното Море за да го олесни извозот на жито.

Во средата минатата недела, товарен брод удри во руска мина на пат кон пристаниште на реката Дунав, при што беа повредени двајца членови на екипажот.

Но, во вторникот, канцеларијата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека трансферот ќе ја прекрши Конвенцијата на Монтре од 1936 година, која ги запира воените бродови да минуваат низ теснецот Босфор и Галиполи за време на конфликти.

Теснецот се единствениот морски пат до Црното Море, а членката на НАТО Турција инсистира дека ја спроведува забраната непристрасно од почетокот на војната во Украина.

„Нашите релевантни сојузници се соодветно известени дека на бродовите за лов на мини донирани на Украина од Обединетото Кралство нема да им биде дозволено да минуваат низ турскиот теснец до Црното Море се додека војната продолжува“, се вели во соопштението на Турција објавено на Твитер.

Интересен е фактот дека Турција, која во овој случај се повикува на Артиклот 19 од Конвенцијата на Монтре од 1936 година, истата веќе еднаш  ја „заобиколи“ , кога во февруари 2022 година дозволи  шест  воени бродови на руската морнарица да впловат во Црното Море од Средоземното Море за да учествуваат во воени маневри во услови на зголемени тензии со Западот поради трупањето на Москва на нејзината граница со Украина, што тогаш ги зголеми стравувањата од можна инвазија на поранешниот советски република, што неколку денови подоцна се испостави дека е точно.

Како што пренесе тогаш РСЕ, руското Министерство за одбрана објави во соопштение на 8 февруари дека бродовите на Балтичката флота и Северната флота го минуваат Босфорот „планиран начин“ за да учествуваат во претходно најавените воени вежби со повеќе од 140 воени бродови и повеќе од 10.000 воен персонал во Црното Море. Три од бродовите поминале низ теснецот на 8 февруари, објави Ројтерс, цитирајќи неименуван сведок, додека турски извори соопштија дека останатите три се очекува да поминат на 9 февруари. По ова следуваше целосната руска инвазија врз Украина, а овие бродови, како што пишуваше Форин полиси, беа дел од 16 руски воени бродови кои впловија во Црното Море за да спроведат воени вежби за потоа да учествуваат во опсадата на украинскиот Змиски остров во Црното Море и ја нападнаа Одеса, најголемото и најпрометното пристаниште во земјата, како и најголемиот терминал за нафта и гас во земјата.

Анкара тогаш се правдаше дека не може да го запре минувањето на руските воени бродови, за подоцна, сепак, турските власти да појаснат дека само бродовите на руската морнарица што се враќаат во нивното домашно пристаниште ќе бидат изземени од затворањето на теснецот. Истите тие предходно добиле дозвола да излезат од Црното Море преку истиот теснец.

Сегашната турска блокада на двата британски миноловци, кои користат сонар за да ги пребаруваат длабочините за експлозиви и морски беспилотни летала за да ги уништат, се чини дека ќе биде осудена на сериозен неуспех.

.Украина претходно соопшти дека руските напади врз украинската пристанишна инфраструктура се зголемени од средината на јули кога Москва се откажа од договорот постигнат со посредство на Обединетите нации со кој се дозволува украинските пратки со жито безбедно да минуваат низ Црното Море.

Оттогаш Кијив воспостави алтернативна рута која ги следи западните брегови на Црното Море, но, како што велат извештаите, руските сили постојано поставуваат мини во близина на новата рута.

Турската одлука да не дозволи премин на миноловците на Кралската морнарица низ Босфор, за да и помогнат на Украина во битката против Русија во олеснување на извозот на украинско жито, само оди во пролог на руските закани во регионот на Црното Море.

Извбор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај