Последни написи

Албански медиуми: Шефот на косовскиот претседателски кабинет даде оставка; правда и нестигматизација за мажите жртви на сексуално насилство за време на војната во Косово; паѓа ветото на Грција за Албанија

Шефот на кабинетот на претседателката Вјоса Османи, Блерим Вела, поднесе оставка од функцијата, соопштија од косовското претседателство. Повеќето сексуално злоупотребувани мажи  за време на војната во Косово досега немале храброст да ја раскажат својата приказна, досега во институциите се појавиле само 84 мажи, пишуваат косовските медиуми.

Ова се само дел од содржините од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-Прес.

КОСОВО

Коха: Шефот на кабинетот на претседателката на Косово,  Блерим Вела,  поднесе оставка

Шефот на кабинетот на претседателката Вјоса Османи, Блерим Вела, поднесе оставка од функцијата, потврдија од Претседателството.

Претседателството во објава на Фејсбук соопшти дека Вела ја завршил својата заложба да се врати на професионалната и семејната посветеност.

Неодамна, Вела беше во центарот на критиките откако предложи српскиот претседател Александар Вучиќ и публицистот Фахри Муслиу да направат ДНК тест за да докажат дали имаат иста крв. Вела потоа ја избриша објавата на Х (поранешен Твитер), пренесе Коха.

Зери: 84 мажи кои биле силувани за време на војната се претставени пред институциите, се бара правда и нестигматизација

Косовскиот центар за рехабилитација на преживеани од тортура ја одржа меѓународната конференција „Шеми на сексуално насилство за време на војната против мажите и момчињата“.

Мелани Џ.Х. Скарлет, која го предводи тимот за надворешна политика во британската амбасада во Косово, рече дека повеќето злоупотребувани мажи во Косово досега немале храброст да ја раскажат својата приказна. Според неа, досега во институциите се појавиле само 84 мажи кои биле сексуално навредувани за време на војната, пренесува  Зери.

Газета Експрес: „Ветеведносје“ дава сигнали дека наскоро ќе биде објавен нацрт-статутот за „Заедницата“

Од партијата на власт, „Левизја Ветевендосје“, велат дека нацрт-статутот на ЕУ за Заедницата на општини со мнозинско српско население наскоро ќе биде објавен.

Пратеникот Аднан Рустеми  изјави дека транспарентноста за овој нацрт е многу важна, но дека Владата го почитува барањето на посредниците од ЕУ за доверливост, пренесува Газета Експрес.

АЛБАНИЈА

РТШ: Паѓа ветото на Грција против Албанија, ЕУ го подготвува писмото за отворање на поглавјата

Грција се приклучи на писмото на 27-те земји членки на Европската Унија со кое ќе ја покани Албанија да ги отвори првите поглавја од преговорите за членство во ЕУ.

Сигурни дипломатски извори за РТШ велат дека средбата во средата завршила со вклучување на Грција во европската одлука за Албанија.

Како што предупредија самите грчки медиуми, јужниот сосед на Албанија не беше прифатен од европските власти да стави вето во оваа фаза, што според европското законодавство, не остави можност Грција да ги наметнува прашањата за третманот на националните малцинства на оние од владеењето на правото, пренесе РТШ.

АБЦ: Судењето за „Грдец“, генерал Хоџа: Предлогот на американската компанија демонтажата да се направи во Бержите е оценет како несоодветен

Генералот Бардул Хоџа, поранешен директор на Управата за логистика во Министерството за одбрана сведочеше во судот за процесот против поранешниот министер за одбрана Фатмир Медиу, на седницата одржана за случајот „Грдец“.

Отпрвин, обвинителите во случајот го препознале од негов белег составен во декември 2006 година, каде што на факс од американската компанија SAC бил испратен одговор од одделот за логистика.

Предложи демонтирањето на муницијата да се направи во Бержите. Во меѓувреме, според Управата за логистика, одговорот бил вратен во рок од 24-48 часа, според Хоџа, причината била што Бержите не била соодветно место бидејќи била во близина на куќите и главниот пат, а депоата немале дозвола за спроведе овој процес, пренесе АБЦ.

КОЛУМНА

Политико: Парче се направија вчера, за да соработуваме денес!

„Се сеќавате на поранешното Движење „Беса“ кое по пет месеци политичка активност, на парламентарните избори во 2016 година, доби пет пратеници.

И се сеќаваш ли што се случи потоа? Зачудени од ненадејниот успех, челниците на оваа партија – односно крилото на Лрцe и на Чаир од Скопје – почнаа да се расправаат кој ќе биде поблиску до владејачката штала.“, пишува авторот Ким Мехмети во колумната „Парче се направија вчера, за да соработуваме денес!“, објавена во Политико.

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај