More

  Бројот на загинати руски војници во Украина надмина 300.000, украинските сили уништија колона Руси кои се обидуваа да ја пробијат одбраната кај Краснохоривка

  Украинската војска уништи конвојот со руски војници додека се  обидуваа да ја пробијат одбраната кај Краснохоривка, додека бројот на загинати руски војници во Украина од почетокот на целосната руска агресија врз Украина надмина 300.000 воен персонал проследен со огромни загуби во воена техника.

  Копнените сили на вооружените сили на Украина на својот Телеграм канал објавија видео на кое се гледа како уништија колона Руси кои се обидуваа да ја пробијат украинската одбрана во Донецката област, пренесува Украинска правда.

  На видеото може да се види како руски возила се движат кон украинските бранители кај селото Краснохоривка.

  Се појаснува дека видеото ја прикажува работата на артилерија на 31-та посебна механизирана бригада, 110-та посебна механизирана бригада, 116-та посебна бригада на територијалната одбрана и одделната претседателска бригада именувана по Хетман Бохдан Хмелницки.

  Од 24 февруари 2022 година до 31 октомври 2023 година, вооружените сили на Украина елиминираа околу 300.810 руски воен персонал, вклучително и 870 војници во текот на изминатиот ден,  се наведува во извештајот на Генералштабот на вооружените сили на Украина објавен на Фејсбук.

  Исто така, украинските војници уништија 5.211 (+21) непријателски тенкови, 9.804 (+29) оклопни борбени возила, 7.227 (+25) артилериски системи, 844 (+10) MLRS, 562 (+3) системи за воздушна одбрана. , 321 авион, 324 хеликоптери, 5.440 (+21) оперативно-тактички UAV, 1.546 (+2) крстаречки ракети, 20 бродови/чамци, 1 подморница, 9.590 (+35) возила и резервоари за гориво, 1.546 (+2) специјална опрема.

  Податоците се ажурираат.

  Како што е соопштено, во текот на изминатиот ден, на фронтот се одржале 36 борбени ангажмани.

  https://liveuamap.com/?fbclid=IwAR1ptMZlOp7sZuKGCEKKf4RAxukaB4tKXvH9Uv-cTYYm4w9eg0a3eL08vE4#

  Exit mobile version