Последни написи

Вашингтон не треба да се двоуми, време е да се скрши кичмата на руската армија во Украина

Неодамна во Украина се акумулираше голема вознемиреност поради напнатиот спектакл околу изборот на претседателот на Претставничкиот дом. Како што беа предложени повеќе номинирани, единственото нешто на што беа фокусирани луѓето во Украина беше нивниот претходен рекорд за прашањата за помошта во Украина. Тоа е сосема разбирливо, бидејќи е тешко да се сфатат од преку океанот сите особености на демократските процеси кои понекогаш може да изгледаат збунувачки дури и за моите сограѓани Американци, вели во анализата објавена на Укринформ за моменталната состојба на боиштето во Украина, Ден Рајс, поранешен специјален советник на врховниот командант на украинските вооружени сили генерал Валериј Залужњи. Конфузијата функционира на двата начина.

Сепак, додека сенаторите го прават своето во Вашингтон, обидувајќи се да го откријат најефикасниот начин за враќање на нормалната законодавна активност, верувам дека главниот фокус треба да остане на она што може да се направи на украинското бојно поле за да се поразат Русите. Изненадувачки, оваа зголемена контрола треба да даде поголема јасност. И републиканците и демократите треба да сфатат дека војната може да се добие многу поефикасно за даночните обврзници.

Може да се освои со што е можно помалку американска инвестиција со оглед на веќе очигледните перформанси со врвен квалитет на вооружените сили на Украина.

На крајот, повеќето републиканци сакаат Украина да победи. Повеќето демократи го сакаат истото. Навистина, има некои маргинални елементи од двете страни кои не ја поддржуваат Украина. Но, на тие малцинства не смее да им се дозволи да ја контролираат ниту нивната партија, ниту општата агенда.

Исто така, претседателот Бајден има доволно моќ да и помогне на Украина да ги потисне Русите оваа година.

Сепак, последните случувања во Претставничкиот дом на САД не се во корист ниту на Украина, ниту на стратешките интереси на САД.

Како што објави Цивил Медиа од извори на Д Хил, претседателот Џо Бајден најави вето на пакетот што го предложија републиканците во Претставничкиот дом за обезбедување помош на Израел, истовремено намалувајќи ги финансирањето на Службата за внатрешни приходи (ИРС) и оставајќи го финансирањето за други приоритети на националната безбедност (Украина, Индо-Пацификот н.з.) , соопшти во вторникот Белата куќа.

Канцеларијата за менаџмент и буџет (ОМБ) го издвои предлогот на Републиканската партија на Претставничкиот дом во долга изјава за административната политика, тврдејќи дека тоа „внесува партизација во поддршката за Израел“ и не успева да го исполни моментот со тоа што ја напушта хуманитарната помош за луѓето од Газа и помош за Украина и сојузниците во Индо-Пацификот.

Но, да се вратиме на перспективите кои се на повидок со (неопходното) одобрување на дополнителна американска воена помош за Украина.

Касетната муниција е клучот за победа во оваа војна

Администрацијата веќе го премина прагот со касетната муниција. Тие обезбедија артилериски гранати со краток дострел од 155 мм, кои се касетна муниција одобрена на 7 јули. Тие го одобриле кластерот со долг дострел ATACMS во ограничен број 90 дена подоцна, и оваа испорака се покажа навистина ефикасна – со само десетина ракети кои погодија два непријателски аеродроми и уништувајќи дваесетина руски напаѓачки хеликоптери.

Така тие го одобрија најкраткиот и најдолгиот опсег. И двата се покажаа неверојатно ефикасни.

Сега е време да ги одобриме касетните ракети со помал дострел – M26 и m26A1 – и да ги донираме во неограничени количини до конечната победа. Овие ракети ја користат истата касетна муниција од серијата М како и веќе дадените.

Но, имаме *десетици илјади* од нив – и сите тие се планирани да бидат отстранети! Значи, тие имаат книговодствена вредност од 0 долари за американскиот Конгрес!

Но, тие, во голема мера остануваат ефикасни во борбата.

Оваа војна наскоро ќе заврши ако администрацијата одобри испорака на 400 комплети, што е само 2.400 ракети. Има околу 200 руски баталјони од линијата на фронтот.

Но, тоа се 12 ракети по руски баталјон на фронтот. Војната може да заврши наскоро.

Тоа е она што е потребно.

Касетните ракети М39 истрелани од M142 HIMARS и M270 MLRS веќе ги „освоија насловите“ со масивните удари со долг дострел врз аеродромите под руска контрола во окупираните делови на Украина. Но, работниот коњ на американската артилерија се касетните ракети со помал дострел М26/М26а1. Долгиот опсег во мали количини ќе продолжи да ги „доминираат насловите“, додека помалиот опсег во големи количини ќе „победи во војната. “

Администрацијата на Бајден треба веднаш да испорача 400 парчиња M26/M26a1 до украинските екипажи на HIMARS. И треба да кажам дека ова се веројатно најдобрите светски екипи на HIMARS. Тие точно ќе ги истрелаат овие ракети на потврдени непријателски позиции и Русите едноставно немаат лек против нив.

Руската армија едноставно не може да преживее во Украина ако САД ги одобрат испораките.

Овие ракети се исклучително прецизни и се нарекуваат и „обласни оружја“, способни да погодат цел оддалечена 45 километри во неколку метри. Тие пукаат во воздух и расфрлаат 512 или 644 подмуниции во зависност од моделот. Така, 200 руски баталјони погодени со по 12 ракети би биле 6.000 подмуниции по баталјон од околу 500-1.000 војници.

Знаеме точно каде се наоѓаат сите руски баталјони, а нормално дека знаат и Украинците.

Ова ќе ги уништи сите складишта за гориво и муниција, ќе ги уништи нивните тенкови, оклопни транспортери, артилерија, возила и генератори и ќе предизвика огромни жртви, што уште повеќе ќе го уништи моралот на напаѓачите. И што е најважно, тоа ќе стави крај на страдањата на украинскиот народ кој е невина жртва на руските напаѓачи.

Секој што вели поинаку не знае за што зборува. Бев советник кој се залагаше за касетни артилериски гранати и ракети во јули 2022 година и на генералот Залужни и на генералот Мили. И со 155mm DPICM и Himars Atacms M39 кластерот – и двете се покажаа вистински избор.

Не делат само неколку политички одлуки и за неколку недели украинската артилерија би можела да го скрши грбот на руската армија во Украина.

Тие 400 комплети се многу мал број за логистичките можности кои се достапни во моментов. Тоа е помалку од сто 18-полнења.

Здравиот разум и моето долгогодишно искуство ми кажуваат дека тоа е правилна работа. И ова треба да се направи што е можно поскоро. Украина мора да победи во оваа војна. Наскоро. Русија секогаш мора да запомни дека обидот за промена на нечии граници со сила на крајот ќе заврши со катастрофа за Кремљ.

Другите диктатори мора да ги видат штетите што Русија ќе ги сноси и тоа се надеваме дека ќе го забави замаецот на глобалната нестабилност.

Касетната муниција е најдобриот начин да се спречи инвазијата на агресорот.

Конгресот треба да го запре уништувањето на сите касетни муниции, да спроведе преглед по акција, да обезбеди целосен опсег на кластери до Естонија, Латвија, Полска, Тајван, Јужна Кореја и државнички да им соопшти на нивните непријатели дека секоја инвазија ќе се соочи со касетна муниција, сугерира Рајс во анализата.

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај