Последни написи

Албански медиуми: Албанската опозиција протестира со блокада на сообраќајот; целта на сајбер нападот на албанското собрание била бришење податоци; Изборната комисија на Косово заседава за суспензија на две политички партии

Албанската опозиција денеска во Тирана го започна протестот со блокади на сообраќајот, додека се очекува разврска, односно заседавање на собранието за апсењето на Бериша.

Во Косово, Централната изборна комисија ќе ја разгледа препораката за суспензија на Социјалдемократската партија, соопштуваат во соопштението од оваа институција.

Во продолжение се темите од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-Прес.

АЛБАНИЈА

Топ Чанел: Започна  протестот на опозицијата со  блокада на  сообраќајот

Протестот на опозицијата започна пред неколку моменти на влезот на улицата „Мислим Шири“, за да продолжи пред Врховниот суд.

Го блокираа сообраќајот на возила, а граѓаните се принудени да излезат од автобусите за да пеш, пренесе Топ Чанел.

Епока е Ре: Од Парламентот на Албанија велат дека целта на сајбер нападот била бришење податоци

Од Албанскиот парламент соопштија  дека сајбер нападот имал за цел да влезе во неговиот систем за податоци и да ги избрише, со што привремено се прекина работата на веб-страницата на Парламентот, пренесе Епока е Ре.

КОСОВО

ЕО: ЦИК  ќе заседава за суспензија на ПСД и на Движењето за единство

Централната изборна комисија на Косово ќе ја разгледа препораката за суспензија на Социјалдемократската партија, соопштуваат во соопштението од оваа институција.

Средбата ќе се одржи со почеток во 13:30 часот, додека препораката за суспензија е и на дневниот ред на политичката партија Движење за соработка и препораката за отплата на долговите на политичките партии и политичките субјекти за периодот 2014-2020 година од Регистарот на побарувања, пренесува Економиа Онлајн.

Еуроњуз: Одлуката на Србија за регистарските таблички, за некои на северот „предавство“ за други  е „добра“

„Предавство“ и „загуба“ – вака српските граѓани на северот на Косово ја коментираат одлуката на Владата на Србија да дозволи слободен промет на автомобили со косовски регистарски таблички на нејзината територија, РКС – Република Косово, пренесува Еуроњуз.

Арбреш: За 11 месеци  дијаспората во Косово испрати милијарда и 217 милиони евра

Во текот на месец ноември албанските иселеници испратиле 101,3 милиони евра дознаки.

Но, за 11 месеци финансиските дознаки на дијаспората изнесуваат милијарда и 217 милиони евра, покажуваат прелиминарните извештаи на Централната банка на Косово.

Во однос на 11-те месеци од претходната година е забележан пораст од 10,2 отсто, пренесе Арбреш.

КОЛУМНА

Бота Сот: Мизерната  среќа на криминалците на „Фронтот на смрдеата“!

„Зошто денес?! Зошто одмазда кон Сали Бериша?! Затоа што за преродбениците, следбениците на блокот и блокаторите на диктатурата, Сали Бериша е авторот и главниот фактор што ги собори од власт татковците и дедовците на преродбениците“, пишува авторот Проф. Др. Енвер Битиќи во колумната  „Мизерната  среќа на криминалците на „Фронтот на смрдеата“!, објавена во Бота Сот.

Подготви: Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа.мк

Latest Posts

Не пропуштај