Последни написи

Зошто Русите немаат јајца?

Се чини дека од новонастанатата ситуација, засега единствена корист има токму Путин. Колку помалку јајца кај граѓаните, толку е помала веројатноста некое јајце да биде фрлено кон неговата глава.

Деновиве на социјалните мрежи се појавија фотографии и видеа, за кои се тврди дека се направени во Русија и на кои се прикажани руски граѓани, кои во услови на зголемена инфлација и зголемени увозни трошоци, чекаат во огромни редици на студот „борејќи се“ да дојдат до основниот производ за домаќинството: табла јајца.

Фотографиите и видеата на социјалните мрежи оваа недела покажуваат како Русите чекаат во долги редици за да купат табли со јајца од локалните штандови наместо да ги платат означените цени во супермаркетот, во сцени кои потсетуваат на времето на Советскиот Сојуз.

Во еднo таквo видео споделен на Икс, кој исто така беше користен во понеделникот во извештајот на рускиот радиодифузер Current Time TV, луѓето стојат во ред на мал пазар на отворено среде полето покриено со слаб снег додека се облечени во зимски капути. и капи.

 

Во Русија и во окупираниот Крим почнува да „врие“ криза со јајца. Во Белгород се наредени огромни редици за евтини јајца. Луѓето почнаа да се собираат уште во 7 часот наутро, и покрај мразот.

Некои продавници дури воведоа ограничувања за продажба: можете да купите не повеќе од 20 јајца по клиент, пишува корисникот на ИКс.

Друга снимка споделена од корисникот на Икс, Џек Рајан ги прикажува луѓето во долга редица кои чекаат да купат табли јајца од задната страна на приколка за полу-камион.

Путин сака да го врати СССР и Русите веќе ги вкусуваат славните денови. Поради недостигот на јајца на национално ниво, Русите стојат во долги редици со надеж дека ќе добијат неколку десетици јајца оваа зима.

 

Според Ројтерс, цените во руските супермаркети понекогаш може да бидат повеќе од двојно повеќе од она за што на помалите пазари продаваат кутии со јајца. Во јужниот град Белгород, луѓето чекаа во ред на мал пазар за да купат 10 јајца за 65 рубли (0,72 долари), во споредба со цената на супермаркетот од 10 за 150 рубли (1,67 долари), се наведува во извештајот.

Жителката на Москва, Јелизавета Шалајевскаја, во понеделникот изјави за агенцијата Франс прес (АФП) дека е „згрозена“ од зголемените трошоци.

„Она што се случува со цените е ноќна мора, и не само за јајцата, туку за сè“, рече таа.

Нина Неварених, 65-годишна пензионерка, се согласи дека цените на јајцата нагло пораснале.

„Не разбирам зошто (јајцата) се зголемија, но факт е… Чувствувам како ми е погоден паричникот“, рече таа.

Илја Зарубин, 21-годишна студентка, изјави за АФП дека „порано купувала јајца за 70 рубли во продавницата, а сега чини околу 130-140“.

Марина Петрова, главен извршен директор на московската компанија Петрова пет консалтинг, изјави за телевизијата Current Time дека порастот на цените на јајцата е предизвикан од порастот на цените на храната за живина и ветеринарните производи, влијанието на западните санкции врз увезените стоки. во Русија.

Таа најави дека продажбата ќе биде ограничена на 20 јајца по лице.

Цените на јајцата се под лупа на руските семејства кои се подготвуваат за зимски прослави. Јајцата се витална состојка на многу традиционални руски празнични јадења, вклучувајќи ја и руската салата „Оливие“ богата со мајонез, главен дел од новогодишната гозба.

Од почетокот на годината кокошкините јајца поскапеа за речиси 45% – ова е неколку пати повеќе од прогнозата за инфлација за 2023, се наведува во извештајот на Форбс.ру. Нивото на цените, според експертите, веќе го проби психолошкиот плафон. Русите чекаат во редици за јајца на саеми, а регионалните власти воведуваат ограничувања за нивното купување.

Експертите велат дека скокот на трошоците е индиректен резултат на западните санкции поставени против Москва од почетокот на војната во Украина, а тоа доаѓа како поддршка за инвазијата што ја има рускиот претседател Владимир Путин меѓу неговите граѓани. .

Според Росстат, на 4 декември просечната потрошувачка цена на десетина јајца достигна 116,52 рубли. Од 9 јануари, кога стандардното пакување јајца чинеше 81,78 рубли, цените се зголемија за 43,2%. Само во ноември цените на кокошкините јајца се зголемија во просек за 15,07%, во некои региони поскапувањето достигна 28%. За споредба, прогнозата на Централната банка за инфлацијата во Русија за цела 2023 година е 7-7,5%.

Поскапувањето на јајцата долго време е во фокусот на вниманието на федералните власти. ФАС од средината на ноември спроведува антикартелски инспекции на 12 производители на пилешки јајца и пилешко месо поради значителното зголемување на цените на пазарот на големо. Антимонополската служба, исто така, предложи трговците на мало да обрнат внимание на цените и да го ограничат маркупонот на продадените кокошкини јајца на не повеќе од 5%. Први што одговорија беа малопродажните синџири Глобус и Верни, кои ги фиксираа ознаките до 5%. Азбука Вкуса вети дека нема да додаде повеќе од 10% на цената на пилешкото јајце Oksky од категоријата C2. Малку подоцна, друг надзорен орган го привлече вниманието на проблемот – главниот обвинител на Русија Игор Краснов им наложи на регионалните обвинители да спроведат инспекции на активностите на компаниите за производство на јајца и трговците на мало.

Познато е дека Путин има изгубено контакт со реалноста, па сега изјавува дека е „изненаден“ од економските потешкотии со кои се соочуваат неговите граѓани, и замижувајќи пред очигледните проблемите, продолжува со пропагандните наративи тврдејќи дека руската економија напредува, носејќи благосостојба на нејзините граѓани и покрај тоа што е најсанкционирана економија во светот.

Се чини дека од новонастанатата ситуација, засега единствена корист има токму Путин. Колку помалку јајца кај граѓаните, толку е помала веројатноста некое јајце да биде фрлено кон неговата глава.

Драган Мишев

Извор: Цивилмедиа.мк

 

Latest Posts

Не пропуштај