Последни написи

Албански медиуми: Употребата на дронови во Албанија ќе биде контролирана; експертите скептични за остварување на договорот помеѓу Србија и Косово, Вучиќ не ги почитува договорите

Во Албанија, од следната година со дронови ќе може да се управува само со сертификат, идентификациски број и распоред на летање.  Албанскиот парламент вчера во тензични услови, со 75 гласа  изгласа одземање на имунитетот на поранешниот премиер Сали Бериша. СПАК побара негово апсење, следат нови процедури.

Во продолжение се темите од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ- Прес.

АЛБАНИЈА

Телеграфи: Албанија ја прави задолжителна регистрацијата на дронови, а не со неовластени летови

Следната година употребата на дронови во Албанија нема да биде неконтролирана активност. За да се лета со дрон нема да биде доволно да се има технолошка опрема, туку и сертификат за вештина, идентификациски број, па дури и резервиран распоред на летање, пренесе Телеграфи.

Панорама: Собранието 8 минути му го укина имунитетот на Бериша, ЃККО ќе одлучува за мерката за безбедност на поранешниот премиер. Што предвидува постапката?

Парламентот вчера во услови на хаос гласаше за отстранување на имунитетот на поранешниот премиер Бериша. Одлуката доби 75 мнозинство гласови.

Два часа по гласањето, Собранието на Албанија до СПАК ја испрати одлуката донесена на собраниската седница за одобрување апсење на поранешниот премиер Сали Бериша.

Одлуката е донесена за 8 минути во хаос и пушачи во собраниската сала и протестот пред Собранието организиран од опозицијата. Со оваа одлука се отвора пат за апсење на поранешниот премиер.

Сали Бериша е највисокиот функционер во земјата кој се соочува со кривично гонење. По симнувањето на имунитетот, судот ќе одлучи која мерка е соодветна за овој случај. Бериша со 79 години е највисокиот функционер во последните три децении што се соочил со ваква ситуација, пишува Панорама.

КОСОВО

Зери: Вебер скептичен за дијалогот: Се сомневам дека ќе има напредок бидејќи Вучиќ игра, не е заинтересиран да ги почитува договорите

Експертот за Балканот и висок соработник на Советот за политики за демократизација во Берлин, Бодо Вебер, изрази скептицизам за иднината на процесот на дијалог меѓу Косово и Србија.

„Се сомневам дека ќе има напредок во дијалогот меѓу Косово и Србија, бидејќи Александар Вучиќ веќе долго време игра игри и не е заинтересиран да ги почитува договорите. За сè, претседателот на Србија го обвинува Косово дека не е заинтересирано за дијалог, па затоа сум многу скептичен за иднината на овој процес. Тој дури и се спротивстави на притисокот на Западот со тоа што не воведе санкции кон Русија“, рече тој.

Експертот Вебер го коментираше и успехот на изборниот процес во Србија на 17 декември, велејќи дека тие јасно докажале дека постои автократски режим, пренесе Зери.

Перископи: КФОР по нападот во Бањска: Додадовме 1000 војници и потешка опрема

Мисијата на Северноатлантскиот трактат  (НАТО) на Косово, КФОР, потврди дека го зголемила бројот на војници за околу 1.000 и е засилена со потешка машинерија, по терористичкиот напад во Бањска на 24 септември.

„Нема да шпекулираме за некое идно сценарио. Ние сме во близок контакт со институциите во Косово и со безбедносните организации на Косово, како и со други партии, вклучително и Мисијата на ЕУ за владеење на правото (ЕУЛЕКС), началникот на Генералштабот на српските вооружени сили, ОБСЕ – во и ОН“, посочија од КФОР, пренесе Перископи.

КОЛУМНА

Коха: Изборите во Србија, небитни за односите со Косово

Процесот на дијалог не го направи несериозен Србија, туку Европската Унија. Ако успехот на дијалогот зависи од Србија, тогаш тој ќе пропадне. Затоа што Србија ќе ја искористи секоја отстапка што ја прави ЕУ. А отстапките на ЕУ кон Србија се бесконечни, вклучително и сега кога Србија писмено стави до знаење дека нема да ги спроведе главните обврски од Договорот, пишува косовскиот автор Аугустин Палокај во колумната „Изборите во Србија, небитни за односите со Косово“, објавена во Коха.

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај