Последни написи

Албански медиуми: Косовските Срби бараат одложување на рокот за пререгистрација на возилата; адвокатот на Радоичиќ го спори барањето на ЕП за разгледување на негова екстрадиција; Рама раскажа што му кажал Макрон за визите за Косово

Рокот на косовската Влада за пререгистрација на српските регистарски таблички на Косово истече во април годинава, но на терен се уште има голем број возила со таблички КМ, и се бара одложување на рокот. Горан Петронијевиќ, адвокатот на Милан Радоичиќ,  во однос на резолуцијата одобрена од Европскиот парламент, во која се споменува и разгледувањето на екстрадицијата на терористите, Петронијевиќ рече дека  за тоа не доаѓа во предвид, пишуваат косовските медиуми.

Ова се дел од темите од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

КОСОВО

РСЕ- „Се блокиравме“: Србите од север бараат одложување на рокот за пререгистрација во РКС

Прашањето за отстранување на регистарските таблички, кои Србија ги издава за градовите на Косово, предизвика низа кризи во последните две години, како и заминувањето на Србите од косовските институции на север во ноември 2022 година.

Рокот на косовската Влада за пререгистрација на српските регистарски таблички на Косово истече во април годинава, но на терен се уште има голем број возила со таблички КМ.

Ненад од Северна Митровица вози автомобил со регистарска табличка КМ (Косовска Митровица), издадена од српските власти, чија регистрација ја обновил пред околу шест месеци. Но, не може да го искористи за патување јужно од Ибар, ниту да оди во Србија.

Тој во изјава за Радио Слободна Европа рече дека движењето со пролонгирање на регистрацијата во српскиот систем , си го ограничил движењето, и додаде дека жали што навреме не ги  земал регистарските таблички РКС (Република Косово).

Чекав да видам колку луѓе ќе се пријават (на табличките на РКС), па потоа ќе одлучам“, вели Ненад.

ИНА: Барањето на ЕП да се разгледа екстрадицијата на Радоичиќ, неговиот адвокат вели дека „не е ни прашање“

Горан Петронијевиќ, адвокатот на Милан Радоичиќ, тврди дека барањата на Приштина, вклучително и екстрадицијата на водачот на терористичката група, се ирационални.

Зборувајќи за резолуцијата одобрена од Европскиот парламент, во која се споменува и разгледувањето на екстрадицијата на терористите, Петронијевиќ рече дека такво прашање „не е ни прашање“.

„Резолуцијата изгледа избалансирана по долго време… Сепак, некои од нивните барања се нереални, меѓу кои и барањето за екстрадиција на Радоичиќ…“ – изјави тој за „Косово-онлајн“. Во меѓувреме, во резолуцијата одобрена денеска од страна на ЕП Србија јасно е побарана да соработува во истрагата за нападот и да ги изведе пред лицето на правдата терористите кои моментално престојуваат во Србија. Меѓу другото, се бара и нивна екстрадиција на Косово, пренесува ИНА.

Телеграфи – Рама раскажува што му рекол Макрон: Нема да отворам пат за визи ако Косово не го прифати француско-германскиот план

Шефот на владата рече дека Макрон му рекол дека „нема да го трасира патот доколку тие во Приштина не го трасираат патот за договорот од француско-германскиот план“.

Рама ги советувал политичарите во Косово внимателно да прочитаат што рекол Макрон, бидејќи според него, тој зборувал за следните неколку недели кои се „недели на можности“.

„Тој го допре прашањето за состојбите во процесот на дијалогот, како и сите други, но можеби малку повеќе од другите, и самиот е повреден од фактот што иако лично се обврза заедно со канцеларот Шолц да се стави на маса план, кој се нарекува француско-германски план и кој е најдоброто нешто што може да му се случи на Косово во оваа фаза од неговата историја, и додека разговарав за него, ми рече дека не сум подготвен да го отворам патот доколку тие во Приштина нема да го отвори патот за договор за француско-германскиот план“, изјави Рама овој четврток во интервју за емисијата „Опинион“ на ТвКлан, пренесува Телеграфи.

АЛБАНИЈА

Албеу: Операцијата „Темпули“ продолжува, бројот на уапсени достигна 99

Полицијата во Тирана уапси две лица во рамки на акцијата која е во тек под кодно име „Темпули“ (Храм). Бројот на уапсените во оваа акција достигна 99.

Од полицијата  информираат дека се уапсени бараните државјани Ј.Х., 27 години и К. Л., 54 години, двајцата жители на Тирана.

По овие државјани беше прогласена потрага по определување на Основниот суд од општата надлежност на Тирана безбедносна мерка „Притвор во затвор“ за кривично дело „Производство и пуштање во промет на наркотици“.

Продолжува работата за локализирање и фаќање на други граѓани прогласени за трага во рамките на оваа мега-операција. Претходно при изработката на оваа акција биле пронајдени 10 килограми осомничена наркотична супстанца канабис сатива, 3,7 килограми кокаин, 150 дози хероин, 1 огнено оружје, пиштол, 12 возила, 78 мобилни телефони, 12 електронски ваги, 3 моторцикли, 30,00 евра. биле запленети 6.000 фунти, 4.500.000 леки и 12 регистарски таблички, пренесува Албеу.

КОЛУМНА

Панорама: ЕУ збунета со Газа, „Мирот на богатите“, иднината на Албанците

„Се смета за среќа, но и како добар предзнак за Албанија се смета тоа што се случи со организацијата на Самитот за Западен Балкан во Тирана. Владата „Рама“ даде се од себе, додека многу работи во сенка ги заматија очекувањата за неа. Сепак, ветените средства донесоа доста ентузијазам. Проверувајќи ја агендата, сите видоа дека е невозможно да се справи со прашањето за вооружениот напад на паравоената војска со косовските Срби (всушност, секој ден се даваат вистински факти и докази дека се е иницирано од Србија), факт што не само што го попречува тешкиот балкански дијалог, туку што практично им оневозможи на страните понормално да седнат на маса.

Меѓутоа, она што се случи на стотици километри оддалеченост поради ненадејниот напад на Хамас на израелска територија, не само што промени многу работи поврзани со меѓународните случувања, туку го засенува и она што светот го замислуваше за ублажување на „заспаните“ конфликти.“, пишува Бен Андони во колумната „ЕУ збунета со Газа, „Мирот на богатите“, иднината на Албанците“  , објавена во Панорама.

Подготви: Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај