Последни написи

Претседателската кампања на Путин ќе ја минимизира војната поради неуспесите, додека ја прикажува Русија како „остров на спокојството“, а Западот полн со проблеми

Следните претседателски избори во Русија се само неколку месеци, но политичките стратези на Путин работат на неговата предизборна порака повеќе од две години. Да, Кремљ планира да се вклучи во измама за да го обезбеди изборот на Путин, но тоа не значи дека неговата популарност не е важна.

Настаните како целосната инвазија врз Украина, проследени со неуспесите на бојното поле, како и налогот за апсење на МКС против Путин постојано ги враќаа планерите на кампањата на таблата за цртање, но според изворите на Медуза, тие конечно се спуштиле на наративот: Западот е зафатен во хаос, додека Русија е „остров на спокојството“ благодарение на својот мудар и бестрашен лидер, објаснува специјалниот дописник на Медуза, Андреј Перцев.

Кампањата на Владимир Путин за неговиот петти мандат нема да посвети преголемо внимание на војната во Украина. Наместо тоа, ќе се „фокусира на надворешните работи“ критикувајќи ги западните земји во говорите и пропагандните материјали на Путин. Кремљ се надева дека овој пристап ќе го прикаже Путин како човекот одговорен за претворање на Русија во „остров на спокојството“, дозна Медуза од две лица блиски до неговата администрација.

Според изворите, руските лидери се уверени дека има побарувачка кај гласачите за критика на „колективниот Запад“.

„Секогаш кога претседателот зборува за ова прашање, критикувајќи го [Западот], гледаме дека неговиот рејтинг расте“, рече еден од нив.

Иако Медуза не може самостојно да потврди дека постојаното критикување на Западот ја подобрува популарноста на Путин, точно е дека анкетите спроведени од агенциите за истражување на јавното мислење финансирани од руската влада забележаа резултати во согласност со ова тврдење. Според Фондот за јавно мислење, на пример, 80 отсто од испитаниците во истражувањето на почетокот на ноември изјавиле дека се чувствуваат позитивно за работата на Путин. Еден месец претходно, пред почетокот на војната меѓу Израел и Хамас и различните изјави на Путин кои го обвинуваа Западот за конфликтот, неговата популарност беше за три проценти помала.

Цивил Медиа забележува дека ваквите наративи наидоа на плодна почва во одредени македонски медиуми, кој се чини дека веќе се вклучија во претседателската кампања на Путин, спроведувајќи ги пропагандните наративи на пропагандистите на Кремљ.

Според друг извор близок до администрацијата на Путин, како што се приближуваат изборите, ќе се „интензивираат“ извештаите од руските пропагандни медиуми за „тешкотиите“ со кои се соочуваат западните земји. Изворот како пример ги наведе бројните написи во про-Кремљ медиумите за „наездата на бубачки“ во Париз.

„САД се пред колапс од фактот дека ќе мора да ја поддржат не само Украина, туку и Израел. Нивниот крај е неизбежен“, рече изворот, сумирајќи го главниот наратив што руската пропаганда ќе се обиде да го промовира.

Во исто време, државно финансираните и провладините медиуми во земјата ќе ја шират пораката дека и покрај сите санкции против неа, Русија „изгледа прилично добро во позадината на општиот хаос“ во светот. Војната во Украина, пак, ќе остане „во позадина на кампањата“.

Изворите на Медуза забележаа дека овие планови не се променети како одговор на бранот приказни во американските медиуми за расположението во Кијив во услови на речиси целосен недостаток на добри вести од фронтот. Првата од овие написи ја напиша Сајмон Шустер за магазинот Тајм и тврди дека Зеленски верува дека светот е уморен од војна, а Западот ја предал Украина. Потоа следеше интервју со врховниот командант на украинската војска, Валериј Залужњи, во кое тој ги призна проблемите на фронтот и рече дека војната е влезена во „ќорсокак“.

Еден извор нагласи дека ризикот од украинската контраофанзива да се развие во „настан на црниот лебед“ сега е „исклучително низок“.

„Но, за да ја вклучиме [војната] во кампањата, ќе ни треба сериозен успех [на фронтот], а не рововска војна“, рече тој.

И во новата проценка на руската офанзивна кампања на Институтот за проучување на војната (ISW) со седиште во Вашингтон, се забележува дека рускиот диктатор Владимир Путин, наводно, ќе избегне војната во Украина да биде главна тема на неговата претседателска изборна кампања следната година, пренесува Укринформ.

„Рускиот претседател Владимир Путин, наводно, ќе избегне да ја фокусира својата претседателска кампања во 2024 година на војната во Украина и повеќе ќе се фокусира на наводната стабилност на Русија и критиките на Западот“, велат аналитичарите на ISW.

Кампањата би разговарала за војната во Украина само доколку има „многу сериозен руски успех“ на фронтот наместо продолжување на „позиционата војна“.

Аналитичарите на ISW рекоа дека Партијата Обединета Русија, поддржана од Кремљ, наводно, сфатила дека користењето на војната во Украина во нивните изборни кампањи во пресрет на изборите за Државната дума во септември 2023 година е неефективно и контрапродуктивно.

„Загриженоста во Кремљ и Единствена Русија за домашната поддршка за војната не се индикации дека доминацијата на Единствена Русија или Путин во руската политика се соочуваат со легитимна закана на претстојните претседателски избори“, се вели во извештајот.

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај