Последни написи

Што треба да знаете за Урсула фон дер Лајен?: Прва жена лидер на ЕК, мајка на седум деца, жесток борец за еднаквост

Подготви: А. ВАСИЛЕВСКА  

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен која вчера беше во официјална посета на Скопје и која важи за исклучително објективен и аргументиран политичар кога станува збор за проширувањето на ЕУ и условите што треба да ги исполнат земјите од Западен Балкан вклучително и Северна Македонија, е жена со исклучителна биографија. Нејзината едукација, работно искуство, личен живот е фасцинантен и ја вбројува меѓу  оние политичарки што успеаа да остават силен впечаток во глобалните политички движења како Ангела Меркел, Маргарет Тачер итн… Како ќерка на политичар, е апсолутно свесна за моќта на политичките фигури, но хуманоста и жестоката борба за еднаквост и либерален и демократски свет ја издвојува од  маскуларните , тврди и понекогаш егоцентрични политики.  Личноста на Фон дер Лајен ја креира многу лична едукација во која има многу место и за алтернативната уметност и културолошките разлики. Оваа несекојдневна жена која е вљубена во Лондон за германскиот весник „Ди Цајт“ изјавила дека „Лондон тогаш беше за мене олицетворение на модерноста: слобода, радост на животот, пробување сè“. Очигледно, таа сакала панк и рок концерти и излегување на забава, раскажувајќи дека поминувала „значително повеќе време во баровите на Сохо и во продавниците за плочи во Камден, отколку во библиотеката“.

Освен грижата за законодавните политики што влијаат на 700 милиони Европејци во еден деликатен политички период за стариот континент , Фон дер Лајен, е посветена мајка на седум деца на која не и е непријатно понекогаш да преспива во малата канцеларија во Брисел.

Одржувајќи еден од нејзините најстраствени говори во нејзиниот мандат, Урсула фон дер Лајен вети дека ќе се бори за правата на жените. Обраќајќи се на  маса , каде што двајца машки лидери ја оставија без стол на неодамнешниот самит во Турција, таа заклучи дека тоа е доказ за нееднаков третман на половите.

Таа е првата жена што ја предводи ЕУ

Во декември 2019 година, Урсула фон дер Лајен го замени Жан-Клод Јункер како претседател на Европската комисија, со што стана првата жена што ја извршува важната улога. „За мене, тоа е како да се враќам дома“, рече таа за нејзината улога откако беше новоименувана. Фон дер Лајен, родена во Брисел, главно ги надгледува преговорите за Брегзит (кои моментално се уште се во тек), новите закони на ЕУ, управувањето со трговските договори и спроведувањето на правилата, исто така. Накратко: таа е одговорна за законодавството кое влијае на повеќе од 700 милиони Европејци.

Во рок од неколку дена по преземањето на функцијата, таа кажа  многу јасно:  ја поддржува борбата против климатските промени. Со ветување „Европски зелен договор“ во кој ќе има нулта емисии на стакленички гасови до 2050 година.

Служејќи од 2005 до 2019 година, фон дер Лајен беше најдолготрајниот член на владата на Ангела Меркел

СЕ ЗАЛАГА ЗА ЕДНАКВОСТ НА СИТЕ 

Пред да ја преземе сегашната функција, Фон дер Лајен беше поранешен германски министер за одбрана. Служејќи од 2005 до 2019 година, таа беше најдолготрајниот член на владата на Ангела Меркел. По преземањето на новата функција, таа избра тим од 27 комесари на ЕУ, вклучително и 12 жени на првата табела.

Во септември 2020 година, во нејзиниот прв говор на синдикатот како комесар на ЕУ,  жестоко зборуваше против анти-ЛГБТКИА+ политиките во Полска. „Да се ​​биде свој не е ваша идеологија“, им рече Фон дер Лајен на европратениците во Европскиот парламент во Брисел. „Тоа е вашиот идентитет“, рече таа. „Значи, сакам да бидам кристално јасна – ЛГБТК зоните се слободни зони за човештвото. “.

Во април 2021 година, таа одржа еден од нејзините најстраствени говори досега. Обраќајќи се на маса  , каде што ја оставија без место за седење,  двајца машки лидери – Шарл Мишел, претседателот на Европскиот совет и претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган.  Таму, на неодамнешниот самит во Турција, таа заклучи дека тоа е доказ за нееднаков третман на половите.

„Јас сум првата жена што стана претседателка на Европската комисија. Јас сум претседател на Европската комисија. И вака очекував да ме третираат при посетата на Турција пред две недели, како претседател на комисијата – но не бев“, им рече таа на европратениците и на Мишел.

Видеото од инцидентот набргу стана вирално на кое се гледа како тие влегуваат во просторијата каде што Мишел и Реџеп Тајип Ердоган ги зедоа двете поставени столчиња, оставајќи ја да стои сама страната на двајцата мажи.

„Не можам да најдам никакво оправдување за тоа како ме третираа во европските договори“, продолжи таа. „Па морам да заклучам дека тоа се случи затоа што сум жена. Дали ова ќе се случеше ако носев одело и вратоврска? На сликите од претходните состаноци не видов недостаток на столчиња. Но, повторно, не видов ниту една жена на овие слики. Почитувани членови, многумина од вас ќе имаат сосема слични искуства во минатото, особено женските членови на оваа куќа“.

„Се чувствував повредено. Затоа што не се работи за распоред на седење или протокол“, рече Фон дер Лејен. „Ова оди до суштината на тоа кои сме ние. Ова е она за што се залага нашиот синдикат. И ова покажува колку далеку треба да одиме пред жените да бидат третирани како еднакви, секогаш и секаде. Секако дека знам дека сум во привилегирана положба. Јас сум претседател на институција која е многу почитувана низ целиот свет, а уште поважно, како лидер, можам да зборувам и да се слушнам.

Таа продолжи: „Но, што е со милионите жени кои не можат? Жени кои се слушаат секој ден на секој агол на нашата планета, но ниту имаат моќ, ниту имаат функција да проговорат? Кога пристигнав на состанокот, во собата имаше камери. Благодарение на нив, краткото видео од моето доаѓање веднаш стана вирално, и предизвика наслови низ светот. Немаше потреба од преводи,  сликите зборуваа сами за себе. Но, сите знаеме, илјадници слични инциденти, повеќето од нив многу посериозни, поминуваат незабележано, никој никогаш не ги гледа, ниту слуша за нив, затоа што нема камера, затоа што никој не обрнува внимание. Мораме да се погрижиме да се раскажат и овие приказни“.

ТАА Е ЌЕРКА НА ИСТАКНАТ ПОЛИТИЧАР 

Не ѝ е непознато влијанието на политичката улога врз нечиј живот. Растејќи во Брисел, фон дер Лајен го посетуваше Европското училиште – елитно повеќејазично (таа течно зборува и француски и англиски) училиште за деца на дипломати и бирократи на ЕУ: Борис Џонсон го посетувал истото училиште неколку години по фон дер Лајен.

Таткото на Фон дер Лајен, Ернст Албрехт, беше висок функционер на Комисијата во Белгија во 50-тите години, пред да стане политичар. Нејзината мајка, Хајди-Адел Албрехт, имала универзитетски докторат и активно го поттикнувала академскиот успех. Како семејство, вклучувајќи ги и нејзините пет браќа и сестри, тие се преселиле во Германија кога таа имала 13 години.

Фон дер Лајен со нејзините родители, Ернст и Хајди-Адел Албрехт

ГО САКА ЛОНДОН 

Студирала економија на лондонскиот LSE. За тоа време, таа се викаше Роуз Ладсон за да се заштити бидејќи германските политичари беа активно мета на левичарските милитанти на фракцијата на Црвената армија. Таа ја избра Роза затоа што нејзиното семејство ѝ го дадоа прекарот „мала роза“.

Тогаш , таа изјави за германскиот весник „Ди Цајт“ дека „Лондон тогаш беше за мене олицетворение на модерноста: слобода, радост на животот, пробување сè“. Очигледно, таа сакала панк и рок концерти и излегување на забава, раскажувајќи за публикацијата дека поминувала „значително повеќе време во баровите на Сохо и во продавниците за плочи во Камден отколку во библиотеката“.

ИМА РЕПУТАЦИЈА ДЕКА Е ВОРКОХОЛИК ( ДОДЕКА РАСТЕ СЕДУМ ДЕЦА) 

Верувале или не, фон дер Лајен има седум деца: Дејвид (33 години), Софи (31), Доната (28), близнаците Викторија и Јохана (26), Егмонт (22) и Грација (21). Таа е во брак со Хајко фон дер Лејен, професор по медицина и извршен директор на компанија за медицински инженеринг. Двојката се запознала откако Фон дер Лајен се вратила да студира во Германија, и била дел од универзитетскиот хор.

Кога фон дер Лајен го родила своето прво дете на 28 години,  „враработена  мајка“ не се сметаше за добредојден избор во општеството. Според „Тајмс“, откако ја слушнала веста што ја очекувала, постар лекар рекол: „Фрау фон дер Лајен: бремена? Дали сте премногу мрзливи за работа?“

Откако се преселила во Калифорнија во 1992 година, каде што нејзиниот сопруг вршел медицински истражувања на Стенфорд, таа наводно била изненадена од активната улога на американските татковци во воспитувањето на нивните деца. Кога семејството се враќа во Германија четири години подоцна, фон дер Лајен се пресели во политиката, како нејзиниот татко. За време на нејзиното време како федерален министер за семејни прашања од 2005 година, таа го спроведе она што го нарече „конзервативен феминизам“ со воведување неколку реформи, вклучително и „породилното отсуство“ како „родителско отсуство“ – со што стана јасно дека подигањето семејство се сведува на двајцата родителите, а не само мајката.

Семејството Фон Дер Лајен

Во моментов, фон дер Лајен спие во мало студио до нејзината канцеларија во седиштето на Комисијата, наместо да прави дом во Брисел. Наместо тоа, таа се враќа во својот семеен дом во Бејнхорн, мало село во Германија, за време на викендите каде поминува време со своите деца и ја следи својата страст за јавање коњи.

Извор:  Вог, Википедија, Британика

Извор: НоваТВ

Latest Posts

Не пропуштај