Последни написи

Божиќ во Украина: Помеѓу жестоките борби на фронтот, бруталните руски гранатирања и пропагандата на Кремљ

Украинците втора година по ред го прославуваат Божиќ во услови на целосна руска воена агресија, жестоки борби на линиите на фронтот и брутално руско ракетирање и гранатирање на цивилната инфраструктура. Ноќта на 25 декември, руските агресори ја нападнаа Украина со 31 јуришнo беспилотно летало од типот Шахед и два авионски проектили од областите Чауда, Балаклава (привремено окупиран Крим), додека во текот на денот продолжуваат со гранатирањето на градот Херсон од окупираниот источен брег на реката Днипро, и само благодарение на украинските војници нацијата и оваа година може да го прослави Божиќ во Украина.

Руските агресори ги гранатираат украинските цивили и на Божиќ

Како резултат на воздушната борба, украинските воздухопловни и одбранбени сили ноќта помеѓу Бадник и Божиќ уништија 28 нападни беспилотни летала Шахед-136/131 во регионите Одеса, Херсон, Миколаев, Доњецк, Кировохрад и Хмелницки, истовремено  непријателот употребил и наведувана ракета Кх-59 во правец на Запорожје и противвоздушна ракета Кх-31П од Црното Море. За среќа, двата проектили се уништени.

Противвоздушните ракетни единици на воздухопловните сили уништија и два непријателски авиони: Су-34 во регионот на Доњецк (пријавено вечерта на Бадник,  24 декември) и Су-30СМ над Црното Море.

Руските агресори исто така се потрудија да им ја загорчат прославата на Божиќ и на жителите на градот Херсон од окупираниот источен брег на реката Днипро гранатирајќи ја крајбрежната зона на градот.

Дезинформациите за Божиќните празници во Украина омилени за руската пропаганда

Не спијат ниту руските пропагандисти и дезинформатори. Како што се приближуваше Божиќ, пропагандата машиберија на Кремљ ги интензивираше антиукраинските и антизападните  наративи во кои значителен простор заземаа новогодишните теми

Руските медиуми и каналите z-Telegram шират наратив за наводното наметнување на западните вредности во Украина, заменувајќи го татко Фрост со Дедо Мраз. Како доказ користат фотографија која наводно е направена во градинка во Полтава.

Оваа фотографија покажува постер на кој се споредуваат „секогаш веселиот“, прозападен Санта Клаус, кој „патува на волшебна санка со ирваси“, и „секогаш тажниот“ Дедо Мраз, кој е „остаток од советското минато“ и „ живее со својата малолетна внука“, и им нуди на децата да изберат меѓу овие ликови во корист на Санта Клаус.

Ова е лажна фотографија. Користејќи ги обратните алатки за пребарување слики на Google Lends, дознавме дека оваа слика ја рашириле руските медиуми и каналите на Телеграма, а оригиналниот извор е прорускиот ресурс Ukraine.ru.

Самиот постер е создаден со помош на слики кои лесно се наоѓаат на Интернет. Сликата на Дедо Мраз е преземена од руска веб-страница, додека сликата на Санта Клаус е преземена од кутија со чоколадни слатки.

Исто така, треба да се забележи дека вокабуларот на плакатот, како што е Дедо Мраз „живее со својата малолетна внука“ и Санта Клаус „е поблиску до западните вредности“, воопшто не е детски. Да не зборуваме за фактот дека не знаат сите деца од градинка да читаат.

На Интернет, има десетици веб-страници и реклами каде што може да бидат поканети Дедо Мраз и Снежната Кралица за празниците во Полтава.

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај