Последни написи

Русите испратија три бригади кон Авдиивка, само две се вратија

Четири месеци откако украинските сили ја започнаа својата долгоочекувана контраофанзива во јужна и источна Украина, руските сили се обидуваат да го вратат моментумот на војната во своја полза.

На 10 октомври, руската втора комбинирана армија и придружните сили од сепаратистичката Народна Република Донецк – вкупно во износ од најмалку три бригади, секоја со по неколку илјади војници – нападнаа на боиштето околу Авдиевка, украинско упориште северозападно од Донецк, во регионот Донбас во источна Украина.

Тие се „стркалаа“ директно во добро подготвените „зони за отстрел“ северно и јужно од Авдиивка. Две недели по ред, Русите изведуваа напад по напад. Веќе две недели по ред, украинските мини, беспилотни летала и артилерија ги испратија напаѓачките колони во заборав, пренесува Форбс.

Руските загуби сега надминуваат стотина оклопни возила заедно со стотици, потенцијално илјадници, мртви и повредени мажи. Интензитетот на загубите – односно отпис на возила и човечки жртви дневно, поделени по површина – сега се совпаѓа со она што го доживеаја Русите за време на неуспешниот премин на реката Сиверски Донец во мај 2022 година и обидот за напад врз украинскиот гарнизон во Вуледар шест месеци подоцна.

„Во рок од една и пол недела, Русија претрпе загуба приближно на сили со големина на бригада“, објави украинскиот тим за анализа Frontelligence Insight. Тоа е дури една третина од луѓето и опремата што 2-та АЦВ првично ги обврза на нападот.

Украинскиот гарнизон, напротив, изгуби само неколку возила – но загубите меѓу украинската пешадија може да бидат релативно потешки. Украинскиот режисер кој стана војник Олег Сенцов опиша една блиска борба.

„Орките туркаа бран по бран пешадија и оклопни групи, кои во голема мера беа уништени од нашата артилерија, беспилотни летала и тенкови“.

„Имавме среќа“, додаде Сенцов. „Имавме среќа многу пати тој ден. Вклучувајќи го и кога избегавме од тоа опкружување под закрила на два [М-2] Бредли кои дојдоа по нас. Но, не сите што учествуваа во оваа операција беа толку среќни“.

Операцијата „Авдиивка“ стана дебакл за Русите, но не поради недостаток на ресурси. Да, 2-та АЦВ има ангажирано повеќе од неколку пешадиски борбени возила „направи сам“, експериментални оклопни транспортери, како и музејски стари APC што Кремљ ги извади од долгорочно складирање.

Но, најголемиот дел од опремата за напад е модерна: тенкови Т-80, БМП-2 ИФВ и БТР-82 АПЦ. А Русите уживаат значителна блиска воздушна поддршка. Тимот за разузнавање на конфликти, независна група за анализа, забележа воздушни напади врз украинските позиции во Авдиивка од страна на руски воени авиони кои користат наведувани бомби од Универзалниот модул за лизгање и корекција.

Овие моќни глајд-бомби, некои тежат повеќе од 3.000 фунти, можеби не се толку  прецизни како помалите украински глајд-бомби. Но, со нивното посилно експлозивно полнење, тие се „еден од најголемите стравови“ меѓу украинските војници, според украинскиот војник Олександар Солонко.

Но, Украинците се вкопани и добро опремени со беспилотни летала натоварени со експлозиви. Подеднакво важно, тие ги минираа главните пристапи кон Авдиивка. И нивната артилерија за поддршка ги искористи залихите на касетна муниција од американско и турско производство.

Руските напади речиси секогаш завршуваат на ист начин: украинските беспилотни летала ги гледаат како доаѓаат, тие ги гаѓаат мините и се распрскуваат – а потоа беспилотните летала зумираат и кластер бомбите почнуваат да „врнат“.

Украинскиот гарнизон во Авдиивка издржува. „[Руските вооружени сили] продолжуваат со своите офанзивни акции, но без значителен успех“, објави ЦИТ. „[вооружените сили на Украина] ги задржуваат одбранбените позиции како порано и не се обидуваат да преземат свои контраофанзиви“.

Тоа што Украинците не напаѓаат е значајно. Можно е, при нападот на Авдиивка, 2-та АЦВ да се обидува да ги одвлече украинските бригади од јужниот фронт, местото на контраофанзивата на Кијив.

Досега, сепак, Украинците не ја загризаа мамката. Иако се чини дека украинската армија ја засилила Авдиивка со елементи на јужната 47-ма механизирана бригада, армијата не ја става во мирување својата контраофанзива за да посвети повеќе ресурси на борбата со Авдиивка. Тие сметаат на беспилотните летала, мини и артилерија за да победат во борбата.

„Отпорот и вештините што ги покажаа украинските бранители се покажаа како многу позастрашувачки отколку што Русите очекуваа во нивните планови“, објасни Frontelligence Insight.

Но, битката не е завршена. Втората АЦВ добива засилување и ги притиска своите напади. За Украинците, според CIT, „ситуацијата во насока Авдиивка останува доста предизвикувачка“.

Русија фрлa илјадници војници и стотици тенкови и оклопни возила во офанзивата, која е фокусирана главно на стратешкиот град Авдиивка и понатаму на север во близина на градот Купијанск. Руските сили околу две недели се обидуваат да ја опколат Авдиивка, која е една од најсилно утврдените области на линијата на фронтот на Украина.

Според ABC news, се чини дека Русија трпи сериозни загуби додека ја води својата нова офанзива во источна Украина, во услови на најкрвавите борби во последните неколку месеци, според украинските официјални лица и независни аналитичари.

Украинските власти во неделата тврдеа дека Русија изгубила над 6.000 војници за една недела, како и над 400 оклопни возила и тенкови. Британското одбранбено разузнавање тврдеше дека руските жртви се зголемиле за 90 отсто од почетокот на офанзивата.

Според проценката на украинскиот портал за финансии и инвестиции, Минфин  на воената опрема што руската армија ја загуби за време на борбите против Украина од 24 февруари 2022 година до 25.10.2023 година, Русија до сега изгубила:

Воен персонал – приближно. 296310 луѓе (+800)
Тенкови – 5112 (+7)
Оклопни борбени возила — 9697 (+28)
Топови – 7125 (+44)
MLRS – 833 (+5)
Противвоздушна одбрана — 554 (+2)
Авиони – 320
Хеликоптери – 324
UAV – 5372 (+9)
Крстосувачки проектили – 1538 (+1)
Бродови (чамци) – 20
Подморници – 1
Камиони и цистерни — 9474 (+27)
Специјална опрема — 1007 (+1)

Според Минфин, овие пресметки се многу приближни и не тврдат дека се особено точни. Сепак, тие даваат идеја за општиот редослед на загубите – колку милијарди долари останале во форма на руски старо железо на полињата во Украина.

Драган Мишев

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај