More

  Руските војници користат тешки дроги за да издржат во рововите во Украина

  Илјадници руски војници користат дрога, и во подзадината и во рововите на првите борбените линии во Украина. Според соговорниците на независниот руски весник „Верстка“ меѓу воениот персонал, во борбената зона приближно секој десетти пуши марихуана, а многумина користат посилни супстанции. Предозирање, испраќање во казнени групи на оние кои се фатени како ги користат, пакети со супстанции од волонтери и цените на лековите кои се зголемија неколку пати – сето тоа е вообичаено за многу руски војници на фронтот.

  Според  „Верстка“, руските војници добиваат тешки дроги до нивните ровови во Украина. Употребата на дрога е честа кај руските војници во Украина. Според извештајот, руските војници во окупираните региони на Украина често земаат синтетички дроги и пушат марихуана.

  Мефедрон, амфетамини и алфа-ПВП, познати како „сол“, се меѓу супстанциите што ги земаат руските војници на линијата на фронтот, со ефекти кои вклучуваат параноја и халуцинации, се вели во извештајот.

  „Верстка“, независна руска веб-страница за вести, во разговорите со „десетици“ руски војници и жители во окупираните делови на Украина „за да направи слика за злоупотребата“, откри дека војниците „лесно“ можат да добијат дрога доставени до нивните ровови, „или да им ја продава локалното население, да ја доставуваат несвесно од доброволци“ или „да ја донесат самите мажи“, дури и се наоѓаат на апликацијата за пораки Телеграм, пишува Тајмс.

  Сепак, лековите пронајдени на интернет не се евтини поради ризикот од испорака во воената зона, изјави еден војник за медиумот. Три шприцеви со нелегална супстанција би можеле да чинат околу 15.000 рубли (150 долари), рече тој.

  „Тоа е како во Лас Вегас“, изјави еден неименуван војник за медиумот.

  Друг војник, кој и самиот е редовен корисник на дрога, изјави за „Верстка“ дека сите се свесни дека нивните другари земаат дрога во рововите, но дека „никој не се чуди“.

  „Главната работа е никому да не му пречиш. Само немој да го напушташ ровот“, рече тој.

  Истиот војник додаде дека повеќето војници се дрогираат „од досада“.

  „Војна е кога постојано чекате нешто, повремено молејќи се сето тоа да заврши“, рече тој. „Кога пушев сол во копумот, не се секирав за можното лудило. Досадата е многу полоша“.

  Ова не е првпат во извештај да се наведува употребата на дрога меѓу руските војници.

  Во извештајот во мај, британскиот Кралски институт рече дека руските војници често се чини дека се „под влијание на амфетамини или други наркотични супстанции“ на бојното поле.

  Лековите, кои често се земаат во течна форма, хемиски ги намалуваат инхибициите на војниците, овозможувајќи им да продолжат да напредуваат за време на битката дури и откако ќе бидат повредени, се вели во извештајот.

  Мик Рајан, пензиониран генерал-мајор во австралиската армија и воен стратег, изјави за Ерин Снодграс од Инсајдер дека неколку земји имаат историја на снабдување на своите војници со лекови за подобрување на перформансите.

  „Ова не е ништо ново, испраќањето војници напред под дејство на дрога, тоа е всушност прилично вообичаено во воената историја“, рече Рајан.

  Се смета дека Русија се бори да ја одржи дисциплината и моралот“ меѓу своите војници во Украина, пишува Тајмс, бидејќи војниците реагирале на „неспособните претпоставени и големиот број жртви“.

  Во јуни, Радио Слободна Европа објави дека здравствените специјалисти се загрижени „за скок на зависноста од дрога“ бидејќи илјадници војници се враќаат во Русија. Полскиот историчар Лукаш Камиенски изјави за новинската организација дека „наркоманијата меѓу војниците има долга историја“.

  За некои војници, рече тој, „таквото самолекување често е единствениот начин за намалување на психолошкиот товар на борбата и ужасите на војната“.

  За други војници, излез од ужасите на војната и шанса за преживување е да „исчезнат„.

  Претставниците на кримското движење на подземниот отпор Атеш известија дека руската воена полиција работи во привремено окупираниот град Џанкој на Крим, како одговор на извештаите дека некои руски војници исчезнале.

  Како што објави Атеш [подземно украинско движење активно од 2022 година на окупираните територии на Украина – уред.], единиците на руската воена полиција пристигнаа во градот за да ја осигураат безбедноста на рускиот воен персонал. Причина беше исчезнувањето на голем број руски војници во градот. Во врска со ова, на сите руски војници им беше наредено да се движат низ градот само во групи.

  Атеш го снимил и доаѓањето на група новомобилизирани војници во Џанкој, додека нивните агенти продолжуваат да работат внатре во руската армија.

  Драган Мишев

  Извор: ЦивилМедиа

  Exit mobile version