Последни написи

САД возвратија врз цели поврзани со про-иранските групи одговорни за нападите на американските војници во Ирак и Сирија

Американските воени авиони извршија напади во источна Сирија врз објекти поврзани со милитантни групи поддржани од Иран за кои се верува дека се одговорни за повеќе од десетина ракетни и беспилотни напади врз американски војници во Ирак и Сирија, во кои беа повредени 21 припадник на војската, соопшти војската во четвртокот навечер. .

„Денеска, по наредба на претседателот Бајден, американските воени сили изведоа самоодбранбени напади врз два објекти во источна Сирија што ги користат Корпусот на гардата на Исламската револуција (ИРГЦ) и придружните групи на Иран“, рече министерот за одбрана Лојд Остин во изјавата што ја пренесува повеќе светски медиуми, меѓу кои и ABC7news.

„Овие прецизни напади за самоодбрана се одговор на серијата тековни и главно неуспешни напади врз американскиот персонал во Ирак и Сирија од страна на милитантните групи поддржани од Иран, кои започнаа на 17 октомври“, рече тој.
„Претседателот нема повисок приоритет од безбедноста на персоналот на САД и тој ја насочи денешната акција за да биде јасно дека САД нема да толерираат такви напади и дека ќе се бранат себеси, својот персонал и своите интереси“, додаде тој.

Одмаздничките операции беа спроведени во време на зголемени тензии на Блискиот Исток во услови на тековната војна меѓу Израел и Хамас, по терористичкиот напад на Хамас врз Израел на 7 октомври, и загриженоста на САД за спречување на тој конфликт да го опфати остатокот на регионот.

„САД не бараат конфликт и немаат намера ниту желба да се вклучат во дополнителни непријателства, но овие напади поддржани од Иран против американските сили се неприфатливи и мора да престанат“, продолжи Остин. „Иран сака да ја скрие раката и да ја негира својата улога во овие напади против нашите сили. Нема да дозволиме.

Америка распореди два носачи на авиони, како и дополнителни борбени ескадрили и системи за противвоздушна одбрана на Блискиот Исток за да го одврати Иран или Хезболах, милитантната група спонзорирана од Иран која дејствува во јужен Либан, да не се вмешаат со започнување на поширок напад врз Израел.

Високи американски функционери јавно го обвинија Иран за повеќе од 16 напади со беспилотни летала и ракети врз воени бази во Ирак и Сирија во текот на изминатата недела, за кои САД веруваат дека биле извршени од милитантни групи поддржани од Иран.

Дваесет и еден припадник на војската е повреден, според последните информации на Пентагон. Официјални лица рекоа дека сите тие војници се вратиле на должност откако доживеале полесни телесни или трауматски повреди , но еден американски цивилен изведувач починал од срцев удар што се случил за време на еден од нападите.

На 19 октомври, разурнувач на американската морнарица собори четири проектили со среден дострел и 15 беспилотни летала за кои официјални лица рекоа дека биле истрелани од силите на Хутите во Јемен, поддржани од Иран, за кои Пентагон верува дека би можеле да се насочат кон Израел.

Американските трупи во Ирак и Сирија се стационирани на неколку бази опремени со вооружени системи за да помогнат во спречувањето на ракетни и беспилотни напади кои историски биле извршени од милитанти спонзорирани од Иран.

Соединетите Држави претходно одговорија на овие напади со воздушни напади насочени кон прокси групите, неодамна во март.

Во средата, претседателот Џо Бајден истакна дека САД го задржуваат правото да возвратат.

„Моето предупредување до ајатолахот [е] дека ако продолжат да се движат против тие војници, ние ќе одговориме и тој треба да биде подготвен“, им рече Бајден на новинарите, мислејќи на врховниот лидер на Иран.

Официјални лица на Пентагон, исто така, потврдија дека САД не ја исклучуваат можноста за воен одговор.

„Мислам дека бевме кристално јасни дека го задржуваме вроденото право да ги браниме нашите трупи и ќе ги преземеме сите неопходни мерки за да ги заштитиме нашите сили и нашите интереси во странство што се однесуваат на овие групи“, портпаролот на Пентагон, Бриг.

На новинарите претходно во четвртокот им се обрати генералот Пет Рајдер.

Рајдер ја префрли вината за неодамнешните напади во Ирак и Сирија на борците поддржани од Иран и го сметаше Иран за одговорен, но рече дека нема да телеграфира каков било потенцијален воен одговор на САД, освен да каже дека „ ќе го сториме тоа во исто време и место по наш избор“.

За време на војната меѓу Израел и Хамас, САД ги зголемија воените средства на Блискиот Исток и како поддршка на одговорот на Израел кон Хамас и како одвраќање за другите земји, како Иран и нивните посредници, рече министерот за одбрана Лојд Остин во неделата за ABC. “Оваа недела.”

„Загрижени сме за потенцијалната ескалација. Всушност, она што го гледаме е изгледите за значајна ескалација на нападите врз нашите војници и нашиот народ низ целиот регион“, му рече Остин на ко-водителот на „Оваа недела“ Џонатан Карл.

Соединетите држави, исто така, се обидоа да ги намалат стравувањата дека војната може да избие – во вид на ескалација што не е видена на Блискиот Исток со децении.

„САД не бараат конфликт со Иран. Не сакаме оваа војна да се прошири“, рече државниот секретар Антони Блинкен на состанокот на Советот за безбедност на ОН во вторник.

„Но, ако Иран или неговите полномошници го нападнат американскиот персонал некаде, не правете грешка: ние ќе го браниме нашиот народ, ќе ја браниме нашата безбедност – брзо и одлучно“.

Подготви: Д. Мишев

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај