Последни написи

Русија продолжува да распоредува војска на фронтот кај Авдивка соочени со големи загуби, украинските сили го потиснуваат агресорот кај Бахмут и Запорижја

Русите упорно ги преместуваат своите трупи на фронтот Авдивка и покрај огромните загуби во нивните редови, објави тинк-тенк Институтот за проучување на војната (ISW) со седиште во Вашингтон.

Аналитичарите укажуваат дека Русија распоредува дополнителни трупи на фронтот Авдивка, без оглед на тековните проблеми со фронталните напади на моторизираните единици и неуспехот на новиот офанзивен обид на 19-20 октомври.

Неколку руски воени блогери (милблогери) тврдеа дека немало значителни промени на фронтот Авдиевка на 22 октомври.

Руските трупи најверојатно направија уште една пауза по неуспешната голема офанзива која резултираше со сериозни загуби.

Руски милблогер тврди дека украинските сили „неочекувано“ започнале контранапад кон населбата Писки (8 километри југозападно од градот Доњецк), протерувајќи ги руските војници од нивните позиции во областа. Друг милблогер тврди дека извештаите за напредување на украинските војници во областа на населбите Писки и Опитне (4 километри јужно од градот Авдиивка) се неосновани.

Снимката од геолокацијата објавена на 21 октомври покажа дека руските сили неодамна направиле благ напредок југоисточно од населбата Первомаиске (11 километри југозападно од Авдиивка).

Руски воен блогер тврди дека Русите не ја зазеле целосно територијата на „купот отпад“ Авдиивка и дека оваа област моментално е „сива зона“.

Друг милблогер поврзан со Кремљ ги коментираше предизвиците што може да доведат до „позиционен ќорсокак“ за руските офанзивни операции на фронтот Авдивка. Тој тврдеше дека е тешко да се води маневрирачка војна на статична линија на фронтот со многу воен персонал и утврдени области на двете страни.

Милблогерот истакна дека украинските беспилотни летала и другото прецизно оружје ги оставаат руските оклопни возила сè поранливи и ги прават копнените напади попредизвикувачки.

Милблогерот тврди дека руските војници се соочуваат со проблеми со надминување на украинските мински полиња во близина на Авдиивка и дека не се во можност целосно да ја уништат украинската логистика, со што ѝ дозволуваат на украинската команда веднаш да го прераспореди персоналот во критичните области.

Понатаму, руски извори претходно тврдеа дека украинските одбранбени утврдувања во голема мера го предизвикуваат рускиот напредок околу Авдиивка. Експертите забележуваат дека овие предизвици се сосема слични на оние со кои се соочија украинските сили на југот на Украина во првите недели од тековната украинска контраофанзива во јуни 2023 година. Сепак, останува да се види дали руските трупи имаат способности и флексибилност да се прилагодат во истата линија како што направија украинските сили по нивните првични неуспеси во јуни 2023 година.

Украински извори, исто така, укажуваат дека Русија продолжува да распоредува воен персонал на фронтот Авдивка за поддршка на офанзивата, без оглед на големите жртви.

Исто така, Институтот за проучување на војната (ISW), цитирајќи го украинскиот воен набљудувач Костијантин Машовец, соопшти дека украинските сили ги потиснуваат руските сили од западната периферија на Роботин (10 километри јужно од Орихив).

Украинските трупи ги продолжија своите контраофанзивни операции во близина на Бахмут и западно од областа Запорожје на 21 октомври. Генералштабот на Украина извести дека украинските трупи продолжиле со офанзивните операции на Мелитопол (западно од Запорижската област) и фронтот Бахмут.

Руските воени блогери, исто така, тврдеа дека украинските војници ја продолжиле офанзивата на линиите Роботин-Копани и Роботин-Новопрокопивка.

Познат руски воен блогер тврди дека украинските сили напреднале западно од Новофедоривка (21 км југоисточно од Орихив) и се оддалечени шест километри од населбата.

Украинскиот воен набљудувач Машовец, исто така, рече дека елементите на рускиот 247 Воздухопловен полк (7. ВДВ дивизија) се повлекле неколку стотици метри кон Новофедоривка.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека руските трупи одбиле три украински напади во близина на Вербове (10 километри источно од Роботин).

Друг познат руски воен блогер тврди дека украинските сили извршиле механизирани напади долж линијата Роботин-Новопрокопивка (до 2 километри јужно од Роботин) со помош на до 10 тенкови и оклопни борбени возила.

Руските трупи извршија копнени напади во западниот дел на областа Запорижја на 21 октомври, но не извршија ниту една потврдена офанзива. Генералштабот на Украина извести дека руските војници неуспешно нападнале во близина на Роботин.

Руски извори тврдат дека борбите продолжуваат долж линијата Роботин-Копани (до 5 километри северозападно од Роботин). Машовец сугерира дека рускиот 104-ти полк ВДВ (76-ти ВДВ Дивизија) може да биде премногу исцрпен за да го спречи напредувањето на Украинците кон Новопрокопивка.

Д. Мишев

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај