Последни написи

Блинкен и Остин пред сенаторите: Путин ќе победи ако финансирањето на Израел се одвои од Украина

Претседателот Џо Бајден најави вето на пакетот што го предложија републиканците во Претставничкиот дом за обезбедување помош на Израел, кој истовремено не успева да го исполни моментот со тоа што ја напушта хуманитарната помош за луѓето од Газа и помош за Украина и сојузниците во Индо-Пацификот.

Шефовите на Стејт департментот и Пентагон во вторникот ги предупредија сенаторите дека доколку пратениците одобрат финансирање за Израел, но не и за Украина, рускиот претседател Владимир Путин ќе победи.

Како што објави Д Хил, државниот секретар Антони Блинкен и секретарот за одбрана Лојд Остин, говорејќи за време на сослушувањето на Комитетот за доделување средства во Сенатот ги повикаа сенаторите да го задржат недопрено дополнителното барање на администрацијата на Бајден од 106 милијарди долари за Израел, Украина и Индо-Пацификот.

Иако многу пратеници во двете партии поддржуваат заеднички пакет, републиканците во Претставничкиот дом, скептични за дополнителната помош за Украина, се заканија дека ќе го потопат планот. И новоизбраниот спикер Мајк Џонсон го турка пакетот само за Израел, кој исто така ќе ги намали милијардите средства за Службата за внатрешни приходи.

Остин и Блинкен предупредија дека без континуирано американско финансирање за Украина, руските сили сигурно ќе го поразат Кијив, со пошироки последици за светот.

„Тешко е да се постави точна временска рамка за тоа колку долго ќе потрае“, рече Остин на прашањето колку време има до победата на Русија доколку САД не успеат да му обезбедат поголема помош на Кијив. „Можам да гарантирам дека без нашата поддршка, Путин ќе биде успешен… Ако сега го тргнеме тепихот од под [Украина], Путин само ќе стане посилен“.

Во меѓувреме, Блинкен рече дека „ќе им нанесе страшна штета и на нашите вредности, но и на нашите суштински интереси“ да ја оставиме Украина на студ.

„Нема сомнеж во мојот ум дека ако му се дозволи на Путин да продолжи да дејствува неказнето, тоа не само што нема да застане на Украина и потенцијално да замине во друга земја на НАТО… тоа ќе испрати порака до потенцијалните агресори насекаде во светот, дека:

„Ако тој може да се извлече од тоа, можеме и ние“, и тогаш веројатно ќе имаме свет полн со конфликти“, рече Блинкен. Ние сме многу подобро да ги одржуваме нашите напори сега, гледајќи го ова на успех, отколку да платиме многу повисока цена подоцна кога ќе треба да се справиме со свет полн со агресија“.

Сослушувањето доаѓа додека Сенатот и Претставничкиот дом се упатуваат кон судир околу помошта за Украина, при што републиканците во Претставничкиот дом сакаат да гласаат за посебен пакет воена помош за Израел од 14,3 милијарди долари.

Износот се совпаѓа со барањето на Бајден за земјата, но со него се намалуваат повеќе од 60 милијарди долари за Украина според дополнителниот предлог на претседателот. Белата куќа предупреди дека има уште помалку од 5,5 милијарди долари за извлекување на оружје од американските резерви за да им го испрати на украинските војници.

Предлогот на републиканците да се намалат доларите за УЈП исто така не е отпочнат во Сенатот.

Џонсон рече дека очекува пакетот помош за Израел од неговата комора да излезе во четврток. Неговото противење на спарувањето на помошта за Израел и Украина го става новиот спикер во судир со лидерот на малцинствата во Сенатот, Мич Мекконел.

На сослушувањето во вторникот, повеќе пратеници ја истакнаа важноста од донесување помош за Израел и Украина во еден пакет, вклучително и претседателката на Комитетот за доделување средства на Сенатот, Пети Мареј и потпретседателката Сузан Колинс .

„Не правете грешка, ние треба да ги решиме сите овие приоритети како дел од еден пакет бидејќи реалноста е дека овие прашања се поврзани и сите се итни“, рече Мареј во воведниот говор, истакнувајќи дека „огромно супермнозинство“ во двете комори поддршка за продолжување на помошта за Украина.

„Префрлањето на овие средства преку целта не треба да биде контроверзно“, рече таа.

Мареј додаде дека и Кина и Русија „внимателно набљудуваат“ како САД ќе одговорат на двата конфликти.

Колинс, во меѓувреме, истакна дека ќе има „страшни последици што ќе ја загрозат нашата национална безбедност“ доколку двете напори за трошење не се поминат заедно.

Сенаторот Џон Ховен, исто така, изврши притисок да ги поддржи двете земји, тврдејќи дека „ако ја погледнете историјата, разбирате дека тираните, како Путин, не запираат. Тие треба да бидат запрени“.

Во своето сведочење, Блинкен се обиде да ги поврзе војната Украина-Русија и конфликтот Хамас-Израел во дополнителната расправа. Русија наводно бара поголема воена помош од Иран, вклучително и беспилотни летала, а за возврат му дава на Техеран напредна воена технологија.

„Ако почнеме да откинуваме парчиња од овој пакет, [противниците] ќе го видат тоа; тие ќе разберат дека ние играме крт додека тие сè повеќе соработуваат и претставуваат уште поголема закана за нашата безбедност, како и за сојузниците и партнерите“, рече Блинкен.

Тој, исто така, се заложи за помошта од Тајван да биде вклучена во пакетот, тврдејќи дека „што се случува во Украина, што се случува на Блискиот исток, исто така е важно за Индо-Пацификот“.

Остин понуди построга проценка за  евентуалниот неуспех да го поврзе финансирањето.

„Ако Путин е успешен, тој нема да застане на Украина“, рече Остин. „Не се сомневам дека порано или подоцна, тој ќе го предизвика НАТО и ние ќе се најдеме во војна со пукање“.

Претседателот Џо Бајден најави вето на пакетот што го предложија републиканците во Претставничкиот дом за обезбедување помош на Израел, истовремено намалувајќи ги финансирањето на Службата за внатрешни приходи (ИРС) и оставајќи го финансирањето за други приоритети на националната безбедност (Украина, Индо-Пацификот н.з.) , соопшти во вторникот Белата куќа.

Канцеларијата за менаџмент и буџет (ОМБ) го издвои предлогот на Републиканската партија на Претставничкиот дом во долга изјава за административната политика, тврдејќи дека тој „внесува партизација во поддршката за Израел“ и не успева да го исполни моментот со тоа што ја напушта хуманитарната помош за луѓето од Газа и помош за Украина и сојузниците во Индо-Пацификот.

Извор: ЦивилМедиа

 

Latest Posts

Не пропуштај