Последни написи

ЕУ подготвува резервен план од 20 милијарди евра за Украина во случај на вето од Орбан

Пишува: Драган Мишев

Европската унија подготвува резервен капацитет за да и обезбеди на Украина до 20 милијарди евра помош, што ќе овозможи да се заобиколи ветото на Унгарија, пренесува Укринформ според Financial Times.

Потрагата по алтернативни опции за помош за Кијив во случај блокот да не успее да се справи со постоечките разлики започна во ЕУ веднаш откако лидерите на земјите-членки не успеаја да се договорат за предложениот четиригодишен пакет од 50 милијарди евра за Украина на почетокот на овој месец.

Во моментов, најпрактичниот начин да се заобиколи ветото на унгарскиот премиер Виктор Орбан, доколку тој одлучи да го примени на самитот на 1 февруари, е модел кој предвидува гаранции од страна на земјите-членки за буџетот на ЕУ во износ до 20 милијарди евра. , што ќе и овозможи на Европската комисија да позајми до 20 милијарди евра на пазарите на капитал во интерес на Кијив.

Деталите за планот сè уште се разговараат, а неговиот конечен обем ќе биде одреден во согласност со тогашните потреби на Украина.

Слична шема беше применета во 2020 година за време на пандемијата COVID-19, кога Европската комисија обезбеди до 100 милијарди евра финансирање на земјите од ЕУ.

Оваа опција нема да бара гаранции и едногласна поддршка од сите 27 земји-членки на ЕУ и исто така ќе овозможи заобиколување на веројатното вето на Унгарија.

За таа цел, на некои земји-членки, вклучувајќи ги Германија и Холандија, ќе им треба согласност од парламентот за да обезбедат национални гаранции. Можеби ќе биде потребно време, но ЕУ се надева дека потребните процедури ќе бидат завршени до моментот кога ЕУ треба да обезбеди помош за Украина пред март.

Европската унија нагласува дека денес нема технички проблеми во однос на донирање буџетски средства за Кијив, но политички „сè е потешко“.

Една од недостатоците на шемата која вклучува национални буџетски гаранции е тоа што таа ќе биде ограничена на заеми и нема да вклучува грантови од Европската унија. Сепак, земјите-членки можат самостојно да обезбедуваат грантови за Украина на билатерална основа.

Во исто време, ЕУ истражува опција која вклучува продолжување на овогодинешната шема, која и овозможи на ЕУ да и префрли 18 милијарди евра евтини заеми на Украина за период од неколку месеци до една година. За да се одобри потегот потребни се гласовите на просто мнозинство од земјите.

Во исто време, ЕУ нагласува дека одобрувањето на четиригодишниот пакет помош за Украина, првпат предложен во јуни, но блокиран од Унгарија, останува најдобрата опција.

Предходно, како што објави Блумберг,  унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека е подготвен да поддржи распределба на 50 милијарди евра помош од ЕУ за Украина доколку Будимпешта ги добие сите средства замрзнати од Европската комисија.

Тој додаде дека кога лидерите на ЕУ повторно ќе се сретнат на почетокот на следната година за да го разгледаат пакетот од 50 милијарди евра за Украина, Унгарија прво ќе се погрижи таа да ги добие сите свои средства.

Како што предходно објави Цивил Медиа, Европската комисија одмрзна 10,2 милијарди евра (11 милијарди долари) замрзнати средства за Унгарија пред последниот самит на ЕУ на 14-15 декември, третина од околу 30 милијарди евра што беа замрзнати поради загриженоста за владеење на правото и мито, откако Унгарија донесе промени поврзани со судството, зајакнувајќи ја независноста на судовите.

Како што објави претходно Укринформ, министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба рече дека Конгресот на САД може да одобри помош за Украина секој ден по 9 јануари, кога Домот ќе прекине по зимскиот распуст.

Извор: ЦивилМедиа.мк

Latest Posts

Не пропуштај