Последни написи

Албански медиуми: ЕП подготви Предлог резолуција за Косово и Србија; Курти бара дополнителни сили на КФОР на границите; Албанците осудени во Велика Британија ќе бидат префрлени во Албанија

Европскиот парламент подготви Предлог-резолуција за односите меѓу Косово и Србија, како и за терористичкиот напад во селото Бањска, што се очекува да биде претставена на денешната седница, на 19 октомври. Косовскиот премиер Албин Курти побара дополнителните сили на КФОР, кои се испратени на Косово, „да се концентрираат на одржување на границата меѓу Косово и Србија“, пишуваат косовските медиуми.

Ова се дел од темите од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

КОСОВО

Сури: ЕП денеска ја презентира Проект-Резолуцијата за односите Косово-Србија

Европскиот парламент подготви Предлог-резолуција за односите меѓу Косово и Србија, како и за терористичкиот напад во селото Бањска, што се очекува да биде претставена на денешната седница, на 19 октомври. Бара санкционирање на Србија, како и екстрадиција на Радојичиќ.

Оваа Резолуција ја иницираше политичката група социјалдемократи во ЕП, бидејќи ситуацијата во Косово ја оценуваат како „крајно загрижувачка“.

Проект-резолуцијата, која има 29 точки, најостро го осудува „терористичкиот напад“ врз косовската полиција од страна на „српската вооружена банда среде најголемата операција за шверц на оружје“ во Бањска на северот на Косово, што се случи на 24 септември. , што резултираше со убиство на полицискиот наредник Африм Буњаку и ранување на уште двајца полицајци, пренесува косовскиот медиум Сури.

РСЕ: Курти бара дополнителни сили на КФОР да ја чуваат границата со Србија

Косовскиот премиер Албин Курти побара дополнителните сили на КФОР, кои се испратени на Косово, „да се концентрираат на одржување на границата меѓу Косово и Србија“.

Барањето го упати за време на средбата со командантот на мировната мисија на НАТО на Косово, Озкан Улуташ.

Според соопштението, Курти и Улуташ разговарале за безбедносната состојба на Косово, по нападот врз полицијата на 24 септември во Бањска во Звечан, пренесе РСЕ.

АЛБАНИЈА 

РТШ: Се финализира договорот за осудените во Велика Британија да се префрлат во Албанија

Албанците осудени во Велика Британија ќе бидат префрлени во татковината.

Министерот за правда Улси Мања оваа среда со својот британски колега Алекс Чалк го официјализираше почетокот на имплементацијата на договорот за трансфер на албанските државјани осудени од Велика Британија во Албанија, вклучително и осудените на доживотен затвор.

Овој договор ја претставува политичката волја меѓу двете влади и продлабочувањето на соработката меѓу двете пријателски и сојузнички земји во НАТО, пренесува РТШ.

Арбреш – Исчезнати 68 деца во Албанија, ЦРЦА: Странци се, влегле без придружба

Исчезнати се 86 странски деца кои без придружба влегле на албанска територија во последните 3 години. Алармот го дава ЦРЦА која известувајќи за состојбата со шверцот со деца кај нас, наведува дека никој не знае каде се овие деца.

„Од 2019 година имаме 8 деца, во 2022 година имаме 31 дете и вкупно имаме 86 деца, произлегува дека децата доаѓаат во Тирана што не е во согласност со законот и соодветната ВКМ и по Тирана, произлегува дека институциите не можат да кажат каде се тие деца и никој не знае каде се“, вели Алтин Хазизај, од ЦРЦА.

Извештајот констатира дека за 3 години над 2.000 странски деца, придружувани или не, влегле во Албанија, дел од нив си заминале, бидејќи нашата земја се гледа само како транзит.

Овие деца постојано се во контакт со нивните семејства и нивните шверцери и секогаш кога ќе поминат некоја земја, семејството плаќа додека не бидат превезени во земјата X. Во 100% од случаите, Албанија е транзитна земја за одење во земјите на ЕУ“ , вели Хазизај, пренесува Арбреш.

Газета Шќип: 20 години од церемонијата на беатификација на Мајка Тереза, албанската хуманистка која стана симбол за помош на сиромашните

Во мај 2011 година во базиликата „Свети Петар“ во Ватикан се одржа светата церемонија на беатификација на Мајка Тереза.

На неа се гледа како на симбол на помош и почит кон „најсиромашните од сиромашните“, на кои им го посветила целиот свој живот. На 4 септември 2016 година, Мајка Тереза ​​беше прогласена за Света Тереза ​​Калкута, на голема верска церемонија на плоштадот Свети Петар во Ватикан, пишува Газета Шќип.

КОЛУМНА

Коха: Follow the money

Во 2006, во еден момент во текот на преговорите за независноста на Косово, со Марти Ахтисари и А, Рохан, косовската делегација се соочи со дилемата поврзана со финансирањето од страна на Србија, и кое сакаше да го продолжи со јавни пари во средините каде Србите во Косово беа мнозинство. Дотогаш тие пари беа идентификувани за одржување на паралелниот систем, од образовниот и здравствениот систем до паралелниот безбедносен систем (под името „Чувари на мостот“ или „Цивилна одбрана“ и слично). Првата реакција дојде од делегацијата на Косово со барање да се стопираат овие пари, како форма на стопирање на паралелниот систем. Од Ахтисари и Рохан дојде реакција дека такво нешто нема логика: ако Косово прифаќа пари од донатори, од Норвешка до Обединетите Арапски Емирати, зошто да не добива од Србија, пишува авторот Ветон Сурои во колумната „Следи ги парите“, објавена во Коха.

Подготви: Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај