Последни написи

Албански медиуми: Средбите на Курти и Вучиќ во Брисел без резултати; ЕУ ги продолжува дискусиите за Косово и Србија; Специјалниот суд одобри меркa за безбедност на Бериша; Солидарност со жртвите и осуда за терористите

Вчерашната средба на Курти и Вучиќ со европските лидери ( Макрон, Мелони, Шолц, Борел и Мишел) во Брисел, заврши без резултати. Средбата е прва од овој тип по нападите на северот на Косово на 24 септември. Европскиот совет денеска ќе расправа за односите меѓу Косово и Србија во текот на вториот ден од самитот на Европската унија, пишуваат косовските медиуми.

Во Албанија, Специјалниот суд ја одобри мерката за безбедност за Сали Бериша, а двајцата адвокати се откажаа од одбраната, пишуваат албанските медиуми.

Ова се дел од темите од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа,  од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-Прес.

КОСОВО

Репортери: „Блиндираните“ средби на Курти и Вучиќ со европските лидери сѐ уште  без резултати, само со барања

Премиерот на Косово, Албин Курти и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, одвоени остварија средби со европските лидери, со премиерот на Италија, Џорџија Мелони, со претседателот на Франција, Емануел Макрон и со канцеларот на Германија, Олаф Шолц, во рамките на Самитот на Европскиот совет. Се чини дека средбите не дадоа многу резултати, барем од она што италијанската премиерка го изјави за медиумите, но завршија само со барања за Курти и Вучиќ.

На средбите учествуваа и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел и шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел. Вториот како домаќин на средбата.

Средбата на премиерот Курти со тројцата лидери на главните земји од ЕУ започна околу 14 часот и траеше само околу половина час. Кога заврши средбата, шефот на косовската извршна власт само оддалеку ги поздрави новинарите кои го чекаа во фоајето на хотелот во Брисел каде се одржа средбата и веднаш замина со автомобилот што го чекаше надвор.

На ист начин траеше и средбата на српскиот претседател Александар Вучиќ со Мелони, Макрон и Шолц. Од тројцата, само Италијанецот разговараше со новинарите.

Тој рече дека Италија, Франција и Германија се обидуваат да направат чекори напред во однос на дијалогот и дека денеска побарале и од Курти и Вучиќ да преземат чекори во однос на спроведувањето на договорите постигнати во изминатите години и месеци.

Италијанската премиерка изјави дека очекува да види како ќе се одвиваат работите денеска во текот на денот, велејќи дека се надева дека ќе се направат некои чекори напред, пренесува Репортери.

Албеу: Денеска ЕУ ги продолжува дискусиите за Косово и Србија

Европскиот совет денеска ќе расправа за односите меѓу Косово и Србија во текот на вториот ден од самитот на Европската унија (ЕУ), по напорниот ден со бројни, но неплодни средби меѓу лидерите на овие две земји и лидерите на ЕУ во четврток во Брисел.

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, на конференцијата во четвртокот попладне рече дека Советот вчера не разговарал за односите меѓу двете балкански земји, додавајќи дека „ја поддржуваме нормализацијата на односите и продолжувањето [на ситуацијата]. За ова ќе разговараме утре [петок] на состанокот на Советот“, пренесе Албеу.

Зери: Русија бара казна од Специјалниот суд во Хаг за Хашим Тачи

За време на седницата на СС на ОН во понеделникот на 23 октомври на која се разговараше за ситуацијата на Косово, рускиот претставник во Советот за безбедност на ОН, Василиј Небензија, побара од Специјалниот суд да им изрече казна на водачите на Ослободителната војска на Косово, чие судење се одржува во Хаг, пренесе Зери.

Бота Прес: Дронот Бајрактар ​​за прв пат се тестира над небото на Косово

Денеска, за прв пат во историјата, над небото на Косово прелетаа вооружени авиони кои се во сопственост на државата Косово.

Од пристигнувањето на Косово во јули годинава, денеска за прв пат дронот „Бајрактар“ ја прелета Ѓаковица. Граѓанинот Нгадњим Хаџосај ги објави сликите на својот Фејсбук профил.

Дотичните дронови се произведени од Турција и истите се покажаа како многу ефикасни во војната во Украина и во војната Азербејџан-Ерменија, пренесе Бота Прес.

АЛБАНИЈА

Факс Веб: Специјалниот суд ја одобри мерката за безбедност на Сали Бериша, двајцата адвокати се откажаа од одбраната

Судијката Флора Хајредини го отфрли  барањето на одбраната на Сали Бериша за изземање на судијката Ирена Ѓока од неговиот предмет.

Адвокатите на претседателот на Демократската партија Сали Бериша,  во ЃККО го поднесоа барањето за изземање на судијката Ирена Ѓока од судењето по кривичното барање поднесено од Специјалното обвинителство, со цел да го сослушаат поранешниот шеф на влада, пренесува Факс Веб.

Коха: Солидарност со жртвите, презир на злосторствата и осуда за терористите

Не беше големо изненадување што група луѓе маршираа низ улиците на Приштина со цел, како што рекоа, да се солидаризираат со жртвите од израелските напади во Газа. Оваа толпа би била веродостојна во очите на јавноста доколку не ја водеа верски милитанти, кои себеси се гледаат како дел од „глобалната муслиманска заедница“, а албанската етничка припадност, повеќе како случајност, пишува авторот Енвер Робели во колумната „Солидарност со жртвите, презир кон злосторствата и осуда за терористите“, објавена во Коха.

Робели се осврнува на злосторствата на Хамас, жртвите во Газа како резултат на израелските напади, моралните дилеми на рационалните луѓе и тоталниот недостаток на дилеми на фанатиците (вклучувајќи ги и оние на улиците на Приштина).

Да се ​​солидаризираш со жртвите во Газа и воопшто да не ги спомнуваш жртвите на Хамас не е солидарност, туку цинизам и понижување на жртвите. Тоа го прават оние кои се загрижени само за убиствата во Газа, додека злосторствата на Хамас се игнорираат како да се удари од гром. Злосторствата извршени од Хамас врз над 1.300 невини луѓе се најголемиот масакр на Евреи од Втората светска војна, пишува Робели.

Подготви: Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај