Последни написи

Што не е во ред со Унгарија? Орбан тргнува во фронтален напад против ЕУ и Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на 18 ноември изјави дека верува оти разговорите меѓу ЕУ и Украина за нејзиното пристапување би биле грешка бидејќи Украина е „светлосни години“ од тоа да биде подготвена за членство, објави унгарскиот медиум, Маѓар Хирлап.

На состанокот на партијата Фидес на 18 ноември, Орбан фокусираше дел од својот говор на ЕУ, оспорувајќи ги „махинациите на бриселските бирократи“, „инвазијата на мигрантите“, „родовата пропаганда“, „илузиите на војната“ и „Недоволно подготвеното членство на Украина во ЕУ, пренесува Кијив индипент.

Орбан се закани дека ќе ги блокира преговорите за пристапување на Украина и блокира 500 милиони евра помош за компензација на државите од ЕУ за оружјето што го испратија во Украина.

И покрај тоа што е во ЕУ, Будимпешта, под владата на Орбан, често се усогласува со Москва за пораки за целосна инвазија и помош за Кијив. Будимпешта го поврзува своето противење со воената помош на ЕУ од 530 милиони долари за Украина со листата на Кијив, која сега е суспендирана, на најголемата унгарска комерцијална банка како „спонзор на тероризмот“, обидувајќи се да деблокира милијарди од финансирањето наменето за Унгарија, замрзнато од Комисијата на ЕУ.

Додека Украина се приспособуваше на барањата на Унгарија да ја симне ОТП банка од таа листа во октомври, Будимпешта продолжи да става вето на траншата од 500 милиони евра, велејќи дека Украина не обезбедила гаранции дека ситуацијата со ОТП банка или која било друга унгарска компанија нема да се повтори.

Унгарскиот премиер, кој се смета за единствен сојузник на рускиот претседател Владимир Путин во ЕУ, активно се залагаше против потезите на ЕУ за воведување санкции кон Москва, а Унгарија е единствената земја што се противи на испорака на оружје за Украина.

Од почетокот на целосната инвазија на Украина, Унгарија постојано ги стопираше санкциите против Русија и помошта за Кијив. Пред помалку од две недели, унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто ја посети Москва во своето петто патување во Русија од почетокот на војната.

Со текот на годините, конфликтот на Орбан со ЕУ постепено ја пренасочи неговата база на поддршка за ЕУ кон по-проруски став и неговите зборови сугерираат дека владата, во разговорите со ЕУ за одмрзнувањето на милијарди евра пари за развој, ќе остануваат пркосни во клучните прашања.

За време на средбата со рускиот лидер Владимир Путин во Кина, унгарскиот премиер, наводно, ја потврдил посветеноста на неговата земја на билатералните односи и покрај руската брутална инвазија на Украина која ја нарече „воена операција“. Соодветниот транскрипт од разговорите го дистрибуираше руската пропагандна агенција РИА новости, пренесе Кијив пост.

Говорејќи на унгарски, Орбан ја нарече руската инвазија на Украина како „катона мувелетек“ или „воена операција“, на што реагираа претставниците на опозицијата во унгарскиот парламент.

„Не, Виктор. Она што се случува во Украина не е „специјална воена операција“, тоа е ВОЈНА. Војна во која се борат Унгарците од регионот Закарпатија. Срам!“ парламентарецот Томпос Мартон напиша на Фејсбук.

Состаноците на рускиот и унгарскиот лидер беа детално опфатени на веб-страницата на Кремљ. Згора на тоа, во едно од деловите е нагласена употребата на терминот „воена операција“ од страна на Орбан.

И покрај тоа што е лидер на земја од ЕУ, Орбан – кој минатиот ноември беше виден како носи шал на фудбалски натпревар на кој е прикажана карта на „Голема Унгарија“ која вклучува делови од Украина и Романија, како и територија која зафаќа голем дел од Хрватска, сè до Риека и Далмација. Орбан одржува блиски врски со Путин и постојано поставува блокади на патиштата за Украина поврзани со нејзините ЕУ аспирации.

Како што предходно објави Цивил Медиа, унгарскиот премиер Виктор Орбан го спореди членството на Унгарија во Европската унија со повеќе од четири децениската советска окупација на неговата земја за време на говорот во понеделникот на комеморација на годишнината од унгарската антисоветска револуција во 1956 година.

Во својот говор по повод годишнината од унгарската револуција во 1956 година, тој ја нападна Европската унија и ја спореди со Советскиот Сојуз, но рече дека „Москва не може да се поправи, но Брисел и Европската унија можат да се поправат“.

„Денес се појавуваат работи кои не потсетуваат на советските времиња. Да, се случува историјата да се повтори“, рече Орбан за време на неговиот говор за време на комеморацијата на советската инвазија на Унгарија во 1956 година.

„За среќа, она што некогаш беше трагедија сега е во најдобар случај комедија. За среќа, Брисел не е Москва. Москва беше трагедија. Брисел е само лоша современа пародија“.

Инвазијата на СССР врз Унгарија во 1956 година доведе до илјадници Унгарци убиени и речиси четвртина милион избегаа од земјата.

Унгарците на 23 октомври го одбележаа краткотрајното востание во 1956 година против советската власт, кое ги однесе животите на 2.500-3.000 Унгарци во две недели интензивни борби, по што следеше егзекуција на 400 луѓе. По задушувањето на востанието, повеќе од 200.000 ја напуштија земјата во следните месеци, од кои мнозинството ги избраа САД.

Советската војска го задржа своето присуство во Унгарија во текот на периодот на Студената војна, а последните трупи ја напуштија дури во 1991 година.

Моравме да танцуваме на мелодијата што ја исвирка Москва“, рече Орбан во своето обраќање во градот Веспрем. „И Брисел свирка, но ние играме како сакаме, а ако не сакаме, тогаш не танцуваме!

Орбан ја обвини ЕУ дека се обидува да и го одземе идентитетот на Унгарија и да наметне модел на либерална демократија што Унгарците наводно го отфрлаат, наведува Асошиетед прес.

Унгарскиот премиер Орбан Виктор изјави дека ситуацијата со унгарскиот јазик и образование во Закарпатската област под СССР е подобра отколку што е сега под независна Украина.

Како што објави РТЛ.ху, зборувајќи за Унгарците во странство, Орбан на состанокот на Постојаната конференција на Унгарија (MÁÉRT) рече дека Унгарците во Закарпатија во Украина сега се во најлоша ситуација.

„Не претерувам кога велам дека ситуацијата со унгарскиот јазик и образование беше подобра за време на Советскиот Сојуз отколку сега под украинската држава“, рече тој.

Орбан рече дека Унгарија ќе им обезбеди секаква помош на Унгарците во Закарпатија во Украина, бидејќи тој вели дека Украина „продолжува да ги казнува граѓаните на Закарпатија“ и покрај војната, пренесува Европска правда.

Унгарскиот премиер рече дека на последниот состанок на ЕУ предложил да се развие „план Б“ за Украина, што би било подобро од продолжување на „актуелната безизлезна ситуација“ во која илјадници умираат во „христијанско-граѓанска војна“.

Долгогодишниот лидер на Унгарија постојано се судира со Брисел околу прашањата за владеењето на правото во Будимпешта и демократското назадување. Орбан, исто така, гради пријателски односи со авторитарни сили како Русија, Белорусија и Кина, што предизвика критики и од ЕУ и од САД.

Се чини дека токму Орбан е светлосни години подалеку од вредностите на ЕУ, усогласувајќи се со рускиот диктатор, игнорирајќи ја смртта и уништувањето што му ги донесе на неговиот сосед и масовното угнетување на сопственото население кое е фрлено во Гулази поради најбаналните дела на слободната мисла. Тој треба да ги напушти ЕУ и НАТО, бидејќи очигледно не припаѓа таму или има потреба да ги прегрне „слободните“ Русија и Белорусија како членка на постсоветскиот „Комонвелт на независни држави“, можеби заедно со неговиот словачки пријател, Фицо.

Двајцата беа „зачадени“ од руските фосилни горива до тој степен што го избришаа секое сеќавање за тоа што им беше направено на нивните земји од руските тенкови во 1956 и 1968 година и дека таму имаше стационирани руски војници според Варшавскиот пакт се до 1991 година.

А можеби сакаат да ги вратат назад?

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај