Последни написи

Албански медиуми: Нападот во Бањска организиран од новосадскиот клан и српскиот министер за одбрана, вели Курти; ЕУ: строги мерки за Србија ако не го екстрадира Радоичиќ во Косово; Бериша обвинет за корупција

Терористичкиот напад на 24 септември во Бањска во Звечан бил организиран од Новосадскиот клан, а на чело на овој клан е министерот за одбрана на Србија, Милош Вучевиќ, изјави косовскиот премиер, Албин Курти. Европратеникот Тонино Пицула во интервју за српскиот весник „Нова“ нагласи дека доколку Милан Радоичиќ не биде екстрадиран во Приштина, тоа ќе ги искомплицира и онака тешките односи меѓу Србија и Косово, и дека можните реакции на меѓународната заедница може да резултираат со уште построги политички и дипломатски дејствија кон Србија.

Ова е само дел од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-Прес.

КОСОВО

ФаксВеб- Курти: Нападот во Бањска го организираше Новосадскиот клан на чело со српскиот министер за одбрана

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека терористичкиот напад на 24 септември во Бањска во Звечан бил организиран од Новосадскиот клан. Според Курти, на чело на овој клан е министерот за одбрана на Србија, Милош Вучевиќ.

„Паравоениот и терористичкиот напад во Бањска и Звечани го организираше Новосадскиот клан. На чело е министерот за одбрана на Србија, Милош Вучевиќ. Тој е претседател на државната партија СНС, трипати избран за градоначалник на Нови Сад со помош на Звонко Веселиновиќ и најблизок пријател на братот на претседателот на Србија, Андреј Вучиќ“.

Тој рече дека околу 40 православни аџии во Бањскиот манастир на 24 септември биле од Нови Сад.

„Околу 40 православни аџии во Бањскиот манастир на 24 септември беа од Нови Сад. Можеби случајно, треба да покажат истрагите. Терористичката група во бегство на чело со Милан Радоичиќ престојува во Рашка. Злогласниот српски МУП им подари бели и црни автомобили „шкода октавија“ со регистарски таблички БГ и… Н.С, пренесува ФаксВеб.

Арбреш -Пицула: Доколку Радоичиќ не биде екстрадиран во Приштина, следуваат построги мерки против Србија

Европратеникот Тонино Пицула во интервју за српскиот весник „Нова“ нагласи дека доколку Милан Радоичиќ не биде екстрадиран во Приштина, тоа ќе ги искомплицира и онака тешките односи меѓу Србија и Косово. Според него, можните реакции на меѓународната заедница може да резултираат со уште построги политички и дипломатски дејствија кон Србија.

„Да тргнеме од фактот дека премиерката Брнабиќ е, без сомнение, само формално, а претседателот Вучиќ е вистинскиот лидер на Србија и како такви треба да се ажурираат со важните настани во земјата и во непосредното соседство, особено оние кои се однесуваат на безбедносните и надворешно-политичките односи. Но, за да се утврди дали знаеле за терористичкиот напад и дали на некој начин го поттикнале конфликтот, потребно е да се спроведе длабинска истрага за да се откријат сите релевантни докази и информации“, нагласи Пицила, кој ја составил текст на Резолуцијата неодамна одобрена од ЕП за агресијата во Бањска и Звечани каде беше убиен полицаецот Африм Буњаку, пренесе Арбреш.

Епока е Ре – Богдановиќ: БИА по налог на Вулин подготвува крвави конфликти на Косово

Генералниот секретар на Институтот за евроатлантска стратегија, Бобан Богдановиќ, во реакција на социјалната мрежа „Х“ рече дека Тајната служба на Србија под команда на Александар Вулин подготвува крвав „напад“ на северот на Косово.

Според него, овој конфликт ќе се случи во рамките на заедницата на косовските Срби на северот на земјата, пренесува Епока е Ре.

Бота Сот: Наративот на руските медиуми против Косово

„Западен Балкан е на работ на целосна војна“ е насловот на написот објавен оваа недела на рускиот портал zvezdaweekly.ru (11 октомври), кој е во согласност со наративот што преовладуваше во руските медиуми како и досега. и по терористичките напади на северот на Косово на 24 септември.

Во случај на војна, Албанците од Косово, велат руските медиуми, секако сметаат на помошта на Западот и пред се на НАТО.

Дополнително, zvezdaweekly.ru пишува: „Косовците немаат намера да се ограничат само на отстранување на Србите од Косово, тие исто така ги таргетираат јужните делови на Србија, каде што сè уште живеат Албанци и кои постојано изразија желба да им се придружат“, пренесува Бота Сот.

АЛБАНИЈА

Телеграфи: Поранешниот премиер Сали Бериша е обвинет за корупција, забранет му е излез од земјата

Поранешниот премиер на Албанија, Сали Бериша, е обвинет за пасивна корупција и поради тоа доби забрана за патување во странство по одлука на Специјалното обвинителство на Албанија (СПАК) доцна во саботата.

СПАК соопшти дека на Бериша му одредил безбедносна мерка „обврска за јавување“ како и „забрана за излез од државата“.

Бериша е осомничен во рамките на истрагата за сомневања за корупција при приватизацијата на спортскиот комплекс „Партизани“, Телеграфи.

КОЛУМНА

Коха: Како ЕУ не ги почитува своите обврски кон Ахтисари

„Кога Марти Ахтисари  презеде посредство во процесот за решавање на статусот на Косово, знаеше да каже дека има само две очекувања од ЕУ. Првата беше дека кога ќе излезе со предлог, ЕУ ќе го поддржи неговиот предлог. И второ, ЕУ да го одржи ветувањето за перспективата за интеграција во ЕУ за земјите од Западен Балкан. И во двете, ЕУ го предаде Ахтисари“, пишува авторот Аугустин Палокај во колумната „Како ЕУ не ги почитува своите обврски кон Ахтисари“, објавена во Коха.

Подготви: Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај