Последни написи

Газа: Гутереш на преминот Рафах гневен поради блокираната помош, за 24 часа во израелските напади загинаа најмалку 352 лица, а 669 се повредени

Најмалку 352 лица загинаа, а 669 се повредени во израелските напади врз Газа во изминатите 24 часа, објави во петокот портпаролот на Министерството за здравство на Газа.

Агенцијата на ОН за палестински бегалци во петокот потврди дека се убиени уште двајца нејзини работници, со што бројот на загинати меѓу персоналот од почетокот на војната се искачи на 16. Вистинскиот број на жртви „веројатно ќе биде многу поголем“, се вели во извештајот, пренесува Вашингтон пост.

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш во петокот застана на преминот Рафах надвор од Појасот Газа опкружен со камиони со хуманитарна помош и рече дека е трагично што тие не можеле да стигнат до Палестинците внатре.

„Сведоци сме на еден парадокс: зад овие ѕидови имаме два милиони луѓе кои страдаат енормно, немаат вода, храна, лекови, гориво, на кои им треба сè за да преживее“.

„Од оваа страна“, продолжи тој, укажувајќи на конвојот што носи спасувачки материјали, „сме виделе толку многу камиони натоварени со вода, со храна, со лекови – токму истото што е потребно од оваа страна на ѕидот. Овие се спас. Тие се разликата помеѓу животот и смртта за толку многу луѓе во Газа“.

Да се види како конвојот е заглавен на границата е многу јасно што треба да се случи, рече тој, се вели во соопштението на ОН.

Израелските воздухопловни сили ја напаѓаат Газа „со силина невидена со децении“, пред „следната фаза“ од нејзините операции против Хамас, изјави во петокот портпаролот на израелската армија, контраадминистраторот Даниел Хагари. Израел се очекува наскоро да започне копнеен напад врз Газа, а во неговите напади загинаа 3.785 луѓе, а повеќе од 12.400 беа повредени таму, според палестинските власти.

Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации во петокот соопшти дека е „екстремно вознемирена од брзото влошување на состојбата со човековите права на окупираниот Западен Брег и зголемувањето на незаконската употреба на смртоносна сила“.

Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права додаде дека добила извештаи за израелските безбедносни сили кои убиле 69 Палестинци, меѓу кои најмалку 15 деца и една жена, на Западниот Брег од 7 октомври.

Во соопштението на ОН се предупредува дека „насилството меѓу доселениците, исто така, дополнително се зголемило“, велејќи дека вооружените доселеници убиле шест Палестинци и „голем број палестински заедници биле принудени да ја напуштат својата земја“.

Д. Мишев

 

Latest Posts

Не пропуштај