Последни написи

Залужни планира нова украинска контраофанзива во 2024 година

Врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужњи планира нова контраофанзива. Украина најверојатно ќе собере ресурси за нови операции во 2024 година.

Германскиот весник „Велт“ објави текст според кој контраофанзивата што ја планира Украина за 2024 година очигледно ќе биде онаа што ја планира Валериј Залужни за ова лето. Тоа ќе се одвива според сценариото развиено од врховниот командант на ВСУ.

Контраофанзивата ќе биде како што требаше во летото 2023 година. Според изданието, Залужни не бил љубител на започнување контраофанзива во 2023 година, бидејќи не видел големи шанси за успех без доволна поддршка од воздух.

Изданието забележува дека многу од оклопните возила ветени од партнерите на Украина сè уште не се искористени. Дел од опремата воопшто не стигнала до Украина. Конкретно, станува збор за тенкови Леопард 1. Германија и нејзините сојузници ветија дека ќе обезбедат 200 тенкови од постарата верзија, од кои, според Велт, Украина досега добила само 30.

Германскиот експерт за безбедност и политички советник Нико Ланге смета дека Украина се обложува на исцрпеноста на руската војска.

„Тие веќе не се обидуваат да држат позиции како во Бахмут. Наместо тоа, сакаат да ги забават руските војници и да ги остават да крварат. – рече тој.

Според изданието, Украина има големи планови за што сведочи списокот со оружје што украинското раководство им го предаде на САД. Претходно списокот го објавија новинарите на Ројтерс, имаше хеликоптери Блек Хок и Апачи, како и ловци Ф-16 и Ф-18, ракетни системи со долг дострел, тенкови Абрамс, бројни дронови и муниција.

Според Нико Ланге, Украина се обидува да премине кон мобилно војување, кое никогаш не беше спроведено за време на летната контраофанзива.

Велт додава дека Залужни се согласил на летната контраофанзива само од политички причини. Според изданието, врховниот командант не видел шанси за успех без доволна воздушна поддршка. Затоа, тој ја замени офанзивата со употреба на опрема за напади од мали пешадиски групи.

Ланге сметаат дека без механизирана поддршка, брз пробив беше невозможен. Замената беше паметен потег на Залужњи. Напаѓајќи мали единици, тој ги задржа своите војници, оружените системи од Запад и освои важно време.

„Украина веројатно собира ресурси за нова контраофанзива следната година“, вели експертот Ланге.

Германското издание додава дека еден од правците на офанзивата би можел да стане мост во регионот Херсон.

„Имајќи ги потребните борбени авиони, јуришни хеликоптери и беспилотни летала, Украина би можела соодветно да го поддржи напредувањето на своите војници, особено затоа што речиси и да нема руски утврдувања во овој регион. “ – додава Ланге.

Според експертот, регионот Херсон може да биде почетна точка за нови офанзивни акции. Тамошните одбранбени сили сега држат мостобран на левиот брег на Днепар, и продолжуваат да го прошируваат.

Изданието, исто така забележува дека од таму до „слабата точка на Русите“- Крим има само 60 километри.

Во една статија во друга германска публикација, Билд, повикувајќи се на неименувани воени офицери, се вели дека приоритет на стратегијата на АФУ е едноставно да се постигне максимално уништување на руската војска со минимални загуби за Украина.

„Нашата цел е да постигнеме максимална позитивна стапка на уништување. Ако односот е 10 спрема 1 во наша корист, ќе продолжиме со офанзивата, ако 1 спрема 1, ќе се повлечеме, изјавил неименуван украински офицер.

Друг војник исто така го потврди ставот дека „…сега нема притисок, едноставно целиме на максимални загуби на непријателот. Позициите не се важни, главната работа е што мнозинството Украинци остануваат живи“.

Ваквата стратегија на АФУ ќе обезбеди Украина да има време да планира засилена контраофанзива за 2024 година. Покрај оружјето што Кијив веќе го доби, тој на 6 декември им даде листа на желби за оружје на САД, што, според Ројтерс , вклучуваше дополнителни системи за противвоздушна одбрана, борбени авиони, јуришни хеликоптери Апачи, тенкови Абрамс, беспилотни летала и муниција.

Во прилог на ова одат и разузнувачките извештаи на американското и британското разузнавање, според кои досегашните бранови руски напади на исток имаат катастрофални последици за Кремљ со релативно мали успеси.

Во октомври и повторно во  „директниот пренос“ во четвртокот, Путин тврдеше дека односот на загубите меѓу неговите и украинските сили е во голема мера во корист на Москва. Ова е во голема мера контрадикторно од неодамна декласифицираниот извештај на американското разузнавање, кој покажува дека Русија изгубила речиси 90 отсто од работната сила што првично ја распоредила при нејзината целосна инвазија, заедно со истовремена загуба во тенкови и тешка опрема.

Украинската стратегија на трошење, комбинирана со скромни придобивки, сепак може да се покаже како вистинска, со веројатност дека, доколку им бидат исполнети неколку барања од листа на желби за оружје што тие ги побараа пред една недела, одлучувачка контраофанзива наскоро може да се појави на хоризонтот.

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај